Stavební výroba v ČR po dvou měsících růstu v září meziročně klesla o 7,1 procenta
Stavební výroba v Česku po dvou měsících růstu v září meziročně klesla o 7,1 procenta. Pokles zaznamenalo inženýrské stavitelství, mezi které spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, i pozemní stavebnictví, tedy výstavba domů či kanceláří. Tento vývoj částečně ovlivnily i mimořádně vydatné srážky, které způsobily povodně hlavně na severní Moravě a ve Slezsku. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti předchozímu měsíci se stavební produkce v ČR snížila o 5,5 procenta.
Letos v červenci stavební výroba v Česku po čtyřech měsících poklesu vzrostla o 2,1 procenta, v srpnu zpomalila růst na 0,4 procenta, v září přišel znovu propad. "Stavební výroba v září po dvou měsících růstu meziročně klesla o 7,1 procenta. Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více, než je dlouhodobý normál," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Produkce v pozemním stavitelství se v září snížila o 6,1 procenta, inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 8,7 procenta.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v září vydáno stavební povolení, meziročně vzrostla o dvě procenta na 46,6 miliardy korun. V září se začalo podle statistiků stavět 4529 bytů, což je o téměř polovinu víc než loni. Naopak dokončeno bylo pouze 1761 bytů, meziročně o čtvrtinu méně.
Stavebníci a úředníci mají od začátku července potíže s digitalizací stavebního řízení, které vedly v září k odvolání vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Situaci má řešit poslanecká novela stavebního zákona, kterou by měli dnes večer ve zrychleném režimu schvalovat poslanci. Umožní, aby stavebníci předkládali projektovou dokumentaci v digitální podobě a stavební úřady využívaly své dosavadní systémy, které používali do letošního 1. července.
Zdroj: ČTK