Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Ve středu pozornosti bylo fórum Evropské centrální banky v portugalské Sintře.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,21 % na 540,25 bodu, německý DAX oslabil o 0,99 % na 23 673,29 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,04 % na 7 662,59 bodu, zatímco britský FTSE 100 zpevnil o 0,28 % na 8 785,33 bodu.
Nedařilo se mimo jiné akciím společností Saab (-6,82 %), Thyssenkrupp (-6,56 %) nebo Thales (-5,33 %). Naopak v plusu den zakončily například cenné papíry firem Kering (+5,94 %), Ocado Group (+5,91 %) či Christian Dior (+4,99 %).
Guvernér Fedu Jerome Powell v Sintře na dotaz novinářů řekl, že nebýt Trumpových dovozních cel, americká centrální banka už by s největší pravděpodobností sazby snížila. Hlavní ekonom Evropské centrální banky prohlásil, že fáze měnové politiky ECB zaměřená na návrat inflace k cíli skončila, a guvernér britské centrální banky Andrew Bailey uvedl, že lze očekávat pokračování trendu pozvolného poklesu úrokových sazeb britské měnové autority.
Euro v páru k dolaru v úterý pokořilo nejsilnější úroveň za téměř čtyři roky. Dopoledne kurz z ranních 1,178 EUR/USD vystoupal k 1,182 EUR/USD. Takto vysoko bylo euro naposledy v září 2021. Dolar trpí zejména v souvislosti s politickou nestabilitou v USA a tlakem prezidenta Donalda Trumpa na šéfa Fedu Jeromea Powella. K tomu jsme se v úterý dočkali předběžné červnové inflace za eurozónu, která skončila (v souladu s očekáváním) na cíli ECB ve výši 2 %. To trh zklidnilo ve spekulacích na další pokles eurových sazeb.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Fáze měnové politiky Evropské centrální banky zaměřená na zkrocení a stabilizaci inflace kolem 2% cíle skončila, řekl hlavní ekonom měnové autority eurozóny Philip Lane. Dodal, že banka se bude nadále řídit daty, ale nebude reagovat na izolované výkyvy inflace.
- Počet nezaměstnaných v Německu v červnu vzrostl méně, než se očekávalo, ukázala v úterý data úřadu práce. Počet nezaměstnaných v sezónně očištěných číslech narostl o 11 tisíc na 2,97 milionu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali nárůst o 15 tisíc. Počet lidí bez práce se tak v Německu poprvé za poslední dekádu blíží hranici tří milionů.
- Meziroční inflace v eurozóně v červnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 2 %, ukázala předběžná data evropského statistického úřadu Eurostat. Výsledek je v souladu s očekáváním ekonomů a odpovídá cíli Evropské centrální banky.
- Guvernér britské centrální banky Andrew Bailey v úterý pro CNBC uvedl, že lze očekávat pokračování trendu pozvolného poklesu úrokových sazeb britské měnové autority. Centrální banka se podle něj snaží vybalancovat krocení inflace a podporu slabého hospodářského růstu.
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červnu vykázala další známky oživení, když nové zakázky poprvé po více než třech letech přestaly klesat. To naznačuje nadějnou stabilizaci v tomto dlouhodobě oslabeném sektoru, ukázal průzkum. Index nákupních manažerů v červnu podle finálních dat vzrostl na 49,5 bodu z květnových 49,4 bodu. Je tak na nejvyšší hodnotě od srpna 2022. Index ale už 29 měsíců setrvává pod klíčovou 50bodovou úrovní. Předběžný odhad činil 49,4 bodu.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v červnu meziročně stoupl o 2,1 % (květen: +3,5 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
