Meziroční inflace v Česku v červnu stoupla na 2,9 %, potvrdil ČSÚ
Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech rekreace a kultura, bydlení a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu. Ve čtvrtek to ve finální zprávě uvedl Český statistický úřad.
"Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily meziroční růst na 2,9 %, což byla nejvyšší hodnota od prosince loňského roku. Na tento vývoj, jak je poslední dobou obvyklé, měly největší vliv ceny potravin a pohonných hmot, částečně také loňská nižší srovnávací základna," uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
"Meziměsíčně vzrostly ceny nejvíce v kategorii rekreace a kultura (+0,7 %), doprava (+0,5 %) a bytové vybavení (+0,4 %), klesly naopak u alkoholických nápojů a tabáku (-0,2 %) či oděvů a obuvi (-0,1 %). Meziroční inflace byla nejsilnější v oddíle vzdělávání (+11,3 %), potraviny a nealkoholické nápoje (+6,2 %) či stravování a ubytování (+4,8 %), nejklidnější naopak u dopravy (-1,5 %), oděvů a obuvi (-1,5 %) či pošt a telekomunikací (+0,2 %).
S přihlédnutím k významu jednotlivých kategorií ve spotřebním koši byla inflace tažena nahoru hlavně potravinami a nealkoholickými nápoji (příspěvek +1,1 procentního bodu), bydlením (+0,5 procentního bodu) a alkoholickými nápoji a tabákem (+0,4 procentního bodu), tlumily ji naopak oděvy a obuv (-0,1 procentního bodu) a doprava (-0,1 procentního bodu).
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 4,9 % (v květnu o 4,6 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí a růstu cen stavebních prací. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,7 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 5 %.
"Zpřesněná červnová data potvrzují, že za skokovým zvýšením meziroční inflace stojí hlavně statistické efekty. Zatímco v loňském červnu došlo meziměsíčně k nezvyklému zlevnění v oddíle potravin a alkoholických nápojů, letos zde nastal vývoj na tuzemské poměry normální. K něčemu podobnému pak došlo i u rekreací, kde se zdražování v loňském červnu drželo nezvykle zpátky, zatímco letos proběhlo standardně. Spíše než skutečného zesílení inflační hrozby jsme tak v červnu byli svědky efektu snížené srovnávací základny. To ovšem neznamená, že nepozorujeme dílčí varovné signály. Nad rámec běžné sezónnosti se ceny meziměsíčně vyvíjely například u oděvů a obuvi, vybavení pro domácnost či stravování a ubytování. K tomu se přidal nepříznivý vývoj u cen pohonných hmot, který byl dán geopolitickým napětím na Blízkém východě. V souhrnu se růst cen zdá být nadále mírně zvýšený, ovšem méně, než by naznačovala samotná hodnota 2,9 %. Již v červenci podle nás inflace opět klesne do okolí 2,5 %, což by měla být i její průměrná výše za celý letošní rok," napsal hlavní ekonom ve společnosti INVESTIKA Vít Hradil.
Zdroj: ČSÚ