Výsledky Alphabetu: Silný cloud, růst příjmů z reklamy a 70miliardový zpětný odkup akcií
Společnost Alphabet vykázala za letošní první čtvrtletí výrazně lepší hospodářské výsledky, než se očekávalo. Tržby v klíčových segmentech silně vzrostly a zisk na akcii výrazně překonal odhady trhu. Akcie firmy v poobchodní fázi přidávaly bezmála pět procent.
Společnost Alphabet, mateřská firma Googlu a YouTube, zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2025, které překonaly očekávání analytiků a vedly po uzavření akciového trhu k nárůstu hodnoty akcií firmy o zhruba 5 %. Tržby společnosti dosáhly 90,23 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali 89,12 miliardy. Zisk na akcii byl 2,81 USD, což výrazně převýšilo odhad 2,01 USD.
Reklamní a vyhledávací služby Googlu zůstávají silný tahounem růstu navzdory rostoucí konkurenci v oblasti umělé inteligence. Celkové tržby vzrostly meziročně o 12 %. Segment "Search and other", kam spadá například vyhledávání, vygeneroval 50,7 miliardy dolarů, tedy téměř o 10 % více než loni.Videoplatforma YouTube vynesla na reklamě 8,93 miliardy USD, což bylo těsně pod očekáváním analytiků.
Celkové příjmy z reklamy ale dosáhly 66,89 miliardy USD, meziročně o 8,5 % více. Firma uvedla, že její nástroj AI Overviews, který se zobrazuje v horní části stránky s výsledky vyhledávání, nyní měsíčně využívá 1,5 miliardy uživatelů. Loni v říjnu jich byla "jen" miliarda. "Růst počtu těchto uživatelů je daný nárůstem počtu zemí, kde služba funguje. Výsledky nám ale nedaly odpověď na zásadní otázku, co bude dále s byznysem vyhledávání. ChatGPT roste zatím meziročně několikanásobně, vyhledávání Googlu tempem růstu nemůže konkurovat. Dynamika růstu v segmentu vyhledávání Googlu klesá," varoval ve vysílání CNBC Gene Munster z Deepwater Asset Management.
Čistý zisk Alphabetu vzrostl o 46 % na 34,54 miliardy USD z 23,66 miliardy USD v předchozím roce. Do tohoto výsledku se promítly i nerealizované zisky v objemu 8 miliard USD z investic do neveřejně obchodovaných cenných papírů. "K výraznému meziročnímu růstu přispěly především dobré výsledky v hlavních segmentech podnikání společnosti. Vyhledávání vygenerovalo 50,7 miliardy USD (meziročně +10 %). Stabilní dynamika v segmentu reklamy naznačuje zdravou finanční pozici v nejdůležitější oblasti podnikání Alphabetu. Tato čísla jsou obzvláště pozoruhodná vzhledem k obavám trhu o schopnost firmy udržet si v tomto segmentu dominantní postavení. Na úrovni provozních příjmů dosáhla společnost Alphabet 30,61 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 20 %, a zároveň se zlepšila provozní marže na 33,92 % (+2,29 procentního bodu). Čistý zisk na akcii 2,81 USD je nejvyšším čtvrtletním výsledkem firmy v historii," poznamenali k číslům Alphabetu analytici z XTB.
Cloudová divize Googlu vygenerovala tržby 12,26 miliardy USD, což bylo těsně pod očekáváním (12,27 miliardy), ale meziročně zaznamenala růst o 28 %. Zisková marže u cloudových služeb výrazně vzrostla na 17,8 %, loni činila jen 9,4 %.
"Investory zaujaly velice dobré provozní výsledky Alphabetu. Efektivní řízení nákladů v náročném prostředí je klíčové pro další zpeněžování rychle rostoucích obchodních segmentů firmy. Za zmínku stojí zejména provozní zisk Google Cloud 2,18 miliardy USD, který překonal očekávání trhu o 12 %. Výsledek je o 142 % vyšší než před rokem. Jde o nejvyšší provozní zisk v cloudovém segmentu v historii společnosti," dodali experti z XTB.
Segment "Other Bets", kam patří například samořízená auta Waymo a zdravotnická divize Verily, vynesl 450 milionů USD, což je o 9 % méně než loni. Ztráta tohoto segmentu přitom vzrostla na 1,23 miliardy USD. Waymo aktuálně poskytuje více než 250 000 plně autonomních placených jízd týdně ve městech jako San Francisco, Los Angeles, Phoenix a Austin, v únoru to přitom bylo pouze 200 000.
Společnost Alphabet oznámila, že správní rada schválila zpětný odkup akcií v hodnotě dalších 70 miliard USD, stejně jako tomu bylo v předchozím roce. DIvidendu firma zvýšila o 5 %.
Finanční ředitelka Alphabetu Anat Ashkenazi uvedla, že firma plánuje letos kapitálové výdaje v obejmu zhruba 75 miliard USD. Konkrétní výše se může čtvrtletně měnit v závislosti na dodávkách a specifických plánech. V březnu firma oznámila svou dosud největší akvizici, a to nákup kyberbezpečnostního startupu Wiz za 32 miliard USD. Ředitel Alphabetu Sundar Pichai uvedl, že tento krok posílí bezpečnostní nabídku v cloudových službách a podpoří poptávku po multicloudových řešeních.
Finanční ředitel Googlu Philipp Schindler upozornil, že firma není imunní vůči makroekonomickým vlivům. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit od května takzvanou de minimis daňovou výjimku bude podle něj mírně brzdit reklamní příjmy v roce 2025, především u obchodníků z asijsko-pacifického regionu. Tato výjimka umožňovala bezcelní dovoz zásilek do USA v hodnotě do 800 dolarů a byla hojně využívána čínskými e-shopy jako Temu a Shein.
Schindler zároveň uvedl, že firma má bohaté zkušenosti s byznysem v nejistých časech. Klíčové je podle něj poskytování relevantních dat o spotřebitelském chování klientům z různých odvětví. Mezi největší inzerenty patřily v prvním čtvrtletí společnosti z oblasti financí, zdravotnictví, maloobchodu a cestovního ruchu.
Zdroj: CNBC, XTB, Bloomberg