Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, burza v Paříži přidala díky luxusním značkám přes 2 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Mimořádně se dařilo luxusním značkám, které těžily z nových opatření na podporu čínské ekonomiky.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek zpevnil o 1,25 % na rekordních 525,61 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,20 % na 8 284,91 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,69 % na 19 238,36 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 2,33 % na 7 742,09 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Swatch Group (+12,09 %), Watches of Switzerland Group (+11,13 %) nebo LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton (+9,88 %), Kering (+9,61 %), Christian Dior (+9,18 %), Hermes International (+9,10 %) a Burberry Group (+8,71 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem Ubisoft Entertainment (-13,38 %), Subsea 7 (-6,99 %) či H&M (-4,60 %).
Peking na podporu čínské ekonomiky zavede další opatření ve fiskální a měnové politice, informovala ve čtvrtek státní média. Odvolávala se přitom na zasedání politbyra o hospodářské situaci. Čínská centrální banka už v úterý oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie nemoci covid-19. Analytici ale v posledních dvou dnech pochybovali, zda jsou oznámená opatření pro nastartování ochabující poptávky dostatečná.
Cílem oznámených opatření je dostat druhou největší ekonomiku světa z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli růstu hrubého domácího produktu o pět procent. Ten by podle analytiků při současném trendu ekonomika nemusela splnit. Politbyro v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se ve čtvrtek mimo jiné zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci "hnací role vládních investic".
"Jedná se o velmi pozitivní reakci trhu, která pravděpodobně časem trochu odezní, protože vyřešení problémů s čínskou poptávkou si vyžádá čas," uvedl analytik Tim Graf ze společnosti State Street Global Markets.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Německou ekonomiku letos čeká další pokles, odhadují ve společné zprávě přední německé hospodářské instituty. Podle nich se hrubý domácí produkt sníží o 0,1 %. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Na příští dva roky instituty předpovídají pouze slabé oživení - v příštím roce ekonomika podle nich vzroste o 0,8 % a v roce následujícím o 1,3 %.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila na 2,8 % výhled letošního růstu ekonomiky v zemích, kde působí. Zdůvodňuje to válečnými konflikty i prudkými výkyvy počasí. Růst v příštím roce bude vyšší, dosáhnout by mohl 3,5 %. I to je ale méně, než uváděla dosavadní prognóza. EBRD to ve čtvrtek uvedla ve svém pololetním výhledu.
- Francouzská cateringová společnost Sodexo zkoumá možnosti převzetí svého amerického konkurenta Aramark. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg, zástupci obou firem se ke zprávě odmítli vyjádřit. Sodexo v poslední době usiluje o expanzi v zahraničí.
- Němečtí poslanci ve čtvrtek schválili zákon, kterým chtějí odbourat zbytečnou byrokracii. V řadě případů ruší povinnost uchovávat dokumenty v papírové podobě a má usnadnit digitalizaci a podpořit hospodářský růst. Podle opozice ale nejsou opatření dostatečná. Digitalizace je jednou z deklarovaných priorit současné vlády, Německo v této oblasti ale dlouhodobě pokulhává, podle statistik je jen mírně nad průměrem EU.
- Švýcarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že výrazně zvolňuje inflace, s dalším snižováním úroků počítá i do budoucna. V letošním roce je to už potřetí, co banka sáhla ke snížení sazeb.
Výsledková sezóna
- Švédskému prodejci oděvů H&M klesl ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk na 3,51 miliardy švédských korun (SEK, 7,8 miliardy Kč) z 4,74 miliardy SEK ve stejném období loni. Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků a firma současně v čtvrtečním sdělení varovala, že se jí u provozní marže nepodaří dosáhnout celoročního cíle.
Zdroj: CNBC, ČTK