US MARKETZavírá za: 2 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v březnu opět klesly

Ceny průmyslových výrobců v Česku se v březnu meziměsíčně i meziročně snížily. Ceny zemědělských výrobců a stavebních prací naopak ve srovnání s loňským březnem i letošním únorem stouply.

Ceny zemědělských výrobců

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,2 % a meziročně byly vyšší o 8,2 %. Ceny průmyslových výrobců proti únoru klesly o 0,3 % a stejným tempem se snížily i v meziročním srovnání. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,6 % a meziročně byly vyšší o 3 %. Ceny tržních služeb pro podniky se pak meziměsíčně zvýšily o 0,9 % a meziročně byly vyšší o 3,7 %.

Meziměsíční vývoj cen zemědělských výrobců ovlivnil růst cen vajec (o 6,8 %), skotu (o 6,3 %), drůbeže (o 5 %), zeleniny (o 3,7 %), olejnin (o 3,6 %), obilovin (o 1,2 %) a mléka (o 1,1 %). Opačným směrem působily ceny prasat (-1,8 %). Meziročně ceny v rostlinné výrobě vzrostly o 5,1 %. Vyšší byly ceny olejnin (o 28,5 %), ovoce (o 25,6 %) a obilovin (o 12,4 %), ceny brambor klesly o 14,9 % a zeleniny o 9,1 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 12,7 %. Ceny vajec se zvýšily o 28,4 %, skotu o 23,6 %, mléka o 18,5 % a drůbeže o 6,6 %. Klesly ceny prasat, a to o 15,5 %.

zdroj: ČSÚ

Ceny průmyslových výrobců

V průmyslu se meziměsíčně snížily se zejména ceny koksu a rafinérských ropných výrobků. Nižší byly ceny ropy a zemního plynu (o 3,9 %), černého a hnědého uhlí a lignitu (o 1,6 %), nápojů (o 0,9 %) a počítačů, elektronických a optických přístrojů (o 0,7 %). Zvýšily se ceny ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 1,7 %), tiskařských a nahrávacích služeb (o 1,6 %) a textilií a nábytku (shodně o 0,5 %). Ceny potravinářských výrobků vzrostly o 0,1 %, zdražily zejména rostlinné a živočišné oleje a tuky (o 1,4 %), mlýnské a škrobárenské výrobky (o 1,2 %) a průmyslová krmiva (o 0,6 %). Naopak se snížily ceny zpracované a konzervované zeleniny a ovoce (o 0,6 %) a ostatních potravinářských výrobků (o 0,5 %).

Meziročně byly nižší zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků. Klesly ceny ropy a zemního plynu (o 17,4 %), černého a hnědého uhlí a lignitu (o 9,5 %), základních kovů (o 3,7 %) a chemických látek a přípravků (o 3,1 %). Ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 1,9 %, stouply zejména mléčných výrobků (o 12,4 %), rostlinných a živočišných olejů a tuků (o 9,8 %) a zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa (o 0,4 %). Klesly ceny ostatních potravinářských výrobků (o 4,6 %) a mlýnských a škrobárenských výrobků (o 1,8 %). Rostly ceny ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (o 5,6 %), ostatních dopravních prostředků (o 4,2 %) a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 3,8 %).

zdroj: ČSÚ

Ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky

Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,6 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,1 %. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 3 % (v únoru po aktualizaci odhadu o 2,8 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 0,5 % (v únoru o 0,9 %).

zdroj: ČSÚ

Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o 7,2 % a za služby v oblasti tvorby programů a vysílání o 7,1 %. Klesly ceny za právní a účetnické služby (o 0,3 %). Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se zvýšily o 0,5 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,7 % (v únoru o 3,5 %). Vzrostly ceny za bezpečnostní a pátrací služby (o 12,5 %), za služby v oblasti zaměstnání (o 7,9 %), za služby v oblasti tvorby programů a vysílání (o 7,4 %), za vydavatelské služby (o 5,7 %), za reklamní služby a průzkum trhu (o 4,7 %) a za poštovní a kurýrní služby (o 4,5 %). Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,6 % (v únoru o 3,2 %).

zdroj: ČSÚ

"Aktuální data představují pokračování předchozího trendu bez výraznějších změn. Výrobní inflaci drží na uzdě hlavně zlevňující průmyslové a energetické komodity, jakou jsou ropa, zemní plyn, kovy a chemické látky. Vzhledem ke slabé poptávce pak toto zlevnění prostupuje dodavatelským řetězcem a vede k obecně velmi klidnému cenovému vývoji v kategorii zboží. Naproti tomu v zemědělství pokračuje trend zdražování, které se zatím do konečných cen plně nepropsalo," říká Vít Hradil, hlavní ekonom ve společnosti INVESTIKA.

"Vzhledem k narůstající nejistotě ohledně budoucího globálního ekonomického vývoje předpokládáme, že u průmyslového zboží bude i v nadcházejících měsících přetrvávat velmi nízká inflace, což bude mít příznivý vliv i na ceny spotřebitelské. Naopak u potravin očekáváme další mírné zdražování. Z pohledu České národní banky přinesl letošní první kvartál mírně slabší růst cen v průmyslu a naopak silnější v zemědělství. Jelikož ovšem zemědělské ceny patří k notoricky nespolehlivým inflačním indikátorům, předpokládáme, že výrobní ceny působí spíše mírně ve směru nižších úrokových sazeb. Do květnového zasedání bankovní rady ČNB zbývá ještě poměrně dost času, nicméně v tuto chvíli se podle nás jazýček vah vychyluje lehce ve prospěch poklesu úroků o 0,25 procentního bodu," dodává Vít Hradil.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaPrůmyslStavebnictvíZemědělství
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa