Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, během dne napravovaly počáteční ztráty
Americké akcie v pondělí zpočátku převážně ztrácely, během dne se nicméně indexy s výjimkou Nasdaqu dokázaly vyhoupnout do mírného plusu. Nejvíce se dařilo indexu Dow. Investoři dále odprodávají velké technologické tituly, jež táhly býčí trend v předchozích měsících. Spolu s růstem cen akcií své zisky z dopoledne naopak odevzdal americký dolar.
Index Dow vzrostl o 0,86 % na 42 297,12 bodu, širší S&P 500 zaznamenal nárůst o 0,16 % na 5 836,22 bodu a technologický Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 19 088,10 bodu. Index volatility VIX po intradenním vzestupu ke 22 bodům nakonec klesl o 1,79 % na 19,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl nakonec jen mírně na 4,782 %, když během dne byl i nad 4,8 %. Ceny ropy vzrostly (Brent +1,4 %, WTI +2,7 %), zlato naopak o procento zlevnilo a cena stříbra klesla o 2,5 %. Bitcoin odepisoval až čtyři procenta, během dne se ale vrátil na ceny z neděle okolo 94 300 USD.
Jedním z hlavních faktorů stojících za oslabováním velkých růstových titulů je růst výnosů amerických státních dluhopisů. Výnos 10letých vládních bondů USA dosáhl nejvyšší úrovně od listopadu 2023, protože trh začíná mít pochybnosti o tom, zda Fed letos vůbec bude snižovat sazby.
Podle stratéga Adama Turnquista z LPL Financial bude pro akciový trh obtížné výrazněji růst, dokud nedojde alespoň ke stabilizaci úrokových sazeb. "Výnosy 10letých bondů se mohou dostat až k 5 %. Nemyslím si, že by pro index S&P 500 v nejbližší době byl aktuální scénář medvědího trendu, korekce (pokles o 10 % z maxima) ale ve hře být může," uvedl.
Ztráty zaznamenaly v pondělí například Palantir (-3,39 %) a NVIDIA (-1,97 %), která minulý týden odepsala bezmála 6 % a z historického maxima ze 6. ledna ztrácí skoro 11 %. Pod tlakem byly i další významné technologické společnosti, například Apple (-1,03 %) a Micron Technology (-4,31 %). Dařilo se naopak energetickému sektoru (zhruba +2 %), kterému pomohly vyšší ceny ropy. Lépe než široký index si vedla také odvětví zdravotní péče a materiálů.
Náladu na trhu by mohla podpořit začínající výsledková sezóna. Ve středu zveřejní výsledky Citigroup, Goldman Sachs a JPMorgan Chase, ve čtvrtek přijdou na řadu Morgan Stanley a Bank of America. V týdnu budou také ostře sledované údaje o výrobní inflaci (v úterý), o vývoji spotřebitelských cen (ve středu) a ke konci týdne z průmyslu a maloobchodu.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Americká biotechnologická společnost Moderna (v pondělí -16,80 %), která se zabývá výzkumem a vývojem léčiv a vakcín založených výhradně na mRNA, snížila výhled svých letošních tržeb o miliardu dolarů. Zdůvodnila to slabým zájmem o vakcínu proti covidu-19 a pomalým náběhem zájmu o vakcínu na respirační virus (RSV).
- Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson (v pondělí +1,70 %) koupí za 14,6 miliardy dolarů výrobce léků Intra-Cellular Therapies (+34,07 %). Za jednu akcii Intra-Cellular zaplatí Johnson & Johnson 132 dolarů, což vzhledem k páteční závěrečné ceně akcií Intra-Cellular znamená prémii 39 %. Johnson & Johnson akvizicí posílí svou pozici na trhu s přípravky pro léčbu neurologických poruch.
Zdroj: CNBC