ČR: Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně stouply o 0,5 %, ceny zemědělských výrobců vyskočily o 9,1 %
Ceny tuzemských zemědělských výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % a meziročně byly vyšší o 9,1 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,2 % a meziročně se zvýšily o 0,5 %. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a meziročně byly vyšší o 2,4 % a ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,6 % a meziročně byly vyšší o 3,2 %.
Ceny brambor v lednu meziměsíčně vzrostly o 6,2 % a ceny drůbeže byly vyšší o 1,6 %. Ceny zeleniny a skotu se zvýšily shodně o 2,8 % a ceny olejnin a obilovin narostly shodně o 2,6 %. Ceny prasat naopak klesly o 1,3 %.
Meziročně ceny v rostlinné výrobě vzrostly o 6,9 %. Vyšší byly ceny ovoce (+29,8 %), olejnin (+21,7 %) a obilovin (+6,5 %). Ceny brambor klesly o 18,6 % a ceny zeleniny se snížily o 4,1 %. V živočišné výrobě byly v lednu ceny meziročně vyšší o 12 %. Ceny vajec se zvýšily o 24,3 %, skotu o 17,6 %, mléka o 17,5 % a drůbeže o 1,3 %. Ceny prasat klesly o 6,4 %.
V rámci hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly ceny výrobků investiční povahy (+2,9 %) a zboží krátkodobé spotřeby (+2,2 %). Ceny energií klesly o 1,9 % a ceny průmyslových výrobců bez energií byly vyšší o 1,5 %.
"Cenový vývoj v průmyslu zůstává velmi umírněný, což je do značné míry zásluhou klesajících cen energií, hlavně zemního plynu a elektřiny. Ty vykázaly zlevnění jak v meziměsíčním, tak v meziročním srovnání a vzhledem k jejich významné váze stahovaly celkovou inflační statistiku výrazně dolů. I po odmyšlení energií ovšem nákladové tlaky zůstávají pod kontrolou, když jejich lednové přecenění činilo umírněných 0,6 % meziměsíčně. To představuje nadějný signál i pro spotřebitelskou inflaci v sektoru zboží, která tak v letošním roce pravděpodobně opět nebude představovat významnější riziko," napsal hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.
"Utlumený růst průmyslových cen bude podle nás držet inflační tlaky na uzdě, a ČNB by tak mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Naplňuje se tak naše očekávání, že slabá poptávka po průmyslovém zboží kombinovaná s celosvětovou nadprodukcí a nižšími cenami energií bude přispívat ke snižování tlaků na růst výrobních cen. Dynamika cen zboží by tak měla zůstat utlumená a měla by kompenzovat přetrvávající rychlejší růst cen služeb. To by mělo ve zbytku letošního roku přispět k návratu spotřebitelské inflace do blízkosti dvouprocentního cíle," doplnil ekonom z Komerční banky Martin Gürtler.
Zdroj: ČSÚ