Podnikatelský sentiment malých firem v USA mírně klesl
Index podnikatelského optimismu NFIB v USA v červnu klesl na 98,6 bodu, pod úroveň květnových 98,8 i očekávání trhu. Pokles ovlivnily zejména rostoucí obavy z nadměrných zásob a vyšší daňová zátěž, kterou 19 % malých podnikatelů označilo za hlavní problém.
Hodnota mírně zaostala za očekáváním trhu a zůstává pouze lehce nad 51 letým průměrem, který činí 98 bodů.
K poklesu nejvíce přispěl výrazný nárůst respondentů, kteří hlásili nadměrné zásoby, uvedla NFIB. V červnu je za "příliš vysoké" označila téměř každá osmá firma, což bylo přibližně dvojnásobně více než v květnu. Slábnou také očekávání vývoje tržeb – podíl respondentů, kteří očekávají růst prodeje v příštích třech měsících, klesl ze 10 % na 7 %.
Zhoršilo se i hodnocení aktuálního stavu podnikání. Jako "dobrý" ho v červnu označilo 49 % firem (pokles ze 55 %), "vynikající" uvedlo pouze 8 % respondentů oproti 14 % v předchozím měsíci. Vzrůstá tak podíl podniků, které hodnotí svou situaci jako průměrnou nebo slabou.
Index nejistoty klesl o 5 bodů na 89, nejnižší hodnotu v letošním roce, ale z historického hlediska zůstává zvýšený. Nejistotu zvyšují mimo jiné politické faktory, například nová celní politika Spojených států. Prezident Donald Trump oznámil 25% clo na dovoz z Japonska a Jižní Koreje, přičemž další opatření se očekávají.
Nejčastěji zmiňovaným problémem podnikatelů zůstávají daně, které jako hlavní překážku uvedlo 19 % firem – nejvíce od července 2021. Obavy z inflace klesly na 11 %, nejméně od září téhož roku. Finance a úrokové sazby považují za klíčový problém pouze 3 % respondentů.
Zdroj: Trading Economics, Yahoo! Finance