US MARKETZavírá za: 3 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nezaměstnanost ve Spojených státech v srpnu mírně klesla, vzniklo 142 tisíc pracovních míst. Data posilují očekávání čtvrtbodového snížení sazeb Fedu v polovině měsíce

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Mimo zemědělství vzniklo minulý měsíc asi 142 tisíc pracovních míst. Údaj za červenec byl revidován ze 114 tisíc na 89 tisíc. Za srpen se čekal vznik asi 160 tisíc míst. Mírný pokles nezaměstnanosti při solidní tvorbě pracovních míst potvrzuje očekávání, že předpokládané první snížení sazeb Fedu v polovině měsíce bude jen v rozsahu 25 bazických bodů.

V soukromém sektoru v srpnu vzniklo zhruba 118 tisíc míst po přírůstku jen asi 74 tisíc míst v červenci, čekal se vznik zhruba 139 tisíc míst. Ve zpracovatelském sektoru počet pracovních míst klesl o 24 tisíc (odhad: beze změny, červenec: +6 tisíc) a vládní sektor zaznamenal vznik asi 24 tisíc míst (červenec: +15 tisíc).

Tvorbu pracovních míst v srpnu táhly odvětví volnočasových aktivit (asi 46 tisíc) a sektor zdravotní péče (zhruba 44 tisíc). Překvapivý je podle analytiků růst počtu pracovních míst ve stavebnictví (34 tisíc) navzdory slabé rezidenční výstavbě kvůli vysokým sazbám hypoték.

USA - míra nezaměstnanosti (v %) a změna počtu pracovních míst (v tis.), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra nezaměstnanosti (v %) a změna počtu pracovních míst (v tisících), zdroj: tradingeconomics.com

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v srpnu zůstala na 62,7 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se zvýšila o desetinu procentního bodu na 7,9 %.

Celkově trh práce několik měsíců slábne, ale je to pozvolný vývoj, žádný pád z útesu. To podporuje vyhlídky na pokles sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu, uvedl v reakci na čerstvá data bývalý šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart.

Průměrný hodinový výdělek v srpnu stoupl meziměsíčně o 0,4 %, čekalo se jeho zvýšení o 0,3 % po červencovém poklesu o 0,1 % (revidováno z +0,2 %). V meziročním srovnání se mzdy zvýšily o 3,8 %, čekalo se tempo o desetinu procentního bodu nižší po červencovém růstu o 3,6 %. Za konzistentní s inflačním cílem americké centrální banky na úrovni 2 % je považován růst mezd v pásmu 3 až 3,5 %.

USA - míra participace (v %) a meziroční změna průměrného hodinového výdělku (v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra participace (v %) a meziroční změna průměrného hodinového výdělku (v %), zdroj: tradingeconomics.com

"Srpnová data z amerického trhu práce byla veskrze pozitivní, pracovních míst ale vzniklo o něco méně, než čekal trh. Celková míra nezaměstnanosti nicméně klesla, a tak vše nahrává tomu, že americká centrální banka v září sníží sazby o 25 bazických bodů," říká analytik Petr Lajsek z Purple Trading.

"Případná slabá data z trhu práce měla zvýšit šance na pokles sazeb Fedu na zářijovém zasedání o 50 bazických bodů. Zveřejněné údaje ale vyzněly pozitivně. Navíc Fed by podle mě ani při slabých číslech ke zredukování sazeb o půl bodu nepřistoupil, protože chce dát najevo, že čas na uvolňování měnové politiky sice nazrál, avšak zároveň ekonomika USA nepotřebuje zásadní podporu," napsal Gregory Daco, hlavní ekonom EY.

Podle dat ADP v americkém soukromém sektoru v srpnu vzniklo 99 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 145 tisíc míst po vzniku 111 tisíc pozic v červenci (revidováno ze 122 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru podle dat ADP, zdroj: tradingeconomics.com

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru podle dat ADP, zdroj: tradingeconomics.com

Trh podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME očekává na zářijovém měnověpolitickém jednání Fedu většinově snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pravděpodobnost tohoto scénáře byla ve čtvrtek 60 % a v reakci na páteční data z trhu práce dále mírně narostla.

Vývoj pravděpodobností poklesu sazby Fedu v září o 25, respektive 50 bazických bodů (posl. údaj 5. září), zdroj: FedWatch, CME Group

Vývoj pravděpodobností poklesu sazby Fedu v září o 25, respektive 50 bazických bodů (poslední údaj 5. září), zdroj: FedWatch, CME Group

3 scénáře vývoje sazeb Fedu do konce roku

3 scénáře vývoje sazeb Fedu do konce roku

Inflace v USA je na téměř 3,5letém minimu, HDP dále roste

Meziroční inflace - vyjádřená indexem spotřebitelských cen (CPI) - v červenci klesla na 2,9 % z červnových 3 %. Aktuálně je tak nejnižší za téměř tři a půl roku. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se pak snížila na 3,2 %, nejnižší úroveň od dubna 2021, z červnových 3,3 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v USA tak dále zpomaluje z maxima 9,1 % v červnu 2022 a pomalu se přibližuje k 2% cíli Fedu. Nová inflační data (za srpen) budou zveřejněna příští týden ve středu.

USA - meziroční inflace (celková a jádrová v %), zdroj: Financial Times

USA - meziroční inflace (celková a jádrová v %), zdroj: Financial Times

V sestupném trendu zůstává také index výdajů na osobní spotřebu (takzvaný PCE index), který Fed při hodnocení inflace upřednostňuje před indexem spotřebitelských cen. Meziročně index výdajů na osobní spotřebu v červnu a v červenci stoupl o 2,5 %, ještě loni v září přitom rostl tempem 3,4 %.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států pak v druhém čtvrtletí výrazně stouplo. Hrubý domácí produkt se v celoročním přepočtu podle zpřesněné zprávy ministerstva obchodu zvýšil o tři procenta, zatímco růst v prvních třech měsících roku činil 1,4 %. Růst HDP odrážel především zvýšení spotřebitelských výdajů, soukromých investic do zásob a nebytových fixních investic, negativně naopak působil pokles fixních investic do bydlení.

USA - vývoj HDP (anualizovaně, v %), zdroj: tradingeconomics.com

USA - vývoj HDP (anualizovaně, v %), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: tradingeconomics.com, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Americká ekonomikaNezaměstnanostPracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa