Ropné trhy sledují sankce EU vůči Rusku a nejistotu kolem obchodních jednání
Futures na ropu WTI zůstávají bez výraznější změny. Trhy vyhodnocují geopolitické napětí, nové sankce EU vůči Rusku a očekávaný vývoj v jednáních mezi USA a Evropskou unií.
Evropská unie schválila 18. sankční balíček vůči Rusku. Opatření zahrnují snížení cenového stropu na ruskou ropu, omezení na obchod s rafinovanými produkty a zákaz pro jednu z významných indických rafinérií zpracovávat ruskou ropu.
Zásadní pozornost se nadále soustředí na obchodní jednání mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Od 1. srpna hrozí zavedení nových amerických cel na dovoz z EU, což zvyšuje nejistotu na komoditních trzích.
Proti evropským sankcím se ohradila Čína, která uvedla, že budou chránit své zájmy ohrožené opatřeními cílenými na její banky a podniky. Další geopolitický faktor představuje Írán, který má v pátek jednat se zástupci EU o jaderném programu – rozhovory se konají na pozadí možného obnovení mezinárodních sankcí.
Na straně nabídky zůstávají ceny ropy pod tlakem kvůli rostoucí produkci ze strany producentů na Blízkém východě. V USA počet aktivních ropných vrtů podle dat společnosti Baker Hughes klesl na 422, což je nejnižší hodnota od září 2021. Tento vývoj může naznačovat určitou zdrženlivost těžařských firem v rozšiřování těžby.
Zdroj: Trading Economics