Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu
Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně obnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.
Ve svém druhém funkčním období ve funkci prezidenta USA Donald Trump pravděpodobně zvýší cla na čínský a další strategický dovoz (na 25 % pro první jmenovaný a na 5 % pro zbytek světa, s výjimkou Mexika a Kanady), což by v roce 2026 snížilo nominální růst světového obchodu o 0,6 %. Největší náklady tohoto kroku by nesla Čína a Evropská unie, kde by byl v letech 2025-2026 ohrožen vývoz v hodnotě 67 miliard dolarů, zejména v oblasti výroby automobilů, dopravních prostředků a kovů. Jejich odvetná opatření pravděpodobně zasáhnou americké farmaceutické výrobky, automobilový průmysl, kovy, zemědělské a potravinářské výrobky a stroje.
"V případě plnohodnotné obchodní války (60% cla na Čínu a 10% cla na zbytek světa včetně Mexika a Kanady) by hrozil pokles nominálního růstu světového obchodu o 2,4 %, což by nejvíce zasáhlo Čínu, Mexiko a Kanadu, kde by kumulované ztráty vývozu v letech 2025-2026 dosáhly téměř 217 miliard dolarů. Tento scénář se však jeví jako nepravděpodobný, protože Spojené státy by musely rovněž čelit velkým nákladům," říká Kateřina Kirakosjan, vedoucí oddělení pohledávek české pobočky Allianz Trade.
Globální obchod je stále více ovlivňován konkurenčními strategiemi USA a Číny k obchodu. Dovoz USA se od Číny odděluje a Čína vyváží více do zemí svých geopoliticky blízkých partnerů (Rusko, Singapur, Vietnam, SAE, Saúdská Arábie). V této souvislosti se bilaterální obchod mezi geopoliticky blízkými zeměmi zvýšil za pouhé dva roky o dva procentní body (620 miliard dolarů) na 60 % světového obchodu. "Čínská doktrína 'hedvábí' zaměřená na obchod a průmysl se opírá především o měkkou sílu a spojovací vliv, zatímco americké 'kmotrovství' stojí na čtyřech pilířích - neochvějném odhodlání chránit klíčové národní zájmy za každou cenu, zajištění loajality v rámci sítě svých historických spojenců, aktivním ekonomickém a vojenském postoji vůči soupeřům a rozšiřování amerického vlivu a kontroly v nových oblastech, jako je vesmír, technologie a umělá inteligence," vysvětluje Kateřina Kirakosjan.
Zdroj: Allianz Trade
Aktuality
