US MARKETOtevírá za: 14 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

EBRD kvůli válkám a suchu zhoršila výhled ekonomiky zemí, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila na 2,8 procenta výhled letošního růstu ekonomiky v zemích, kde působí. Zdůvodňuje to válečnými konflikty i prudkými výkyvy počasí. Růst v příštím roce bude vyšší, dosáhnout by mohl 3,5 procenta. I to je ale méně, než uváděla dosavadní prognóza. EBRD to ve čtvrtek uvedla ve svém pololetním výhledu. Prognózu pro Českou republiku EBRD na letošek zlepšila a počítá s růstem o 1,1 procenta. Odhad na příští rok naopak zhoršila a čeká růst o 2,4 procenta.

V předchozí prognóze, která vyšla v květnu, EBRD pro země, kde působí, odhadovala růst na letošní rok na tři procenta a na rok příští na 3,6 procenta. Banka působí zejména v zemích střední a východní Evropy, ale také v některých oblastech Střední Asie, Afriky a Blízkého východu.

Zpráva nazvaná Along the Adjustment Path (Po cestě úprav) zmiňuje více důvodů pro zhoršení odhadovaného růstu hrubého domácího produktu. Proti původním odhadům je ekonomická aktivita pomalejší ve Střední Asii, například v Kazachstánu a v Uzbekistánu stagnuje těžba surovin. Na státy v jihovýchodní části Evropské unie pak nepříznivě doléhají slabší vyhlídky v ekonomicky vyspělejší části Evropy.

"Při cestách po evropských městech vidím, že nálada je tam velmi špatná," řekla agentuře Reuters hlavní ekonomka EBRD Beata Javorciková. Dodala, že v Evropě sílí konflikty a vysoké zůstávají náklady na energie. "Panuje zde pocit, že Evropa je v krizi," dodala.

Přestože ceny energií se od prudkého nárůstu po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 zmírnily, ceny zemního plynu pro evropský trh jsou pětkrát vyšší než ceny ve Spojených státech, uvádí zpráva EBRD. Růst omezuje i konflikt v Gaze a Libanonu, stejně jako velká sucha v Maroku a Tunisku.

Javorciková se domnívá, že opatření na podporu ekonomiky v Číně by mohla znamenat podporu pro ty země EBRD, které vyvážejí komodity. Obchodní bariéry ve světě pak podle Javorcikové vedly k tomu, že Čína se rozhodla investovat miliardy v Maďarsku, Srbsku a Maroku. Jde o přímé zahraniční investice, které by se mohly ještě zvýšit, pokud globální obchodní politika bude blokovat i dovoz dalšího zboží z Číny.

Eskalace konfliktů na Blízkém východě prohloubí politickou a ekonomickou krizi v Libanonu a bude mít nepříznivé dopady na země v okolí, jako je Egypt nebo Jordánsko. "Je vcelku pravděpodobné, že země, které jsou v blízkosti konfliktu na Blízkém východě, zaznamenají nárůst rizikové prémie, takže budou mít vyšší náklady na půjčky," řekla Javorciková. Na cíle militantního libanonského hnutí Hizballáh útočí izraelská armáda, která od loňského podzimu vede také ozbrojený konflikt s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

EBRD také o 1,3 procentního bodu snížila odhad růstu ukrajinské ekonomiky, kde teď na letošní rok předpovídá vzestup HDP o 4,7 procenta. Za zhoršením jsou zejména útoky na energetickou infrastrukturu, které by mohly vést i ke zrychlení inflace. "Dovážená elektřina je dražší, takže zvyšuje náklady. Navíc tam dochází k výpadkům proudu... To bude mít vážné dopady na energeticky náročná odvětví," uvedla Javorciková.

Růst ekonomiky v Rusku ale v prvním pololetí překonal očekávání, když dosáhl 4,7 procenta. Částečně jsou za ním vývozní ceny ropy, které se meziročně zvýšily o více než deset procent. Analýza EBRD ukázala, že sleva, kterou dovozci platili za ruskou ropu a která kdysi činila 20 dolarů za barel, už zmizela. To zpochybňuje účinnost cenových stropů, které na ruské suroviny zavedly západní státy. Snaží se tak Moskvu trestat za invazi na Ukrajinu.

"Sankce fungují, ale fungují pomalu," řekla Javorciková. "Je to efekt, který je kumulativní... a bude zpomalovat produktivitu Ruska," dodala.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaHDPInvestiční a ekonomický výhledSvětová ekonomikaVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa