Trumpova cla mohou přesunout výrobu zpět do Spojeného království
Hrozba zavedení 30% amerických cel na dovoz z Evropské unie může podle některých odborníků přimět firmy k návratu výrobních a investičních aktivit ze zemí EU do Spojeného království. To by znamenalo částečné zvrácení trendu, který nastal po brexitu.
Po referendu o brexitu v roce 2016 relokovaly některé podniky část své výroby z Británie na evropský kontinent, čímž následoval pokles exportu i investic. V roce 2025 by se však situace mohla začít obracet. Hrozba amerických cel ve výši 30 % na dovoz z EU, které mají vstoupit v platnost 1. srpna, zvyšuje atraktivitu Spojeného království jako výrobního centra mimo dosah tohoto opatření.
Podle některých analytiků by výrazný rozdíl mezi britskými a evropskými cly mohl motivovat firmy k tomu, aby posílily svou přítomnost ve Velké Británii. „Spojené království by mohlo být velkým nepřímým vítězem,“ uvedl Alex Altmann z poradenské společnosti Lubbock Fine. Dodal, že po brexitu disponuje Spojené království značnými volnými kapacitami pro výrobu.
Británie má uzavřené dohody s oběma klíčovými partnery – USA i EU. Vůči USA má Londýn výhodnější tarifní režim v oblasti dovozu aut i oceli, přičemž současná labouristická vláda vedená premiérem Keirem Starmerem se zasazuje o „reset“ vztahů s EU.
Přes příznivější vývoj však zůstává řada nejasností. Výše amerických cel zatím není definitivní – prezident Trump dříve zmiňoval i možnost 50% sazby. Odborníci zároveň varují, že jakýkoli přesun výroby by byl záležitostí spíše let než měsíců. Navíc Británie má silnou pozici zejména ve finančních službách, zatímco výrobní kapacity jsou více rozvinuté v Německu nebo Itálii.
Zdroj: CNBC
Aktuality

