Důvěra v českou ekonomiku v prosinci klesla u podnikatelů i spotřebitelů
Celkový index důvěry v českou ekonomiku v prosinci meziměsíčně klesl o 0,5 bodu na 97,5 bodu. Pesimističtější byli v porovnání s listopadem podnikatelé i spotřebitelé, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v ekonomiku je přesto na vyšší úrovni než před rokem, kdy měl souhrnný indikátor hodnotu 93,8 bodu.
Indikátor důvěry podnikatelů se v prosinci meziměsíčně snížil o 0,4 bodu na 96,9 bodu. "K prosincovému mírnému poklesu důvěry v podnikatelské sféře přispěl zejména pokles poptávky v odvětví průmyslu a s tím úzce související nižší očekávané tempo růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
Důvěra podnikatelů v průmyslu se v prosinci meziměsíčně snížila o 2,4 bodu. Na stejné hodnotě jako v listopadu se v prosinci držela důvěra podnikatelů ve stavebnictví. O 1,5 bodu vzrostla v meziměsíčním srovnání důvěra ve vybraných odvětvích služeb. Mírně, o 0,4 bodu, stoupla i v obchodě.
Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 1,2 bodu na 100,4 bodu. Prosincový průzkum mezi spotřebiteli tak přinesl částečnou korekci růstu důvěry z předešlých třech měsíců. "Důvodem jsou především zvýšené obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace a rostoucí počet domácností, které nepředpokládají, že v roce 2025 budou významněji utrácet za velké nákupy," uvedla Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v ČR se mírně zvýšil. Podíl domácností očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích roce se ve srovnání s listopadem téměř nezměnil.
Meziměsíčně se mírně snížil počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích 12 měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, v prosinci vzrostl.
Zdroj: ČTK