Americké akciové indexy ve středu zakončily smíšeně a bez větších změn, Fed v zápisu potvrdil opatrnost v dalším snižování sazeb
Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně. Investoři vyhodnocovali zápis z posledního zasedání Fedu, který potvrdil, že jsou centrální bankéři opatrní kvůli očekávaným dopadům politiky nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
Index Dow vzrostl o 0,25 %, a uzavřel na 42 635,20 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,16 % na 5 918,25 bodu, zatímco technologický Nasdaq Composite klesl o 0,06 % na 19 478,88 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,67 % na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o půl bazického bodu na 4,691 %. Dolarový index ve 23.15 SEČ přidával 0,3 % na rovných 109 bodů. Ceny ropy klesly o více než procento, zlato naopak o půl procenta zdražilo a stříbro se obchodovalo prakticky beze změny oproti úterý. Bitcoin na konci dne ztrácel přes dvě procenta na zhruba 94 760 USD.
Zápis z prosincového jednání Fedu ukázal, že téměř všichni členové jeho měnového výboru měli za to, že rizika ve směru rostoucí inflace se zvýšila. To posílilo obavy investorů, že by mohlo dojít k menšímu počtu snížení sazeb, než se ještě v polovině prosince očekávalo.
Výnosy amerických vládních dluhopisů, které rostou kvůli spekulacím, že by celní a daňové plány Donalda Trumpa mohly vést k nové vlně růstu inflace, kolísaly po celou středeční obchodní seanci. Výnos referenčního 10letého státního dluhopisu se v jednu chvíli vyšplhal nad 4,7 %, nejvýše od konce dubna.
"Odhadnout vývoj úrokových sazeb, hospodářského růstu a inflace je stále obtížnější kvůli nejistotě ohledně Trumpovy politiky," uvedl Jeffrey Roach, hlavní ekonom LPL Financial. "Pokud páteční zpráva o americkém trhu práce výrazněji překvapí, mohou trhy začít více kolísat."
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Zápis z prosincového zasedání Fedu potvrdil obavy představitelů americké centrální banky ohledně inflace a vlivu politiky nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, zejména v oblastech mezinárodního obchodu a imigrace. Členové FOMC konkrétně upozornili na potřebu opatrnějšího přístupu k dalšímu snižování sazeb kvůli nejistotám spojeným s dopady zavádění a zvyšování cel, deregulace a masových deportací nelegálních imigrantů, kteří jsou důležití pro některé segmenty pracovního trhu i spotřebitelskou poptávku.
- Donald Trump zvažuje možnost vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, což by mu dalo právní oporu pro zavedení cel na dovoz zboží. Informaci ve středu zveřejnil server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se záležitostí. Reakcí na tuto zprávu bylo oslabení amerických akcií a posílení dolaru. Pokud by Trump vyhlásil stav nouze, mohl by využít zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA), který by mu umožnil zavést nový celní systém a regulovat zahraniční obchod v "krizové" situaci.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. ledna klesl na 201 tisíc z 211 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal růst na 218 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince stoupl na 1,867 milionu z 1,834 milionu (revidováno z 1,844 milionu), čekal se růst na 1,870 milionu.
- V americkém soukromém sektoru v prosinci vzniklo 122 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 140 tisíc míst po vzniku 146 tisíc pozic v listopadu. Oznámila to organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní data z amerického trhu práce, jež budou zveřejněna v pátek. Analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti v prosinci byla 4,2 %.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v listopadu klesl o 7,49 miliardy USD (odhad: +10,5 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v listopadu podle finálních dat klesly o 0,2 % (odhad: -0,2 %, říjen: +0,1 %).
- Index žádostí o hypotéky MBA k 3. lednu stoupl o 6,99 % (předchozí týden: +6,97 %).
Zdroj: CNBC