Novartis po nákupu Avidity Biosciences naznačil chuť k dalším akvizicím
Generální ředitel švýcarské farmaceutické skupiny Novartis Vas Narasimhan uvedl, že společnost má dostatečné finanční prostředky na další velké obchody. Firma o víkendu oznámila převzetí americké biotechnologické společnosti Avidity Biosciences za zhruba 12 miliard USD – svůj největší nákup za poslední dekádu.
Generální ředitel Vas Narasimhan v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Novartis má dostatečné finanční zázemí na další akviziční expanzi. "Volný peněžní tok se pohybuje kolem 20 miliard dolarů ročně, což nám dává prostor k posílení růstového profilu společnosti," uvedl Narasimhan.
Akvizice americké biotechnologické společnosti Avidity Biosciences v hodnotě zhruba 12 miliard dolarů je pro Novartis největší za posledních deset let. Přinese mu přístup k rozsáhlému portfoliu experimentálních léčiv – dvě z klíčových látek by podle firmy mohly být uvedeny na trh do roku 2030 a generovat miliardové tržby.
Ve třetím čtvrtletí Novartis zvýšil tržby v konstantní měně o 7 % na 13,9 miliardy dolarů, čistý zisk meziročně vzrostl o čtvrtinu na 3,9 miliardy. Akcie společnosti během úterního obchodování ztrácejí přibližně 3,4 %, od začátku roku však posilují o 17 %, což je více než dvojnásobek výkonu indexu Swiss Market Index.
Růst podpořily zejména onkologické přípravky Kisqali, Pluvicto a Scemblix, stejně jako lék na roztroušenou sklerózu Kesimpta. Firma ponechala v platnosti výhled růstu tržeb o vysoké jednociferné procento a provozního zisku o nízké dvojciferné procento.
Na výsledky má negativní vliv ztráta patentové ochrany u klíčových léků Entresto, Promacta a Tasigna na americkém trhu. Společnost zároveň pokračuje v jednáních s administrativou prezidenta Donalda Trumpa o nové podobě cenových dohod na léčiva. Podobné smlouvy už uzavřely Pfizer a AstraZeneca, jejichž cílem je snížit ceny léků v USA výměnou za tříletou výjimku z cel.
Narasimhan uvedl, že případné snížení cen v USA by mělo jen omezený dopad, pokud ostatní vyspělé země nezvýší ceny na úroveň odpovídající odměně za inovaci. Novartis dodal, že na rozdíl od některých konkurentů nebude zasažen 100% clem na značková léčiva díky investicím do americké infrastruktury ve výši 23 miliard dolarů.
Zdroj: CNBC
