Michel: EU je připravena na spolupráci s USA ohledně Ukrajiny i Blízkého východu
Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení pátečního neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.
Hlavními tématy pátečního jednání bylo posílení konkurenceschopnosti EU, ale právě i vztahy s USA poté, co tamní prezidentské volby vyhrál republikán Donald Trump, a situace na Ukrajině či v Gruzii. Summit začal ve čtvrtek večer neformální večeří, na které Česko zastupoval Petr Fiala. V pátek ale premiér Budapešť opustil, aby mohl být v Praze kvůli schvalování důchodové reformy. Podle informací ČTK Česko na summitu zastupoval polský premiér Donald Tusk a v otázkách Blízkého východu rakouský kancléř Karl Nehammer.
"Jsme připraveni spolupracovat s USA zaprvé na úrovni našich bilaterálních vztahů, tedy v oblasti obchodu a investic, zadruhé v oblasti bezpečnosti, to znamená, pokud jde o situaci na Ukrajině a na Blízkém východě," uvedl Michel. Předsedkyně Evropské komise zmínila, že už s Trumpem krátce hovořila o Ukrajině, obraně, obchodu a energetice, nyní je ale připravena na další rozsáhlejší jednání.
Ve vztazích s USA je podle šéfky unijní exekutivy potřeba zdůrazňovat, že existují společné zájmy, například i v oblasti energetiky. "Stále máme velké množství LNG (zkapalnělý zemní plyn) z Ruska, takže proč ho nenahradit americkým LNG, který je levnější?", uvedla von der Leyenová.
Podle maďarského premiéra nebudou jednání s novým americkým prezidentem jednoduchá a budou velmi tvrdá. "Evropa bude muset vyjednávat a ukázat svou sílu," uvedl Orbán, který bývá vnímán jako jeden z největších spojenců Trumpa v Evropě. Když ale budou Evropané v jednáních silní, dokážou si s USA vyjednat dobré dohody, dodal.
Dalším z hlavních témat pátečního setkání byla debata o posílení konkurenceschopnosti EU. Unijní prezidenti a premiéři se shodli na takzvané Budapešťské deklaraci, která shrnuje plány EU na řešení ekonomických problémů a výzev. "Ekonomický růst v Evropské unii je nižší než v Číně a USA, evropské společnosti platí za elektřinu třikrát více než firmy v USA, za plyn čtyřikrát více, i proto Budapešťská deklarace vyzývá k okamžité akci," prohlásil maďarský premiér. Mimo jiné je potřeba snížit administrativní a regulační zátěže zejména pro malé a střední podniky.
"Jediné řešení je udělat Evropu opět skvělou, jako to udělali Američané," použil Orbán slogan svého předsednictví v EU, kterým je Make Europe Great Again. Ten přitom nepřímo odkazuje právě na heslo, jež ve své kampani používá Donald Trump.
Zdroj: ČTK