US MARKETOtevírá za: 17 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

ČR: Růst cen zemědělských výrobců v prosinci zrychlil, podle analytiků to povede ke zdražování potravin

Ceny v tuzemském zemědělství v prosinci meziročně vzrostly o 8,1 %. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 2,8 %, ceny stavebních prací stouply o 2,6 % a ceny tržních služeb pro podniky narostly o 3,8 %. V průměru za celý rok 2024 klesly meziročně pouze ceny zemědělských výrobců. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ve srovnání s listopadem ceny v průmyslu vzrostly o 0,6 % a ceny zemědělských výrobců stouply o 1,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,1 % a stavební práce zdražily o 0,1 %.

Index cen průmyslových výrobců (meziroční změna, v %), zdroj: tradingeconomics.com

Index cen průmyslových výrobců (meziroční změna, v %), zdroj: tradingeconomics.com

Ceny zemědělských výrobců se v prosinci meziročně zvýšily o 8,1 %. V rostlinné výrobě vzrostly ceny o 4,3 %. Ovoce zdražilo o 29,3 % a olejniny o 20,8 %. V živočišné výrobě stouply ceny o 13,7 %. Zdražení zaznamenaly hlavně vejce (+27,3 %) a mléko o (+20,8 %). V průměru za celý loňský rok byly ceny zemědělských výrobců proti roku 2023 nižší o 5,9 %.

Ceny průmyslových výrobců v prosinci meziročně vzrostly o 2,8 %. Ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 1,4 %, zdražovaly především mléčné výrobky (+10,6 %). V průměru za celý rok byly ceny průmyslových výrobců proti roku 2023 vyšší o 0,8 %. "V loňském roce se vyvíjely příznivě především ceny ropy a zemního plynu, které klesly o 19,5 %," říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Ceny stavebních v prosinci meziročně stouply o 2,6 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně zvýšily o 0,7 %. V průměru za celý rok byly ceny stavebních prací proti roku 2023 vyšší o 2,1 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví však v loňském roce v průměru klesly o 0,5 %.

Ceny tržních služeb pro podniky se v průměru za celý rok 2024 v porovnání s rokem 2023 zvýšily o 3,8 %. Vyšší byly především ceny za služby v oblasti zaměstnání o 10,3 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 10 %, za bezpečnostní a pátrací služby o 9 %, za služby v oblasti nemovitostí o 7,7 % a za poštovní a kurýrní služby o 5,4 %.

Analytici: Prudký růst cen zemědělců předznamenává zdražování potravin

Růst cen výrobců v České republice v závěru roku zrychlil, a to zejména v zemědělství a průmyslu. Zatímco průměr za celý rok 2024 u zemědělských výrobců ukazuje pokles o 5,9 % oproti roku 2023, prosincová data podle analytiků signalizují prudký obrat.

V prosinci se ceny zemědělských výrobců meziročně zvýšily o výrazných 8,1 %, což je nárůst oproti listopadovým 5,5 %. Zrychlující růst cen zemědělských výrobců v závěru roku naznačuje, že by se toto zdražování mohlo promítnout i do cen potravin pro spotřebitele v roce 2025.

"Ceny zemědělských výrobců po většinu roku 2024 výrazně klesaly, nicméně v závěru loňského roku začaly prudce narůstat. To pravděpodobně povede ke zdražování potravin v roce 2025 o tři až čtyři procenta," říká Štěpán Křeček.

Také v průmyslu došlo v prosinci k meziročnímu zvýšení cen, a to o 2,8 % oproti 1,7 % v listopadu. "Prosincový nárůst inflace v průmyslu nad 2 % se sice očekával, ale ne tak silného charakteru. V celém loňském roce ale zůstaly inflační tlaky na nabídkové straně pod kontrolou, jelikož nízká poptávka zejména ze zahraničí neumožnila navyšovat cenové požadavky prodejcům. Podobný vývoj očekáváme i v letošním roce, kdy se podle naší prognózy zvýší ceny v průměru pouze o 1,2 %. Rizikem ovšem je další vývoj cen komodit (ropa, elektrická energie, zemní plyn), které jsou senzitivnější na další geopolitický vývoj ve světě," říká Martin Kron, analytik z Raiffeisenbank.

"Za růstem cen energií reportovaných statistickým úřadem stojí podle nás výrazný, ale dočasný, nárůst spotové ceny elektřiny na velkoobchodním trhu, který byl zaznamenán před Vánoci. Ještě do konce prosince ceny elektřiny klesly a v prvních dvou lednových týdnech zůstaly výrazně pod zmíněným prosincovým maximem. Lednové ceny průmyslových výrobců by tak měly přinést výraznou korekci prosincových dat. I z hlediska struktury je patrná slabá poptávka, a z toho vyplývající slabé inflační tlaky," dodal Jan Vejmělek z Komerční banky.

Zdroj: ČSÚ, BH Securities, Komerční banka, Raiffeisenbank

Česká ekonomikaČeská republikaInflacePrůmyslZemědělství
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa