Americká ekonomika v červnu vytvořila 147 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost klesla na 4,1 %

Americký trh práce zůstává odolný. V červnu přibylo mimo zemědělství více pracovních míst, než se očekávalo, a míra nezaměstnanosti nečekaně klesla. Data však zároveň potvrzují klesající tempo náboru pracovníků.
Analytici předpovídali za červen nárůst počtu pracovních míst mimo zemědělství o 106 tisíc míst, pozic ale vzniklo 147 tisíc. Současně se míra nezaměstnanosti snížila na 4,1 %, zatímco většina ekonomů očekávala její nárůst na 4,3 % z květnových 4,2 %.
Rovněž revidovaná data za květen ukázala lepší vývoj, než bylo původně oznámeno. Ekonomika minulý měsíc vytvořila 144 tisíc pracovních pozic místo dříve hlášených 139 tisíc.
Průměrná hodinová mzda v červnu vzrostla meziměsíčně o 0,2 % a meziměsíčně o 3,7 %. Analytici očekávali růst o 0,3 % proti květnu a o 3,9 % proti loňskému červnu. Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, klesla na 62,3 % z květnových 62,4 %. Zhruba polovinu červnového přírůstku míst zajistil vládní sektor, kde přibylo 73 tisíc zaměstnanců.
Ve středu zveřejněná data společnosti ADP ukázala, že soukromý sektor v červnu nečekaně přišel o 33 tisíc pracovních míst. To je první úbytek míst od března 2023. Přesto však podle ekonomů stále nelze mluvit o rozsáhlém zpomalení trhu práce. Hlavní ekonomka ADP Nela Richardsonová ve středu uvedla, že je nyní zřejmé, že náborová dynamika v USA zpomalila, dodala však, že to ještě neznamená, že druhá polovina roku přinese "konzistentní úbytek pracovních míst".
Růst ekonomiky v prvním čtvrtletí zastavilo prudké zrychlení dovozu
V prvním čtvrtletí HDP Spojených států anualizovaně klesl o 0,5 %, protože prudce narostl dovoz do Spojených států. Ekonomové vysvětlují, že obchodní deficity snižují HDP, ale jde hlavně o matematiku. HDP má zahrnovat výhradně to, co je vyrobeno na území státu. Takže dovoz, který se zaznamenává jako spotřeba, se musí odečíst, aby se zabránilo umělému navýšení domácí výroby.
Dovozní faktor by se v této míře v druhém čtvrtletí neměl zopakovat, a tudíž by již HDP neměl negativně ovlivnit. Dovoz v prvním čtvrtletí vyskočil o více než 40 %, což je nejvyšší tempo růstu od třetího čtvrtletí roku 2020. Spotřebitelské výdaje se meziročně zvýšily, tempo jejich růstu ale kleslo, když výdaje na osobní spotřebu stouply jen o 0,5 %, což je nejmírnější nárůst za více než čtyři roky.
Meziroční inflace ve Spojených státech v květnu dosáhla 2,4 %. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o cenově volatilní složky, jako jsou potraviny a energie, dosáhla 2,8 %.
Zdroj: Yahoo! Finance, fxstreet.com
Aktuality

