Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, indexy ale uzavřely hluboko pod denními maximy
Akcie v USA ve středu posílily díky naději, že by se mohlo zmírnit obchodní napětí mezi USA a Čínou. Zároveň prezident Donald Trump naznačil, že neplánuje odvolat Jeromea Powella z funkce předsedy Fedu.
Index Dow vzrostl o 1,07 % na 39 606,57 bodu, širší S&P 500 přidal 1,67 % na 5 375,86 bodu a technologický Nasdaq Composite vystřelil o 2,50 % na 16 708,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,93 % na 28,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po intradenním propadu k 4,27 % uzavřel jen s mírným poklesem na 4,385 %. Ceny ropy klesly o více než dvě procenta, zlato oslabilo o výrazných 3,7 %, stříbro naopak okolo tří procent přidalo. Dolarový index zpevnil bezmála o procento na 99,856 bodu a bitcoin mírně zdražil na asi 93 570 USD.
Důvodem celkově pozitivní nálady bylo prohlášení Donalda Trumpa, že současná 145% cla na čínské dovozy do USA "výrazně klesnou", i když ne na nulu. Ministr financí Scott Bessent podpořil naděje na dohodu, když prohlásil, že obě země mají šanci "uzavřít velkou dohodu". Podle deníku Wall Street Journal Bílý dům zvažuje snížení cel na čínské zboží do rozmezí 50–65 %, ale takový krok by musel být oboustranný.
Z vývoje těžily především akcie firem se silnou expozicí vůči Číně, a to včetně technologických gigantů Apple (+2,43 %) a NVIDIA (+3,86 %). Posílila také Tesla (+5,37 %) poté, co Elon Musk oznámil, že se od května výrazně omezí jeho angažmá ve vládním "úřadu pro efektivitu vlády".
Trhy také uvítaly uklidnění situace kolem šéfa Fedu Jeromea Powella. Prezident Trump v úterý prohlásil, že nemá v úmyslu Powella odvolat, čímž zmírnil svou ostrou kritiku z předchozích dnů. Ještě minulý týden ho na sociálních sítích označil za "hlavního poraženého" a žádal okamžité snížení úrokových sazeb Fedu.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Evropská komise pokutovala americké technologické giganty Apple a Meta Platforms za porušení nových pravidel hospodářské soutěže. Apple má zaplatit 571 milionů dolarů a Meta 228 milionů dolarů kvůli nedodržení povinností vyplývajících ze zákona o digitálních trzích (DMA).
- Farmaceutická společnost Eli Lilly podala žaloby na čtyři on-line zdravotní platformy, které prodávají sloučené verze jejích léků na hubnutí a cukrovku. Společnosti Mochi Health, Fella Health, Willow Health a Henry Meds podle Eli Lilly uvádějí na trh neschválené a neotestované přípravky a klamou tím spotřebitele.
- Evropská unie zaznamenala v únoru meziroční nárůst exportu do Spojených států o 22,4 % na 51,8 miliardy eur. To představuje nejvyšší tempo růstu za 13 měsíců. Dovoz z USA do EU se zvýšil o 2,4 % na 28,2 miliardy eur.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity ve Spojených státech v dubnu kleslo. Kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností S&P Global se podle předběžných dat snížil na 51,2 bodu z březnových 53,5 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Dílčí PMI pro výrobu stoupl na 50,7 bodu z březnových 50,2 bodu, čekal se přitom propad na 49,4 bodu, zatímco PMI v sektoru služeb spadl na 51,4 bodu z 54,4 bodu v březnu, když se čekal pokles jen na 52,8 bodu.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v březnu podle finálních dat stoupl o 0,5 % na celoročně přepočtené tempo 1,467 milionu (únor: -1 % na 1,459 milionu).
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA v březnu meziměsíčně stouply o 7,4 % na celoročně přepočtené tempo 724 tisíc jednotek (únor: +1,8 % na 676 tisíc jednotek).
- Ekonomická aktivita v USA se za uplynulých zhruba šest týdnů téměř nezměnila, nejistota ohledně mezinárodní obchodní politiky byla ale patrná napříč jednotlivými regiony. Uvedla to americká centrální banka ve své situační zprávě o ekonomice USA zvané Béžová kniha. Jen pět distriktů zaznamenalo mírný růst, tři zůstaly beze změny a čtyři vykazovaly mírný pokles. Spotřebitelské výdaje (bez aut) klesly, ale prodeje vozidel a některých položek zboží krátkodobé spotřeby rostly kvůli obavám z růstu cen v důsledku cel. Cestovní ruch, zejména zahraniční návštěvy, poklesl, zatímco prodeje nemovitostí mírně vzrostly, i když nabídka zůstává nízká. Výroba byla smíšená, většina distriktů hlásila stagnaci nebo pokles, ale energetika mírně rostla. Vyhlídky se v několika regionech výrazně zhoršily kvůli rostoucí nejistotě spojené s celní politikou.
Výsledková sezóna
- Telekomunikační firma AT&T za první čtvrtletí vykázala upravený zisk na akcii 0,51 dolaru při provozních tržbách 30,63 miliardy dolarů. Analytici očekávali zisk 0,52 dolaru na akcii a tržby 30,34 miliardy dolarů.
- Společnost General Dynamics zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční nárůst zisku o 27 %. K výsledku přispěla silná poptávka po vojenské výzbroji a vozidlech v důsledku přetrvávající geopolitické nejistoty, zejména války na Ukrajině.
- Boeing vykázal za první čtvrtletí upravenou ztrátu 49 centů na akcii, což je lepší výsledek než očekávaná ztráta 1,29 dolaru. Tržby dosáhly 19,5 miliardy dolarů, byly tak mírně nad odhadem 19,45 miliardy.
- Společnost Philip Morris International, výrobce cigaret Marlboro, zvýšila výhled celoročního zisku po silném čtvrtletí, kdy profitovala z rostoucí popularity nikotinových sáčků ZYN. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,69 dolaru oproti odhadu 1,61 dolaru. Tržby vzrostly o 5,8 % na 9,30 miliardy dolarů, čímž překonaly tržní odhad 9,13 miliardy.
- Výsledky Chipotle Mexican Grill v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 2,88 miliardy USD (odhad: 2,95 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, Fed