US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,94 %
NASDAQ-0,92 %
S&P 500-0,79 %
ČEZ-0,16 %
KB-0,67 %
Erste+0,91 %

Zaostřeno na polovodiče: Růst pokračuje, výstavba výrobních kapacit trvá roky

Investice v odvětví polovodičů jsou zpravidla velice rizikové a závisejí na celé řadě faktorů. Těmi jsou stav ekonomiky, vývoj technologií nebo geopolitické napětí v rámci dodavatelských řetězců. V současnosti poptávka stále roste, tažena rozvojem umělé inteligence, zatímco třeba automobilový průmysl nebo trh s chytrými telefony trochu zaostávají. V jaké fázi je polovodičový cyklus?

7. 7. 2025 | 21:23
Polovodiče

Obecně se polovodičový cyklus významně zrychlil. Je to dané počtem zařízení, v nichž se využívají moderní čipy. Namátkou lze zmínit některé nové oblasti, kde se technologie využívá. V automobilovém průmyslu jde poměrně nově o celé spektrum využití, čipy řídí bateriový management, výkonovou elektroniku, infotainment systémy i autonomní řízení. Také práce s daty se nadále stupňuje a roste potřeba specializovaných čipů (například GPU, TPU, NPU) pro zpracování rozsáhlých datových sad.

Není tedy přehnané říci, že polovodiče již tvoří páteř moderní společnosti. Současně jde o odvětví velice cyklické, protože budování nových výrobních kapacit trvá celé roky. To potvrzuje i nedávné prohlášení šéfa výrobce čipů TSMC, který odhadl, že vybudování polovodičového dodavatelského řetězce v Evropské unii by vyšlo na více než 330 miliard USD.

Pro úspěch investic v sektoru je potřeba vědět, v jaké fázi je zmíněný cyklus. Podle uznávané organizace Semiconductor Industry Association růst v odvětví zůstává pozitivní a růst zrychluje. Cyklus je tedy ve střední části cyklu, která bývá historicky příznivá pro akcie výrobců čipů. To potvrzuje i zájem o přípravu nových velkých projektů. Japonský vizionář Masayoshi Son ze SoftBank plánuje za bilion dolarů vybudovat v Arizoně průmyslový komplex zaměřený na robotiku a umělou inteligenci, a to ve spolupráci s TSMC. Arizona, dříve vnímaná akorát jako poušť a "domov důchodců", se tak stává epicentrem high-tech výroby.

Projekt je zajímavý i z hlediska geopolitického vývoje. V americké ekonomice převládají tendence k autarkii v polovodičovém odvětví. USA v posledních letech výrazně tlačí na návrat high-tech výroby z Asie na Západ. Projekt v Arizoně by tak nebyl pouze ekonomickým, ale i strategickým řešením. Fakticky by totiž mohl sloužit jako pojistka proti možné čínské dominanci v oblasti čipů, robotiky a umělé inteligence.

Informační technologiePolovodičeSvětové akcieTechnologieUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie