Mléko jako naděje českého zemědělství na cestě z krize?
Čtyři z deseti českých zemědělských podniků skončily loni ve ztrátě. Situace na první pohled nevěstí nic lepšího ani pro rok 2025 – ceny hnojiv v lednu skokově vzrostly, výkupní ceny vepřového masa klesaly a na obzoru se objevila i hrozba slintavky a kulhavky. Někteří hráči na trhu ale dokážou navzdory těmto výzvám prosperovat.
"Loňský rok byl pro české zemědělce mimořádně náročný. Zisk v celém sektoru dosáhl jen 3,7 miliardy korun, tedy o 2,6 miliardy méně než v roce 2023," potvrzuje Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.
Statistiky jsou neúprosné i v dalších oblastech. "Ceny jatečných prasat byly v loňském třetím čtvrtletí meziročně nižší o 9 %. Průměrná cena dosáhla 39,69 Kč za kilogram živé hmotnosti," dodává Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství Českého statistického úřadu.
"V současném turbulentním období se ukazuje, že síla většího celku jednoznačně pomáhá. Nejde jen o finanční stabilitu, ale především o synergie a sdílení expertízy napříč farmami," vysvětluje Václav Štekr, výkonný ředitel Verdi fondu farem. "Na našich farmách proto kombinujeme rostlinnou a živočišnou výrobu a produkci bioplynu. Díváme se aktivně i na další možnosti v oblasti obnovitelných zdrojů."
Mléko jako příležitost
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vidí řešení v odvaze ke změnám. "Pokud někdo nemá invenci, odvahu jít do změn a bude neustále točit čtyři komodity – pšenici, ječmen, řepku a kukuřici –, je to sice relativně jednoduché na přípravu a sklizeň, ale nemůže si pak stěžovat, že se mu propadají ceny a zisk," poznamenal.
Jedním z perspektivních směrů je podle odborníků produkce mléka. Statistiky ČSÚ ukazují, že ceny mléka byly v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 10,5 % vyšší, když průměrná cena litru mléka dosáhla 11,19 Kč. "Mléku aktuálně nejvíce věříme. Je ho nedostatek i kvůli situaci v západních zemích. Cena se nyní stabilně pohybuje mezi 13 a 14 korunami za litr a je stabilní," potvrzuje Štekr.
"Čistě rostlinná výroba je v současnosti obtížná, zvláště když nehospodaříte na vlastní půdě," vysvětluje Tomáš Trávníček, ředitel pro strategii Verdi fondu farem. "Na našich farmách proto klademe důraz na diverzifikaci. Navíc tam máme zkušené agronomy a ředitele, kteří dokážou pružně reagovat na měnící se podmínky. Když vidíme, že něco nefunguje, jsme připraveni farmu přeorientovat směrem, kterým se posouvá celé odvětví. Předělat strukturu hospodaření a být flexibilní je v zemědělství náročné. Vyžaduje to významné investice do technologií, a ne v každé lokalitě je navíc možné pěstovat ty plodiny, které se zrovna 'vyplatí'."
Úspěšný model růstu
Verdi fond farem v současnosti spravuje portfolio zhruba deseti podniků včetně bioplynových stanic. "Za poslední tři roky jsme prokázali, že náš model funguje. Farmy pod naší správou se modernizují a rozvíjejí. Důležité je, že původní majitelé často v podnicích zůstávají, což potvrzuje smysluplnost naší strategie," říká Trávníček.
"V následujících letech očekáváme další konsolidaci trhu," predikuje Štekr. "Řada menších a středních farem čelí generační výměně nebo vysoké administrativní zátěži. Každý měsíc dostáváme nové nabídky na odkup zemědělských podniků. Vybíráme ale pečlivě, zajímá nás především potenciál dalšího rozvoje a možné synergie s našimi stávajícími farmami."
Situace v českém zemědělství je podle něj složitá, ale ne bezvýchodná. "Klíčem k úspěchu je kombinace několika faktorů – diverzifikace produkce, investic do modernizace, důrazu na efektivitu a odvahy ke změnám. Kdo se těchto principů drží, může prosperovat i v současné náročné době," myslí si Štekr.
"Českému zemědělství může pomoci jen kombinace inovativního přístupu, konsolidování pracovních procesů a sdílení techniky," doplňuje Trávníček. "Věříme, že spojení lokální expertízy s moderním managementem je cestou k úspěchu i v tak náročném období, jakým zemědělství právě prochází."
Zdroj: Verdi fond farem