Americké akcie ve čtvrtek posílily, přispěl k tomu příznivý výhled výrobce čipů Micron Technology
Americké akcie ve čtvrtek posílily, k růstu přispěl příznivý výhled výrobce čipů Micron Technology. Náladu na akciovém trhu podpořily rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států.
Index Dow si připsal 0,62 % na 42 175,11 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,40 % na zavírací maximum 5 745,37 bodu (historické maximum posunul na 5 767,37 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,60 % na 18 190,29 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,26 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 3,796 %.
Cena akcií společnosti Micron Technology vzrostla o 14,73 %. Díky příznivému výhledu Micronu posilovaly rovněž akcie dalších výrobců čipů, například firem Advanced Micro Devices (+3,38 %) a QUALCOMM (+2,61 %).
Akcie těžařských společností rostly díky příslibu čínské vlády, že podnikne nová opatření na podporu domácí ekonomiky. Akcie energetických firem nicméně oslabovaly v reakci na pokles cen ropy, za kterým stojí vyhlídky na zvýšení těžby skupinou OPEC+. Tu tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.
Americké ministerstvo obchodu odpoledne potvrdilo, že tempo růstu ekonomiky USA v druhém čtvrtletí stouplo na 3 % z 1,6 % v předchozích třech měsících. Údaje americké vlády rovněž ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 4 000 na 218 000. Dostal se tak na nejnižší úroveň od poloviny května.
Dolar ve čtvrtek oslaboval k euru
Na devizovém trhu ve čtvrtek americký dolar navzdory příznivým údajům z ekonomiky USA oslaboval vůči euru. Kolem 22.00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,4 % a pohybovala se v blízkosti 1,1180 USD.
Pozornost investorů se nadále soustředí na vývoj úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka minulý týden podle očekávání zahájila snižování úrokových sazeb, aby podpořila domácí ekonomiku. Svou základní sazbu zredukovala o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 %. Další zasedání Fedu se bude konat v listopadu.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšila o 3 %, ukázala finální data statistické agentury amerického ministerstva obchodu. Údaje tak potvrdily zpřesněnou zprávu, která vyšla na konci srpna. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) se mezikvartálně zvýšil o 2,5 %.
- Americká viceprezidentka a kandidátka demokratů na prezidentku v listopadových volbách Kamala Harrisová v projevu o hospodářství slibovala pragmatický přístup k ekonomickým záležitostem a podporu americkému průmyslu. Píší to zahraničí agentury. Jejím cílem, pokud bude zvolena do Bílého domu, bude posílit střední třídu. O svém protivníku Donaldu Trumpovi řekla, že mu záleží jen na zájmech nejbohatších Američanů. Těm by Harrisová chtěla zvýšit daň z příjmů.
- Americkou společnost OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem ChatGPT, opouštějí tři vrcholoví manažeři. Odchází technologická ředitelka Mira Muratiová, viceprezident pro výzkum Barret Zoph a ředitel výzkumu Bob McGrew. Všichni to oznámili na síti X.
- Americká společnost soukromého kapitálu Blackstone investuje deset miliard liber do datového centra pro umělou inteligenci na severovýchodě Anglie. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na úřad britského premiéra. Výstavba datového centra v příštím roce vytvoří 4 000 pracovních míst, včetně 1 200 míst souvisejících se samotnou stavbou.
- Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman by mohl získat sedm procent jejích akcií. Zároveň by se do dvou let mohla změnit právní forma z neziskové výzkumné organizace na obchodní společnost. S odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem jednání o tom informovala agentura Bloomberg. OpenAI, která stojí za populárním jazykovým modelem ChatGPT, v roce 2019 založila ještě dceřinou komerční společnost. Ta jí má pomoci financovat nákladný vývoj velkých jazykových modelů (LLM) a umělé inteligence (AI), jejím prostřednictvím také OpenAI získává peníze od investorů.
- Francouzská cateringová společnost Sodexo zkoumá možnosti převzetí svého amerického konkurenta Aramark. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg, zástupci obou firem se ke zprávě odmítli vyjádřit. Sodexo v poslední době usiluje o expanzi v zahraničí.
- Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet omezila zakládání nových účtů v Rusku. Podle agentury Interfax to ve čtvrtek uvedlo ruské ministerstvo digitálního rozvoje, komunikací a masmédií. Google v posledních letech čelí zvýšenému tlaku ruských úřadů, které mu vyměřily několik pokut v souvislosti s odmítnutím smazat informace související s válkou na Ukrajině. Zároveň v posledních měsících dochází k výpadkům služby YouTube, kterou provozuje Google.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu vyskočily o 9,9 %. Čekal se přitom pokles o 2,6 % po červencovém růstu o 9,8 % (revidováno z +9,9 %). Bez započtení dopravních prostředků se zvýšily o 0,5 % (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %) a bez započtení obranných prostředků se snížily o 0,2 % (červenec +10,3 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. září klesl na 218 tisíc z 219 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak růst na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 14. srpna stoupl na 1,834 milionu z 1,821 milionu v předchozím týdnu.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v září spadl na -18 bodů (odhad: +9 bodů, srpen: +6 bodů).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v srpnu meziročně klesly o 3 % (červenec: -8,5 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,6 % (odhad: +0,3 %, červenec: -5,5 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky CarMax v 2QFY2025: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,01 miliardy USD (meziročně -0,9 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK