Vývoz z Německa i průmyslová výroba v září klesly, zaostaly za očekáváním
Vývoz z Německa se v září podle sezónně a kalendářně přepočtených údajů snížil proti předchozímu měsíci o 1,7 % na 128,2 miliardy eur, meziroční pokles činí 0,2 %. Ve čtvrtek to uvedl německý statistický úřad. Průmyslová výroba se pak meziměsíčně snížila o 2,5 %, uvedli statistici. V obou případech je to horší výsledek, než se čekalo.
Export a výroba slouží jako pilíř hospodářského modelu Německa. Jejich vývoj za měsíc září tak podle ekonomů naznačuje, že hospodářství zůstává v útlumu. Dovoz vykázal v září růst proti předchozímu měsíci o 2,1 % na 111,3 miliardy eur, meziročně se zvýšil o 1,3 %. Přebytek obchodní bilance tak v září klesl na 17 miliard eur ze srpnové hodnoty 21,4 miliardy eur.
Situaci německé ekonomiky do budoucna ovlivní politika nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle neoficiálních výsledků zvítězil tento týden v prezidentských volbách. Po čtyřech letech tak ukončí vládu demokratů a vrátí se do Bílého domu, kde byl jako prezident už v letech 2017 až 2021. Trump v předvolební kampani avizoval, že zavede minimálně desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí.
Analytici podle agentury Reuters čekali u vývozu pokles o 1,4 %, u dovozu počítali s růstem o 0,5 %. Pokles čekali také u průmyslové výroby, ale pouze o jedno procento.
Statistici údaje o vývoji zahraničního obchodu a průmyslové výroby zveřejnili den po rozpadu německé vládní koalice. Kancléř Olaf Scholz se ve středu rozhodl odvolat ministra financí Christiana Lindnera z nejmenší koaliční strany FDP, která pak oznámila, že vládu opouští. Otevírá se tak cesta k předčasným parlamentním volbám a patrně i k politické nestabilitě.
"Další pokles průmyslové výroby v září jen podtrhuje, že krize v průmyslu bude jednou z mnoha otázek, jimiž se nová koaliční vláda bude muset zabývat," řekla hlavní ekonomka společnosti Capital Economics Franziska Palmasová.
V srpnu se export po zpřesnění dat zvýšil o 1,2 %, zatímco odhady ukazovaly na růst o 1,3 %. Dovoz pak v srpnu po revizi údajů klesl o 2,6 %, odhady ukazovaly propad o 3,4 %. Výroba se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 2,9 %.
Německo by bylo velkým poraženým, pokud by Trump rozpoutal obchodní válku s Evropou, uvedla agentura Reuters. Dřívější průmyslová síla Německa by se tak potenciálně mohla stát akutním problémem pro širší ekonomiku.
Zdroj: ČTK