US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,63 %
NASDAQ-0,22 %
S&P 500-0,33 %
ČEZ+0,50 %
KB-0,77 %
Erste-1,55 %

Evropská unie odkládá cla na dovozy z USA. Chceme jednat, celní válka nedává smysl, vzkazují lídři Trumpovi

Evropská unie odložila plánovaná protiopatření vůči americkým clům až do začátku srpna, aby umožnila další vyjednávání o obchodní dohodě. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unie stále preferuje diplomatické řešení, ale zároveň připravuje odpověď pro případ, že se dohody nepodaří dosáhnout. Od 1. srpna má totiž začít platit americké clo ve výši 30 % na dovoz zboží z EU. První balík protiopatření v hodnotě 21 miliard eur byl již schválen, ale jeho platnost byla odložena. Druhý, rozsáhlejší balík zatím není finálně schválen a jeho podoba se ještě řeší.

Německý ministr financí Lars Klingbeil varoval, že pokud jednání selžou, Německo podpoří rozhodná protiopatření na ochranu evropských pracovních míst a firem. Zároveň ale vyzval k deeskalaci a ukončení celní války, kterou podle něj nikdo nepotřebuje. Zdůraznil, že Evropa musí nadále jednat vážně, ale zároveň nebude dále ustupovat všem požadavkům Spojených států.

Řada dalších evropských lídrů vyjádřila obavy z možného dopadu obchodní války na transatlantické vztahy, zdůraznila potřebu jednotného postupu a vyzvala k dalším jednáním s cílem dosáhnout dohody do 1. srpna. Někteří politici reagovali ostřeji a varovali před odvetnými kroky, pokud USA své postoje nezmění.

Ursula von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise): "Zavedení 30% cel na vývoz z EU by narušilo zásadní transatlantické dodavatelské řetězce, a to ke škodě podniků, spotřebitelů i pacientů na obou stranách Atlantiku. EU trvale usiluje o dohodu se Spojenými státy, což dokládá náš závazek k dialogu, stabilitě a konstruktivnímu transatlantickému partnerství. Zároveň jsme připraveni podniknout veškeré kroky na ochranu zájmů EU, včetně přijetí přiměřených odvetných opatření, pokud to bude nutné."

Dick Schoof (nizozemský premiér): "Oznámení USA o zavedení 30% cel na zboží dovážené z Evropské unie je znepokojující. Není to správný směr. Evropská komise se může spolehnout na plnou podporu Nizozemska. EU musí zůstat jednotná a rozhodná v úsilí o dosažení oboustranně výhodného řešení."

Ulf Kristersson (švédský premiér): "Podporujeme snahu Evropské komise pokračovat ve vyjednávání. EU je připravena odpovědět tvrdými protiopatřeními, bude-li to nutné. Všichni ale v eskalovaném obchodním konfliktu prohrávají. A nejvíce zaplatí američtí spotřebitelé. Švédsko je pro volný obchod a mezinárodní spolupráci."

Emmanuel Macron (francouzský prezident): "Ostře nesouhlasíme s oznámenými cly ve výši 30 %, která by měla vstoupit v platnost 1. srpna. Je klíčové, aby Evropská komise jednotně a rozhodně hájila evropské zájmy. To zahrnuje urychlenou přípravu důvěryhodných protiopatření, pokud nedojde do 1. srpna k dohodě. Francie plně podporuje komisi při jednáních s cílem nalézt vzájemně přijatelné řešení."

Bernd Lange (předseda Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu): "Trumpův dopis je drzý a je fackou do tváře Evropy. Intenzivně jsme jednali více než tři týdny a nabídli řešení ve společném zájmu. Skutečný zájem o vyjednávání vypadá jinak. Čekání je u konce. První fázi protiopatření jsme již odložili, jsem ale přesvědčen, že musí vstoupit v platnost v pondělí a že brzy musí následovat druhý balíček."

Italský úřad vlády: "Věříme v dobrou vůli všech zúčastněných stran dosáhnout spravedlivé dohody, která by posílila Západ jako celek. V aktuálním světovém prostředí by zahájení obchodní války přes Atlantik postrádalo smysl. Je klíčové soustředit se na vyjednávání a vyhnout se polarizaci, která by dohodu ztížila."

Pedro Sánchez (španělský premiér): "Otevřenost a obchod přinášejí prosperitu. Neopodstatněná cla ji ničí. Proto podporujeme a budeme podporovat Evropskou komisi v jejích jednáních o dohodě s USA do 1. srpna. Evropa je největší obchodní blok na světě. Využijme této síly k dosažení spravedlivé dohody."

Micheál Martin (předseda irské vlády): "EU a USA mají největší obchodní a investiční vztah na světě. Když mezi námi vzniknou problémy, měly by být řešeny úzkým a respektujícím dialogem. Ačkoli všechny možnosti zůstávají na stole, EU dala jasně najevo, že upřednostňuje vyjednané řešení bez eskalace. To platí."

Zdroj: CNBC, Reuters, ČTK

Donald TrumpEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaEvropská unieMezinárodní obchodPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie