US MARKETOtevírá za: 12 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čínská centrální banka snížila důležité úrokové sazby, aby podpořila růst

Čínská centrální banka v pondělí snížila důležité základní úrokové sazby z úvěrů o čtvrt procentního bodu. Učinila tak poté, co minulý měsíc v rámci balíčku stimulačních opatření na oživení ekonomiky snížila i ostatní základní sazby. Jednoletá primární úvěrová sazba (LPR) klesla na 3,1 procenta a pětiletá na 3,6 procenta.

Od jednoleté sazby se odvíjejí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům. Pětiletá ovlivňuje sazby hypoték.

Centrální banka 24. září oznámila snížení sazby povinných minimálních rezerv bank o půl procentního bodu a základní reverzní repo sazby o 0,2 procentního bodu. Zahájila tak nejagresivnější stimulační opatření od pandemie, která zahrnují opatření na podporu churavějícího realitního sektoru a zvýšení spotřeby. Minulý měsíc také snížila střednědobé úvěrové sazby o 0,3 procentního bodu.

Od 24. září akciový index CSI300 překonal při denních pohybech rekordy a celkem si od té doby připsal 14 procent. Jüan vůči dolaru v tomto období klesl o procento. Akcie však v posledních seancích kolísaly, protože počáteční nadšení ustoupilo kvůli obavám, zda bude podpora dostatečná k oživení růstu.

Statistika zveřejněná minulý týden ukázala, že ekonomika země ve třetím čtvrtletí vzrostla o 4,6 procenta, o něco více, než se očekávalo, ačkoliv investice do nemovitostí se za devět měsíců letošního roku snížily o více než deset procent. Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v září vzrostly. Úředníci na páteční tiskové konferenci vyjádřili důvěru, že ekonomice se může podařit splnit vládní cíl celoročního růstu kolem pěti procent, napsala agentura Reuters.

Snížení základní úrokové sazby z úvěrů se očekávalo, potvrzuje ale, že Čína přistupuje "přinejmenším k významným měnovým stimulům", řekl hlavní ekonom firmy AMP Shane Oliver. Poznamenal však, že samotné snížení nestačí k povzbuzení ekonomiky země.

"Cena peněz, jejich nabídka, není v Číně skutečným problémem. Skutečným problémem je nedostatek poptávky, a proto si myslím, že fiskální stimuly jsou důležité," dodal Oliver.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaCentrální bankyČínaPodpora ekonomikyÚrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa