Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle finálních dat anualizovaně stoupla o 3 %
Ekonomika Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšila o 3 %, ukázala finální data statistické agentury amerického ministerstva obchodu. Údaje tak potvrdily zpřesněnou zprávu, která vyšla na konci srpna. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) se mezikvartálně zvýšil o 2,5 %.
Vyšší HDP odrážel především zvýšení spotřebitelských výdajů a podnikových investic, uvedl úřad. Spotřebitelské výdaje, které jsou hlavní hnací silou ekonomiky, vzrostly v minulém čtvrtletí tempem 2,8 %. Odhad ukazoval růst o 2,9 %. Podnikatelské investice se meziročně zvýšily o 8,3 %, přičemž nejvíce se investovalo do zařízení.
Největší světová ekonomika prokázala pozoruhodnou odolnost, když čelila 11 zvýšením úrokových sazeb, které americká centrální banka prováděla v letech 2022 a 2023 v boji proti nejhorší inflaci za 40 let. Od maxima 9,1 % v polovině roku 2022 roční inflace měřená indexem spotřebitelských cen spadla na 2,5 %, a je tak jen mírně nad 2% cílem Fedu.
Navzdory prudkému růstu úrokových sazeb ekonomika rostla a zaměstnavatelé nadále přijímali nové lidi. Trh práce přesto v posledních měsících vykazuje známky oslabení. Od června do srpna američtí zaměstnavatelé přidávali v průměru jen 116 000 pracovních míst měsíčně, což je nejnižší tříměsíční průměr od poloviny roku 2020, kdy ekonomiku ochromila pandemie covidu-19. Míra nezaměstnanosti se zvýšila z loňských 3,4 % na 4,2 %, i to je ale stále relativně nízká hodnota.
Fed minulý týden v reakci na trvalejší pokles inflace snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,75 až 5,00 %. První snížení sazeb za více než čtyři roky podle agentury AP odráží záměr Fedu nově se soustředit na posílení trhu práce.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK