Americké akcie v pátek výrazně oslabily po zprávě o vývoji na trhu práce, celý týden zakončily v hluboké ztrátě
Americké akcie v závěru týdne oslabily, když se nedařilo mimo jiné cenným papírům z technologického odvětví. Index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od března 2023. V jeho závěru investoři vyhodnocovali nejnovější data z amerického trhu práce. Nasdaq pak zaznamenal nejhorší týden od roku 2022, páteční seanci zakončil více než 10 % pod svým historickým maximem.
Index Dow oslabil o 1,01 % na 40 345,41 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,73 % na 5 408,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 2,55 % na 16 690,83 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,46 % na 22,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,721 %. Bitcoin prudce ztrácel, když se na konci pátečního dne jedna digitální mince obchodovala slabší o 4,80 % za asi 53 500 USD. Ještě před dvěma týdny se po projevu šéfa Fedu v Jackson Hole obchodovala největší kryptoměna zhruba za 64 000 USD.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Mimo zemědělství vzniklo minulý měsíc asi 142 tisíc pracovních míst. Údaj za červenec byl revidován ze 114 tisíc na 89 tisíc. Za srpen se čekal vznik asi 160 tisíc míst. Mírný pokles nezaměstnanosti při solidní tvorbě pracovních míst potvrzuje očekávání, že předpokládané první snížení sazeb Fedu v polovině měsíce bude jen v rozsahu 25 bazických bodů.
Tvorbu pracovních míst v srpnu táhla odvětví volnočasových aktivit (asi 46 tisíc) a zdravotní péče (zhruba 44 tisíc). Překvapivý je podle analytiků růst počtu pracovních míst ve stavebnictví (34 tisíc) navzdory slabé rezidenční výstavbě kvůli vysokým sazbám hypoték.
"Celkově trh práce několik měsíců slábne, ale je to pozvolný vývoj, žádný pád z útesu. To podporuje vyhlídky na pokles sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu," uvedl v reakci na čerstvá data bývalý šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Trh podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME očekává na zářijovém měnověpolitickém jednání Fedu většinově snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pravděpodobnost tohoto scénáře byla ve čtvrtek 60 % a v reakci na páteční data z trhu práce dále narostla až na 73 %.
"Srpnová data z amerického trhu práce byla veskrze pozitivní, pracovních míst ale vzniklo o něco méně, než čekal trh. Celková míra nezaměstnanosti nicméně klesla, a tak vše nahrává tomu, že americká centrální banka v září sníží sazby o 25 bazických bodů," uvedl pro Investiční web analytik Petr Lajsek z Purple Trading. Pokles míry nezaměstnanosti přišel po čtyřech měsících růstu. V červenci se míra nezaměstnanosti dostala do blízkosti nejvyšší hodnoty za tři roky.
V páteční seanci se nedařilo těžkým vahám v technologickém sektoru. Investoři dávali ruce pryč od rizikovějších cenných papírů z důvodu obav o kondici americké ekonomiky, což se projevilo například v ceně akcií společností Amazon (-3,65 %), Alphabet (-4,02 %), Meta Platforms (-3,21 %), NVIDIA (-4,09 %), Tesla (-8,45 %) či Broadcom (-10,36 %).
Za celý týden index Dow oslabil o 2,93 %, S&P 500 se snížil o 4,25 % a Nasdaq Composite korigoval o 5,77 %.
Dolar v pátek posílil
Očekávání, že úroky v USA klesnou pouze o čtvrt procenta, mělo příznivý vliv na kurz amerického dolaru. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,2 % a obchodovalo se v blízkosti 1,1090 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Mimo zemědělství vzniklo minulý měsíc asi 142 tisíc pracovních míst. Údaj za červenec byl revidován ze 114 tisíc na 89 tisíc. Za srpen se čekal vznik asi 160 tisíc míst. Mírný pokles nezaměstnanosti při solidní tvorbě pracovních míst potvrzuje očekávání, že předpokládané první snížení sazeb Fedu v polovině měsíce bude jen v rozsahu 25 bazických bodů.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká automobilka Tesla hodlá koncem příštího roku zahájit v Číně výrobu nové verze svého elektromobilu Model Y se šesti sedadly. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Firma tak chce zvýšit zájem o svůj nejprodávanější, ale stárnoucí elektromobil.
- Čipová společnost Intel a softwarová firma Microsoft se jako první dvě technologické společnosti zařadily do akciového indexu Dow. Stalo se tak koncem 90. let v době rozmachu internetových firem. Nyní by ale prudký propad ceny akcií mohl Intel o místo v indexu připravit, upozornila agentura Reuters.
- Výrobní index nákupních manažerů v USA v srpnu podle finálních dat S&P Global klesl na 47,9 bodu (flash: 48 bodů, červenec: 49,6 bodu). Ukazatel od ISM vzrostl na 47,2 bodu (odhad: 47,5 bodu, červenec: 46,8 bodu).
- Sociální síť X patřící Elonu Muskovi vyhrála odvolací řízení o částečném zablokování kalifornského zákona, který vyžaduje, aby společnosti provozující sociální média zveřejňovaly své zásady boje proti dezinformacím, obtěžování, nenávistným projevům a extremismu. Musk loni podal žalobu, aby zákon nenabyl účinnosti, a tvrdil, že porušuje ochranu projevu podle prvního dodatku americké ústavy. Senát odvolacího soudu v San Franciscu zrušil rozhodnutí soudce nižší instance, který odmítl pozastavit prosazování nového zákona.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států v červenci stoupl o 7,9 % na 78,8 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od května 2022. Mohl za to vyšší dovoz, protože podniky se pravděpodobně předzásobily zbožím z dovozu v očekávání vyšších cel. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, naznačuje, že obchod by mohl zůstat ve třetím čtvrtletí brzdou hospodářského růstu.
- Průmyslové zakázky v USA v červenci meziměsíčně vzrostly o 5 % (odhad: +4,7 %, červen: -3,3 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 7,673 milionu (odhad: 8,10 milionu, červen: 7,91 milionu, revidováno z 8,184 milionu).
- Americký prezident Joe Biden se chystá zablokovat převzetí oceláren U.S. Steel Japonci, píší americká média. Krok by podle kritiků mohl poškodit vztahy s Japonskem a ohrozit zahraniční investice ve Spojených státech. Podle zdrojů agentury Reuters chce šéf Bílého domu rozhodnutí zdůvodnit riziky pro národní bezpečnost. Firmy dohodu za 15 miliard dolarů oznámily loni a chystaly se ji uzavřít do konce roku.
- Výrobce čipů QUALCOMM oznámil, že spolupracuje se Samsungem a Googlem na vývoji chytrých brýlí pro smíšenou realitu, které budou propojené s chytrým telefonem. Podle výkonného ředitele firmy QUALCOMM Cristiana Amona se tato technologie vydává jinou cestou než konkurenční Apple, který představil headset pro rozšířenou a virtuální realitu.
- Americká telekomunikační společnost Verizon kupuje za 20 miliard dolarů rivala Frontier Communications. Operátor se tak snaží posílit svou optickou síť. Verizon to ve čtvrtek uvedl na svém webu. Za jednu akcii Frontieru nabídl 38,50 dolaru, což představuje prémii 37,3 procenta oproti ceně, na které akcie Frontieru uzavřely 3. září, kdy se objevily zprávy o možné akvizici.
- Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že v případě vítězství ve volbách 5. listopadu zřídí komisi pro efektivitu vlády, v jejímž čele bude stát miliardář Elon Musk. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by měl takový orgán za úkol posoudit výkonnost celého systému americké federální vlády.
- V americkém soukromém sektoru v srpnu vzniklo 99 tisíc pracovních pozic, analytici čekali přírůstek 145 tisíc míst po vzniku 111 tisíc pozic v červenci (revidováno ze 122 tisíc). Oznámila to ve čtvrtek organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce, analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti v srpnu činila 4,2 %.
- Kompozitní americký PMI v srpnu podle finálních dat S&P Global vzrostl na 54,6 bodu (flash: 54,1 bodu, červenec: 54,3 bodu), PMI ve službách vzrostl na 55,7 bodu (flash: 55,2 bodu, červenec: 55 bodů). Index nákupních manažerů ve službách od ISM v srpnu vzrostl na 51,5 bodu (odhad: 51,1 bodu, červenec: 51,4 bodu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 31. srpna klesl na 227 tisíc z 232 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 231 tisíc), čekal se výsledek 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 24. srpna klesl na 1,838 milionu z 1,860 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,868 milionu), když se čekal výsledek 1,870 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dollar Tree v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 7,37 miliardy USD (odhad: 7,49 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 3QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 2,898 miliardy USD (odhad: 2,951 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 7,71 miliardy USD (odhad: 7,66 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 3QFY2024: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 13,07 miliardy USD (odhad: 13,01 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK