USA uvalily nové sankce na Gazprombank, Slovensko a Maďarsko zkoumají možné dopady
Spojené státy uvalily nové sankce na společnost Gazprombank, která patří mezi největší ruské banky. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo financí. USA vůči bance použily svůj nejsilnější sankční nástroj v době, kdy prezident Joe Biden s blížícím se koncem svého funkčního období stupňuje opatření proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Gazprombank mimo jiné inkasuje platby za plyn od evropských zákazníků ruské státní plynárenské společnosti Gazprom. Slovensko a Maďarsko nyní zkoumají možné dopady nových sankcí.
Podle agentury Bloomberg nové sankce zvyšují riziko zastavení části zbývajících dodávek ruského plynu do Evropy. Společnost Gazprombank nicméně uvedla, že opatření Washingtonu nebude mít na její aktivity žádný vliv.
Podle agentury Reuters nové sankce v podstatě vyřazují společnost Gazprombank z bankovního systému USA, zakazují obchodování banky s Američany a zmrazují její aktiva v USA. Ukrajina dlouhodobě vyzývala Spojené státy ke zpřísnění sankcí vůči této bance, kterou firma Gazprom zčásti vlastní.
Slovenské ministerstvo hospodářství uvedlo, že nové sankce vůči společnosti Gazprombank analyzuje a brzy bude znát jejich možné dopady na Slovensko. Slovenská plynárenská společnost SPP má s Gazpromem dlouhodobou smlouvu a pokračuje v nákupech ruského plynu. Možné dopady nových sankcí studuje rovněž maďarské ministerstvo zahraničí. Maďarsko v roce 2021 podepsalo 15letou smlouvu, v rámci které od Gazpromu dostává 4,5 miliardy krychlových metrů plynu ročně.
"Existuje možnost narušení některých transakcí, což může vést k prodlevám, nebo dokonce k redukcím v dodávkách plynu," uvedla podle agentury Bloomberg analytička Florence Schmitová ze společnosti Rabobank. "Společnost Gazprombank stále hraje důležitou roli ve zpracování plateb za ruský export plynu do Evropy," dodala. Případné prodlevy či redukce v dodávkách by podle ní mohly ovlivnit ceny plynu v Evropě.
Americké ministerstvo financí uvalilo sankce také na 50 menších ruských bank, aby omezilo přístup Ruska k mezinárodnímu finančnímu systému a zabránilo zneužívání tohoto systému k placení za zařízení a technologie, které Rusko potřebuje pro válku na Ukrajině.
"Pro Kreml bude v důsledku tohoto rozsáhlého opatření obtížnější vyhýbat se americkým sankcím a financovat a vybavovat svou armádu," uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. "Budeme pokračovat v rázných krocích proti všem finančním kanálům, které Rusko využívá k podpoře své nezákonné a nevyprovokované válce na Ukrajině," dodala.
Gazprombank podle amerického ministerstva financí funguje jako prostředník při ruských nákupech vojenského vybavení. Ruská vláda banku využívá rovněž k výplatě žoldu vojákům a kompenzací rodinám vojáků, kteří ve válce zemřeli.
Nové sankce na společnost Gazprombank přicházejí krátce poté, co Bidenova administrativa povolila Ukrajině používat americké rakety ATACMS k útokům na ruské území. Podle zdroje Reuters Bidenova administrativa věří, že nové sankce zlepší pozici Ukrajiny na bitevním poli a podpoří její schopnost dosáhnout spravedlivého míru.
Bidena v prezidentské funkci 20. ledna vystřídá Donald Trump. "Domnívám se, že současná administrativa se před 20. lednem snaží vytvořit co největší tlak a zavést co nejvíce sankcí, aby příští administrativě ztížila ústup od těchto opatření," uvedl obchodní právník Douglas Jacobson z Washingtonu. Trump podle něj nicméně bude mít možnost tyto sankce zrušit, pokud bude chtít k rusko-ukrajinskému konfliktu zaujmout odlišný přístup, píše Reuters.
Zdroj: ČTK