US MARKETOtevírá za: 9 h 13 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ČSÚ: Meziroční růst stavební výroby v Česku v srpnu zpomalil na 0,4 procenta

Meziroční růst stavební výroby v Česku v srpnu zpomalil na 0,4 procenta, v červenci po čtyřech měsících poklesu stavební produkce vzrostla o dvě procenta. V srpnu se dařilo inženýrským stavbám, mezi něž spadá budování cest či telekomunikačních a energetických sítí, naopak pozemní stavitelství zaznamenalo meziroční pokles. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Lépe se dařilo inženýrskému stavitelství, jehož produkce se zvýšila o 5,3 procenta. Pozemní stavitelství meziročně kleslo o 2,3 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v srpnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 1,2 procenta na 49,5 miliardy korun. Stavět se v srpnu začalo 2753 bytů, což bylo proti loňskému osmému měsíci o 11,3 procenta méně. Dokončených bytů statistici evidovali meziročně zhruba o pětinu méně, letos v srpnu jejich počet dosáhl 2238.

Oproti předchozímu měsíci stavební výroba v Česku v srpnu klesla o 1,6 procenta.

Analytici: Stavební výrobu snižuje drahé financování a nižší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale podle analytiků na zveřejněných datech Českého statistického úřadu neprojevilo. 

Za prvních osm měsíců letošního roku byla podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka produkce stavebníků nižší o 3,6 procenta. "Hlavním důvodem je propad segmentu pozemního stavitelství o 5,7 procenta. Za slabou poptávkou stojí obecně zvýšená ekonomická nejistota, svou roli pak sehrávají i stále relativně vysoké úrokové sazby. S jejich poklesem a oživováním hypotečního trhu ale předpokládáme, že se situace postupně začne zlepšovat. U inženýrského stavitelství je situace výrazně lepší, od počátku letošního roku je produkce v průměru meziročně o 1,3 procenta výše," dodal Vejmělek.

Také podle provozního ředitele společnosti Fingood Ondřeje Kozla neustává útlum v českém stavebnictví kvůli problémům s financováním. "Banky do svých sazeb plně nepromítly snížení sazeb České národní banky (ČNB), hypotéky i úvěry pro stavební firmy tak zůstávají drahé. To vede k poklesu dostavby nových bytů, i zpomalení zahájení výstavby nových projektů. Developeři kromě vyšších úrokových sazeb řeší i zvýšené požadavky bank na záruky, které financování nových projektů znemožňují," řekl Kozel. Dodal, že oživení nepomáhají ani současné problémy s digitalizací stavebnictví.

Ta se ale do prázdninových výsledků ČSÚ podle ekonoma Lukáše Kovandy z Trinity Bank zatím negativně nepropsalo. Důvodem může být, že řada stavebníků podala žádosti o povolení před spuštěním nových systémů, a problematičnost digitalizace se tak teprve projeví v dalších měsících. "Počet vydaných stavebních povolení činil letos v srpnu 6181. Předtím v červenci to bylo 6104. Pro srovnání, v srpnu 2023 se jednalo o 6783 vydaných povolení a v červenci 2023 pak o 6293. O letošních prázdninách tedy počet vydaných povolení činil 12.285, čili meziročně o 6,4 procenta méně. To je pokles, který je v běžném rozsahu a nevypovídá o jakkoli zásadnějším narušení systému," řekl Kovanda.

Stavební výroba v Česku v srpnu podle ČSÚ zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta, v červenci po čtyřech měsících poklesu vzrostla o dvě procenta. Oproti předchozímu měsíci stavební výroba v Česku v srpnu klesla o 1,6 procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v srpnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 1,2 procenta na 49,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa