Pokles výrobních cen v Číně v červnu zrychlil, spotřebitelské ceny se vrátily k růstu
Ceny výrobců v Číně v červnu meziročně klesly o 3,6 %, což je jejich nejvýraznější pokles za téměř dva roky. Pokles je důsledkem prohlubující se cenové války v ekonomice, která už tak bojuje se slabou spotřebitelskou poptávkou. Index spotřebitelských cen pak vzrostl v červnu meziročně o 0,1 %, což znamená návrat k růstu po čtyřech měsících poklesu. Jádrová spotřebitelská inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, vzrostl o 0,7 %, což je nejvyšší nárůst za 14 měsíců.
Pokles výrobních cen byl výraznější, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. Ti předpovídali pokles o 3,2 %. Podle údajů LSEG jde o nejprudší propad od července 2023. Výrobní ceny jsou v deflaci od září 2022.
Index CSI 300 po zveřejnění údajů vzrostl o 0,19 %.
Analytici ale varují, že je příliš brzy na to, mluvit o konci deflace, protože nemovitostní sektor stále slábne a protikonkurenční opatření jsou teprve na začátku. Minulý týden čínští představitelé v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem kritizovali nadměrnou cenovou konkurenci mezi firmami a upozornili, že tato taktika snižuje zisky a nedokáže trvale zvýšit poptávku.
Peking slíbil zpřísnění regulace agresivního snižování cen. Zisky průmyslových firem se v květnu meziročně propadly o 9,1 %, což je nejvýraznější pokles od října minulého roku.
Státní média vyzvala firmy, aby zlepšily kvalitu produktů a postupně vyřazovaly zastaralé kapacity. Spotřebitelské ceny v červnu podpořil vládní program výměny domácích spotřebičů a elektromobilů za nové s dotací.
Ekonomka C'-čchun Chuangová ale upozornila, že tento efekt odezní v druhé polovině roku. Pokud bude nabídka stále převyšovat poptávku, bude tlak na snižování cen přetrvávat.
Podle Larryho Hua z Macquarie bez výrazného stimulu zůstane čínská ekonomika v deflační spirále. Díky růstu vývozu do jihovýchodní Asie Čína zatím odkládá větší zásahy, ale pokud export prudce poklesne, bude muset zakročit.
Zdroj: CNBC