Evropská komise žaluje Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko kvůli zdanění firem
Evropská komise (EK) žaluje Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko u Soudního dvora EU kvůli zpoždění při zavádění minimální daně z příjmů firem. Podle evropské směrnice měly členské státy čas na splnění požadavku EK do konce loňského roku. Čtyři žalované státy ale dosud nebyly s to komisi oznámit, že se jim legislativu podařilo zavést. Komise to uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě.
K datu 1. ledna loňského roku vešla v platnost směrnice EU, podle níž měly členské státy sedmadvacítky povinnost minimální 15procentní daňovou sazbu pro firmy zavést do konce roku 2023. Komise zmíněné čtyři státy a také Lotyšsko a Litvu napomenula už na konci května a dala jim dva měsíce na nápravu.
"Komise uznává, že úřady vynakládají značné úsilí na dokončení svých vnitrostátních prováděcích právních předpisů v rámci směrnice, ale doposud tyto členské státy neoznámily prováděcí opatření. Proto komise podniká formální krok ve formě podání žaloby na Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko k Soudnímu dvoru EU z důvodu nedostatečného provedení příslušných ustanovení EU," uvedla EK.
Španělská vláda teprve v červnu letošního roku poslala do parlamentu návrh zákona, který má směrnici převést do španělského práva. Základní sazba daně z příjmů právnických osob ve Španělsku sice dosahuje 25 procent, ale daňový systém obsahuje řadu výjimek. V praxi tak firmy mnohdy platí výrazně méně. Minimální daň se podle vládního návrhu má týkat firem, jejichž roční tržby přesahují 750 milionů eur.
Celosvětově Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) začátkem letošního roku očekávala, že vlády získají na dani z příjmu právnických osob ročně navíc 155 miliard až 192 miliard USD. To představuje nárůst o 6,5 procenta až 8,1 procenta. OECD však snížila svůj odhad z předchozích 220 miliard dolarů.
V České republice od letošního roku platí zákon o dorovnávací dani, na jehož základě má stát možnost více danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí a působí i v tuzemsku. Státnímu rozpočtu by mohl podle předpokladů vlády přinést asi dvě miliardy korun ročně.
Zdroj: ČTK