Americké akciové indexy ve čtvrtek po datech o inflaci a z trhu práce mírně klesly
Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování mírným poklesem. Dolar se držel bez výraznějších změn vůči koši předních měn.
Index Dow klesl o 0,14 % na 42 454,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,21 % na 5 780,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 18 282,05 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,34 % na 20,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 4,067 %.
Dolarový index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových platidel, před 22.00 SELČ odepisoval 0,04 % na 102,89 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu ztrácelo rovněž zhruba 0,04 % na 1,0936 USD.
Americká vláda ve čtvrtek oznámila, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září kleslo na 2,4 % z 2,5 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021, ale zpomalení je méně výrazné, než očekávali analytici.
Vládní údaje rovněž ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o 33 000 na 258 000. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna a překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 230 000.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní finanční trhy přisuzují téměř 90% pravděpodobnost tomu, že americká centrální banka v listopadu sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu.
V září Fed přikročil k prvnímu snížení sazeb za více než čtyři roky, základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 %. Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit domácí ekonomiku.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září kleslo na 2,4 % z 2,5 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo práce. Pokles inflace byl ale o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zpomalení meziročního růstu cen na 2,3 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. října stoupl na 258 tisíc z 225 tisíc v předchozím týdnu, čekal se růst na 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 28. září vzrostl na 1,861 milionu z 1,819 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,826 milionu), čekal se růst na 1,830 milionu.
- Americká společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí a která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, očekává v nejbližších letech miliardové ztráty. Se ziskovým hospodařením počítá až v roce 2029, kdy by tržby měly dosáhnout 100 miliard USD. S odvoláním na firemní dokumenty to napsal server The Information.
- Finanční ústav TD Bank se přiznal k porušování amerických zákonů proti praní špinavých peněz. Souhlasil rovněž, že za urovnání obvinění ohledně praní špinavých peněz zaplatí ve Spojených státech pokutu tři miliardy dolarů. Oznámily to ve čtvrtek americké úřady. Potvrdily tak dřívější informace ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek mírně zlepšila odhad letošního růstu světového obchodu se zbožím. Předpokládá nyní, že obchod se zvýší o 2,7 %, v dubnu růst odhadovala pouze na 2,6 %. V příštím roce očekává zrychlení růstu na tři procenta, varuje však před riziky spojenými s geopolitickým napětím a nejistotou kolem vývoje hospodářské politiky.
Výsledková sezóna
- Zisk amerických aerolinek Delta Air Lines v třetím čtvrtletí klesl o 26 % a dostal se pod miliardu dolarů. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Společnost se potýkala s celosvětovým výpadkem technologií, který vedl ke zrušení tisíců letů, a s náznaky, že růst letecké dopravy začíná zpomalovat. Další kvartál ale firma čeká rekordní. Její akcie přesto před začátkem obchodování ztrácely přes šest procent.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK