Nezaměstnanost v Česku v únoru stoupla na 4,4 %, uchazečů o práci meziměsíčně přibylo více než 5 700
Nezaměstnanost v Česku v únoru činila 4,4 %. Meziměsíčně se tak podíl nezaměstnaných lidí zvýšil o desetinu procentního bodu. Ke konci měsíce bylo v evidencí úřadů práce 326 223 uchazečů o zaměstnání a 88 062 volných míst. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR. Uchazečů o práci meziměsíčně přibylo více než 5 700 a počet volných míst se proti lednu zvýšil o více než 4 700. Na jedno volné místo připadá v průměru asi 3,7 uchazeče. Před rokem byla nezaměstnanost v Česku 4 %.
"Na základě únorových statistik pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezónní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. V celoevropském kontextu je situace v Česku podle něj velmi dobrá. "Pozitivní je i to, že proti lednu o více než pět procent vzrostl počet volných míst, které evidujeme," doplnil.
Nejnižší nezaměstnanost byla v únoru v Praze (2,9 %) a ve Středočeském kraji (3,5 %), nejvyšší podíl nezaměstnaných byl naopak v Ústeckém kraji (6,6 %).
"Únorový nárůst registrované míry nezaměstnanosti se poněkud vymyká tuzemským zvyklostem, když obvyklejší je spíše stagnace nebo mírný pokles. Potvrzuje se tak trend pozorovaný v předchozích měsících, tedy pozvolné ochlazování českého pracovního trhu. Z velké části za ním stojí pokračující slabost průmyslového sektoru, který tváří v tvář slabé poptávce omezuje náborovou aktivitu a snižuje celkovou zaměstnanost. Spíše než o vlny propouštění se prozatím ale jedná o nenahrazování přirozeně odcházejících pracovníků a omezené přijímání těch nových. Předpokládáme, že v nejbližších měsících nezaměstnanost opět zamíří dolů, a to vlivem náběhu sezónních prací a také nadále silné poptávky po pracovní síle v sektoru služeb. Po loňských 3,8 % v letošním roce čekáme mírně vyšší míru nezaměstnanosti, která by v průměru měla dosáhnout 4 %. I to by mělo stačit pro udržení si pozice země s jednou z nejnižších nezaměstnaností v EU a jedná se o relativně nízké číslo i v rámci nedávné historii české ekonomiky. Je ovšem zřejmé, že období extrémního přehřívání trhu práce, které započalo v roce 2018, končí," napsal hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.
"Reportovaný podíl nezaměstnaných je nejhorším únorovým výsledkem za osm let. Trend růstu nezaměstnanosti je patrný z očištěných dat už téměř rok a půl. Jeho příčnou je především propouštění v průmyslu, který se pod tlakem slabších zakázek už delší dobu zbavuje zaměstnanců. V první fázi bylo celkem snadné přejít do jiného odvětví, avšak postupně se možnosti krátily. Hodnotit, jak se situace změnila z pohledu nabízených pozic, v tuto chvíli v podstatě nejde. Potom, co se vyčistily statistiky volných pracovních míst, jsou jejich počty nesrovnatelně nižší. Na jedno volné místo tak nyní připadají téměř čtyři nezaměstnaní. A smysl nemá ani hodnotit přírůstek volných míst za poslední měsíc. Část míst, která byla administrativně škrtnuta, se totiž může vracet s tím, že si firmy uvědomily, že je vhodné čas od času svoji poptávku po pracovnících aktualizovat," doplnil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Zdroj: Úřad práce ČR