USA: Ceny výrobců v dubnu nečekaně klesly, největší propad služeb od roku 2009
Index cen výrobců (PPI) v USA v dubnu nečekaně klesl o 0,5 % v důsledku prudkého zlevnění služeb, zejména v cestovním ruchu a finančních službách. Meziroční růst cen zpomalil na 2,4 %. Slabší výsledek může snížit odhad inflace a urychlit snižování sazeb ze strany Fedu.
Ekonomové očekávali mírný nárůst indexu cen výrobců (PPI) o 0,2 %, realita tak výrazně zaostala. Meziroční růst PPI zpomalil z březnových 3,4 % na 2,4 %. Ceny velkoobchodních služeb se propadly o 0,7 %, přičemž obchodní marže klesly o 1,6 %. Pokles cen hotelových služeb dosáhl 3,1 %, poplatky za portfolio management zlevnily o téměř 7 % a letenky o 1,5 %.
Tyto položky vstupují i do výpočtu jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (core PCE), klíčového ukazatele inflace sledovaného Fedem. Dubnový vývoj může vést ke snížení odhadovaného růstu jádrového PCE, který zatím činí 0,2 %. V březnu byl index beze změny, meziročně pak rostl o 2,6 %.
Za oslabením poptávky po službách stojí i politické kroky prezidenta Donalda Trumpa, včetně tvrdé imigrační politiky a obchodních napětí. Významně k tomu přispěl pokles mezinárodního turismu, který ovlivňuje příjmy aerolinek i ubytovacích zařízení.
Finanční trhy očekávají, že americká centrální banka přistoupí ke snížení úrokových sazeb v září, někteří analytici však počítají až s prosincem. Dočasné snížení cel na čínsko-americké straně zmírnilo napětí, ale většina cel zůstává v platnosti. Ekonomové nadále čekají růst inflace, ale v mírnějším tempu než před 90denním obchodním příměřím.
Zdroj: Reuters