Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu se hlavní indexy na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v závěru týdne skončilo v zelených číslech. Růst táhla frankfurtská burza, naopak jen kosmeticky posílil londýnský trh. V týdenním horizontu rovněž převažoval růst, pařížská burza ale šla proti proudu o odepsala více než čtvrtinu procenta. Investoři nadále sledují dění na Ukrajině a nově se do centra pozornosti dostává také Francie kvůli problémům stran rozpočtu na příští rok.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,58 % na 510,25 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 8 287,30 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,03 % na 19 626,45 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,78 % na 7 235,11 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne dařilo mimo jiné akciím společností Anglo American (+5,42 %), Temenos (+4,61 %) nebo Aegon (+3,42 %). V minusu naopak den zakončily cenné papíry BAE Systems (-4,88 %), Rockwool (-4,24 %) či Hugo Boss (-2,82 %).
Za týden STOXX Europe 600 přidal 0,35 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,31 % a DAX zpevnil o 1,57 %, CAC 40 však klesl o 0,27 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) odmítl jako nedostatečné poslední návrhy odborové centrály IG Metall a podnikové rady zaměstnanců na snížení nákladů. Informovala o tom agentura DPA. Podle odborů je nutné od prosince stávkovat, jak již dříve během pátku oznámil IG Metall. Zaměstnanci a vedení značky Volkswagen se přou o budoucnost podniku, dohoda o zákazu stávek skončí k 30. listopadu. Zástupci zaměstnanců dlouhodobě odmítají, aby úsporná opatření firmy zahrnovala zavírání jejích závodů v Německu. Naopak požadují záruky ohledně jejich zachování.
- Česká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,3 %. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ) ve zpřesněném odhadu, kterým potvrdil svůj předběžný odhad z konce října. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna tvorby hrubého kapitálu. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt stoupl o 0,4 %. V tomto případě ČSÚ dřívější predikci vylepšil o 0,1 procentního bodu.
- Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl do čela centrální banky ministra financí a svého spojence Mihályho Vargu. Řekl to v pátek v pravidelném pátečním rozhovoru ve veřejnoprávním rozhlase. Devětapadesátiletý Varga by tak v březnu v úřadu nahradil Györgyho Matolcsyho, který se k politice předsedy vlády stavěl čím dál více kriticky, uvedla agentura Reuters. Orbán se snaží oživit maďarskou ekonomiku před parlamentními volbami plánovanými na rok 2026.
- Meziroční inflace v eurozóně v listopadu stoupla na 2,3 % z říjnových 2 %. Nárůst na konci roku byl v souladu s očekávání zejména kvůli vlivu srovnávací základny, protože loňské prudké poklesy cen energií již nejsou do meziročního srovnání zahrnuty. Vyplývá to z předběžných odhadů statistického úřadu Eurotatu.
- Indické úřady vyzvaly německý automobilový koncern Volkswagen (VW), aby podal vysvětlení ohledně podezření z daňového nedoplatku za 1,36 miliardy USD. S odkazem na příslušné dokumenty, které jsou neveřejné, o tom v pátek informovala agentura Reuters. Úřady VW podezírají, že úmyslně zaplatil nižší dovozní daň na díly k vozům značek Audi, VW a Škoda. Podle agenturních zdrojů by tak automobilce mohly hrozit sankce až 2,8 miliardy USD. Nepovolené optimalizace se podle podezření dopustila indická pobočka Volkswagenu, společnost Škoda Auto Volkswagen India. Vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera v pátek uvedl, že firma oznámení prověřuje.
- Německo: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně vzrostly o 1 % (odhad: +3,2 %, září: +3,8 %), meziměsíčně klesly o 1,5 % (odhad: -0,3 %, září: +1,2 %).
- Německo: Index dovozních cen v říjnu meziročně klesl o 0,8 % (odhad: -1,2 %, září: -1,3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % (odhad: +0,1 %, září: -0,4 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německý automobilový koncern Volkswagen výrazně snížil účetní hodnotu svého 21procentního podílu ve švédském výrobci baterií pro elektromobily Northvolt, který minulý týden požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
- Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 000 ze současných asi 27 000. Firma v pondělní tiskové zprávě oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5 000 pracovních míst. O dalších 6 000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
- Tribunál Soudního dvora Evropské unie zamítl žádost banky UniCredit, která chtěla pozastavit rozhodnutí Evropské centrální banky o tom, jak by měla tato italská bankovní skupina urychlit odchod z Ruska. Vyplývá to ze soudního dokumentu, jenž má k dispozici agentura Reuters. Tribunál je druhým nejvyšším soudem EU.
- Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu opět zhoršila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se snížila na 85,7 bodu z říjnových 86,5 bodu. Uvedl to v pondělí německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles indexu pouze na 86 bodů.
- Britský finanční regulátor v pondělí oznámil, že uložil společnosti Barclays pokutu ve výši 1,5 milionu eur za to, že v roce 2008 nezveřejnila některé dohody s katarskými subjekty. Pokuta se vztahuje na období vrcholící finanční krize v letech 2008 až 2009, kdy se Barclays snažila získat finanční prostředky od zahraničních investorů včetně Kataru, aby se vyhnula státní finanční pomoci.
- Italská bankovní skupina UniCredit chce koupit konkurenční Banco BPM za 10,09 miliardy eur. Spojila by se tak druhá a třetí největší italská banka a společně by oba bankovní domy rozšířily svou působnost na evropském trhu. UniCredit o tom informovala v pondělí na svém webu.
- Automobilka Volkswagen trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu navzdory eskalujícím protestům odborů. Nedělníku Welt am Sonntag to řekl šéf kmenové značky Thomas Schäfer. Je to podle něj nutné, pokud chce firma snížit náklady o čtyři miliardy eur.
- Evropa se musí probudit, více riskovat, více utrácet a omezit byrokracii, aby vyhrála závody ve zbrojení. V rozhovoru s portálem Politico to prohlásil francouzský admirál Pierre Vandier, který od září stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci.
- Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu poprvé za půl roku zlepšila, mezi podniky nicméně panuje nejistota ohledně kroků příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, o jehož výsledcích v úterý informoval mnichovský hospodářský institut Ifo.
- Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.
- Italský finanční ústav Banco BPM se brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to v úterý uvedla agentura Reuters.
- Střednědobé rozpočtové plány většiny členských zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska, splňují požadavky a obsahují důvěryhodnou cestu ke snížení zadlužení, nebo jeho udržení na rozumné úrovni. Uvedla to v úterý Evropská komise.
- Evropský výrobce automobilů Stellantis plánuje zavřít svůj závod na výrobu dodávek Vauxhall v britském Lutonu, protože chce sloučit výrobu užitkových vozů v zemi pouze do jednoho závodu. Ohroženo je více než 1 100 pracovních míst. Uvedla to v úterý společnost.
- Francouzský výrobce automobilových součástek Valeo se chystá zrušit v Evropě zhruba 1 000 pracovních míst. Propouštění by se mohlo dotknout i provozů v České republice. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
- Odvolací senát Spolkového trestního soudu ve Švýcarsku zprostil banku Credit Suisse viny v tom, že nezabránila praní špinavých peněz v případu bulharského gangu obchodujícího s kokainem. Trestní senát tohoto soudu banku a její zaměstnankyni v roce 2022 shledal vinnou. Proti rozsudku se odvolali dědicové zaměstnankyně, která v roce 2023 zemřela, a UBS, která banku Credit Suisse mezitím převzala. Odvolací komora v prohlášení uvedla, že není možné zkoumat údajné porušení zákona, aniž by byla porušena presumpce neviny zemřelého.
- Německý výrobce automobilových součástek Schaeffler v rámci dříve ohlášené restrukturalizace uzavře továrnu v rakouském Berndorfu a závod v britském Sheffieldu. Firma, která působí i v České republice, o tom informovala ve středeční tiskové zprávě. Už začátkem listopadu oznámila, že ve svých evropských závodech plánuje propustit kolem 4 700 zaměstnanců.
- Většina německých univerzitních ekonomů předpokládá, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu bude mít negativní dopad na hospodářský růst v Německu i v celé Evropě. Vyplývá to z výsledků průzkumu ekonomického institut Ifo a listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho čínský partner SAIC se dohodli na prodeji kontroverzní továrny v čínské provincii Sin-ťiang. Volkswagen to ve středu oznámil v tiskové zprávě, a potvrdil tak informace agentury Reuters. Továrna se stala terčem kritiky kvůli zprávám o porušování lidských práv ujgurské menšiny v tomto regionu.
- Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se výrazně zhoršila. Ukázal to průzkum, který ve středu zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na prosinec klesl na minus 23,3 bodu, a nachází se tak zhruba na stejné hodnotě jako loni v prosinci. Analytici v anketě agentury Reuters ovšem očekávali menší pokles, a to na hodnotu minus 18,6 bodu.
- Britská banka HSBC neuspěla se stížností na pokutu 31,7 milionu eur, kterou dostala od Evropské komise za kartel. Tribunál Soudního dvora EU stížnost banky odmítl, oznámil to ve středeční tiskové zprávě. Komise v roce 2021 sankci uložila za ovlivňování klíčových mezibankovních sazeb EURIBOR, k němuž docházelo před globální finanční krizí v roce 2007. HSBC se může proti verdiktu odvolat.
- Francouzský farmaceutický gigant Sanofi ve středu otevřel nový závod na výrobu evolučních vakcín (EVF) v Singapuru za 800 milionů singapurských dolarů (595 milionů USD). Jedná se o první takové zařízení mimo území Francie.
- Prodej britské pošty Royal Mail do rukou společnosti EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského je blízko dokončení a mohl by být potvrzen během příštích dvou týdnů. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Mluvčí EP Group Daniel Častvaj uvedl, že spekulace společnost nekomentuje. Křetínského poradci se tento tento týden podle BBC setkali se zástupci odborů. Podle některých zdrojů mají odboráři z Křetínského stále obavy, odborový svaz sdružující zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU nicméně schůzky označil za konstruktivní, píše BBC.
- Netrvalo to příliš dlouho a Francie prožívá další fázi táhlé politické krize. Ohniskem střetu je tentokrát návrh rozpočtu na příští rok, jehož neschválení by vedlo ke zhoršení už tak hlubokého deficitu veřejných financí. To se pochopitelně nelíbí trhům - riziková přirážka francouzského desetiletého dluhopisu vůči německému bundu ve středu vzrostla na 90 bazických bodů, nejvyšší úroveň od roku 2012. Aktuálně je tak financování francouzského dluhu (podél téměř celé křivky) dražší než v případě Řecka.
- Ruské úřady se snaží zmírnit paniku vyvolanou prudkým poklesem rublu, který tento týden oslabil na 114 rublů za dolar, což je nejnižší úroveň od března 2022. Centrální banka zasáhla pozastavením obchodování s měnou, zatímco Kreml označil obavy za zbytečnou "paniku".
- Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
- Němečtí průmyslníci ruší nábory a naopak plánují více kurzarbeitu a propouštění, uvedl institut Ifo. Na vině je špatný stav ekonomiky. Barometr zaměstnanosti se podle analytiků institutu v listopadu propadl na nejnižší úroveň od léta 2020. Meziměsíční pokles byl sice poměrně malý, a to o 0,2 bodu na 93,4 bodu, byl to ale šestý pokles v řadě.
- Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v listopadu podle finálních údajů vzrostl na 95,8 bodu z říjnových 95,7 bodu. Index důvěry v průmyslu se zvýšil na -11,1 bodu (říjen: -12,6 bodu revidováno z -13 bodů) a index důvěry ve službách klesl na 5,3 bodu (říjen: 6,8 bodu revidováno z 7,1 bodu). Index spotřebitelské důvěry se snížil na -13,7 bodu z říjnových -12,5 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného o 8 % na 11,5 miliardy eur. Růst společnost zaznamenala na všech hlavních trzích. Zisk před zdaněním dosáhl 666,5 milionu eur, meziročně tak narostl o 8,5 %.
- Výsledky easyJet v FY2024: Čistý zisk 452 milionů GBP (loni: 324 milionů GBP), zisk na akcii 0,596 GBP (loni: 0,427 GBP), tržby 9,31 miliardy GBP (loni: 8,17 miliardy GBP). Společnost navrhla dividendu 0,121 GBP na akcii.
Zdroj: CNBC