US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,34 %
NASDAQ+1,95 %
S&P 500+1,47 %
ČEZ-0,08 %
KB+0,49 %
Erste+0,20 %

Mazda očekává téměř miliardový propad zisku kvůli americkým clům

Japonská automobilka Mazda předpovídá, že její provozní zisk v aktuálním finančním roce klesne o 145,2 miliardy jenů (přes 987 mil. USD) v důsledku nových amerických dovozních cel. Firma přijímá opatření k omezení dopadu.

Společnost Mazda Motor ve svém výhledu na fiskální rok končící v březnu 2026 uvedla, že očekává provozní zisk ve výši 50 miliard jenů. Jedná se o výrazný pokles oproti předchozímu finančnímu roku, a to zejména kvůli dopadu amerických cel na vývoz vozidel z Japonska a Mexika.

Finanční ředitel Mazdy Jeffrey Guyton upozornil, že bez přijatých protiopatření by firma čelila ještě výraznějšímu poklesu provozního zisku – až o 233,5 miliardy jenů. Společnost proto upravuje logistiku, zvyšuje výrobu v americkém závodě v Alabamě a přizpůsobuje objemy výroby ve svých ostatních závodech.

Nová americká cla by se podle aktuálních scénářů mohla vyšplhat na 15 % pro vývoz z Japonska a až 25 % pro vývoz z Mexika. Mazda má v Mexiku velký výrobní závod ve státě Guanajuato, odkud vyváží část své produkce na americký trh, včetně klíčového modelu CX-50.

Navzdory těmto výzvám automobilka oznámila, že v první polovině letošního roku prodala ve Spojených státech zhruba 210 000 vozidel, což představuje meziroční nárůst o 4 %. Prognózu výsledků za celý rok společnost zveřejnila až nyní kvůli předchozí nejistotě ohledně výše dovozních cel.

Zdroj: Reuters

Automobilový průmysl (automotive)ClaJaponskoSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Začíná nejhorší akciové období roku. Které tituly ho umí zvládat?

Začíná nejhorší akciové období roku. Které tituly ho umí zvládat?

4. 8.-Andrej Rády
Americké akcie