Výroba v americkém průmyslu v dubnu klesla o 0,4 %, pokles táhla slabá produkce aut
Americká průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně klesla o 0,4 %, zatímco analytici očekávali jen 0,2% pokles. Na vině je zejména propad produkce motorových vozidel o 1,9 %. Sektor dále brzdí cla prezidenta Trumpa, která vytvářejí nejistotu na trzích a komplikují výrobní řetězce.
Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu nečekaně oslabila. Podle údajů americké centrální banky (Fed) se produkce ve zpracovatelském průmyslu snížila o 0,4 %, oproti očekávanému poklesu o 0,2 %. V březnu naopak výroba vzrostla o 0,4 % po revizi směrem vzhůru.
Nejvýrazněji k poklesu přispěla automobilová výroba, která se propadla o 1,9 %. Vývoj přichází po dvou měsících růstu, kdy se výrobci snažili předejít dopadům nových cel. Tarify prezidenta Donalda Trumpa, včetně 25% daně na ocel, hliník a automobily, nadále zatěžují sektor, který tvoří zhruba 10 % americké ekonomiky.
"V tuto chvíli je americký průmysl jako Divoký západ – vysoké náklady a nejistota v dodavatelských řetězcích zpomalují investice i výrobu," komentují analytici. Přestože administrativa nedávno snížila cla na čínské zboží ze 145 % na 30 %, zůstává v platnosti 10% univerzální clo na téměř všechny dovozní produkty.
Výroba trvanlivého zboží klesla o 0,2 %, netrvanlivého o 0,6 %. Téměř všechny segmenty zaznamenaly útlum. Výroba v těžebním sektoru se snížila o 0,3 %, zatímco produkce utilit po dvou měsících poklesu vzrostla o 3,3 %.
Celková průmyslová produkce zůstala meziměsíčně beze změny, po březnovém poklesu o 0,3 %. Meziročně však vzrostla o 1,5 %. Ekonomové varují, že navzdory silnému růstu průmyslu v prvním čtvrtletí (4,8 %) by mohla nejistota kolem obchodní politiky a strukturální problémy v odvětví brzdit další zotavení.
Zdroj: Reuters