Americké akcie uzavřely úterní seanci bez větších změn, index S&P 500 posunul intradenní maximum. Investoři čekají na rozhodnutí Fedu o sazbách
Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Z hlavních indexů se dařilo nejvíce Russell 2000 (+0,74 %), který sdružuje cenné papíry firem s malou tržní kapitalizací. Ty jsou nejvíce citlivé na vývoj úrokových sazeb. Dařilo se americkému dolaru. Investoři čekají na rozhodnutí americké centrální banky ohledně snížení úrokových sazeb, které má oznámit ve středu po konci dvoudenního zasedání měnového výboru.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,04 % na 41 606,18 bodu. Širší S&P 500 si naopak po vzestupu na nové intradenní maximum připsal 0,03 % na 5 634,58 bodu. Technologický index Nasdaq Composite stoupl o 0,20 % na 17 628,06 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 2,74 % na 17,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála tři bazické body na 3,647 %. Ceny ropy vzrostly o procento a půl, zlato naopak o procento zlevnilo a stříbro odepsalo zhruba 0,2 %. Bitcoin zdražil o více než čtyři procenta na zhruba 60 280 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje výkon amerického dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SELČ přidával 0,22 % na 100,981 bodu. Euro kolem 21.45 vůči americké měně oslabovalo přibližně o 0,12 % na 1,1116 USD. Vůči jenu dolar ve stejnou dobu zpevňoval o 1,2 % na 142,281 JPY. Společná evropská měna proti jenu zpevňovala přibližně o procento na 158,13 JPY.
Americké maloobchodní tržby podle dat ministerstva obchodu v srpnu nečekaně vzrostly o 0,1 %. Měnový výbor Fedu ve středu na závěr svého zasedání vydá rozhodnutí o úrokových sazbách, o němž bude následně šéf centrální banky Jerome Powell informovat na tiskové konferenci.
Trh nadále řeší, o kolik se sníží sazby v USA. Podle trhu s futures obchodníci přisuzují zhruba 65% pravděpodobnost poklesu sazeb o 50 bazických bodů, ještě minulý pátek tak razantní uvolnění měnové politiky mělo pravděpodobnost pod 50 %. Výraznější zlevnění peněz by mohlo podpořit některé segmenty trhu, část analytiků ale varuje, že by mohlo být vnímáno jako signál, že se Fed obává o budoucnost americké ekonomiky.
Nejdůležitější úterní události na americkém trhu
- Tržby maloobchodních prodejců ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stouply o 0,1 %. Čekal se naopak jejich pokles o 0,2 % po červencovém růstu o 1,1 % (revidováno z +1 %). Po vyloučení prodejů aut růst dosáhl rovněž 0,1 %, byl však slabší než odhad (0,2 %) po červencovém zvýšení o 0,4 %.
- Průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 % (odhad: +0,2 %, červenec: -0,6 %), využití kapacit se zvýšilo na 78 % ze 77,8 % (odhad: 77,9 %).
- Americký výrobce čipů Intel zhruba o dva roky odložil výstavbu továren na čipy v německém Magdeburku a v polské Vratislavi. Podle médií to uvedl šéf společnosti Pat Gelsinger. Firma se potýká se ztrátami a snižuje náklady. Na východě Německa, kde je vyšší nezaměstnanost, měly díky Intelu vzniknout asi 3 000 pracovních míst a Magdeburk se měl vedle Drážďan stát centrem čipového odvětví.
- Majitel Facebooku, americká společnost Meta Platforms zakázala ruským státním médiím vysílání na své platformě. Tvrdí, že tyto stanice používaly klamavou taktiku k provádění tajných vlivových operací na internetu. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. Očekává se, že zákaz vstoupí v platnost v několika příštích dnech. Kreml považuje takový postup za nepřijatelný.
- Americká internetová společnost Meta Platforms zavede v příštích dvou měsících ve Spojených státech, Británii, Kanadě a v Austrálii speciální ochranu nezletilých uživatelů své sociální sítě Instagram. Účty teenagerů budou automaticky nastaveny jako soukromé, což znamená, že se jejich obsah zobrazí jen sledujícím, které navíc uživatel musí schválit. Meta rovněž omezí možnost psát těmto uživatelům soukromé zprávy a zavede noční režim.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

