Machadoová předala Nobelovu cenu Trumpovi. V Norsku to vyvolalo pobouření
Rozhodnutí venezuelské opoziční lídryně Maríe Coriny Machadoové věnovat svou Nobelovu cenu míru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vyvolalo v Norsku vlnu kritiky. Politici i odborníci mluví o bezprecedentním kroku, který poškozuje prestiž jednoho z nejvýznamnějších mezinárodních ocenění.
Norští politici a experti reagovali s překvapením a nevolí na gesto venezuelské opoziční vůdkyně Maríe Coriny Machadoové, která po setkání ve Washingtonu předala svou medaili Nobelovy ceny míru prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Podle kritiků jde o krok, který nemá v historii ceny obdoby.
Profesorka mezinárodní politiky a bývalá státní tajemnice norského ministerstva zahraničí Janne Haaland Matlaryová označila gesto za neslýchané a znevažující samotný význam ceny. Podobně se vyjádřil i poslanec za norskou Stranu práce Raymond Johansen, který krok Machadoové označil za trapný a poškozující pověst Nobelovy ceny míru.
Machadoová uvedla, že darování medaile je projevem vděčnosti za podporu Spojených států a prezidenta Trumpa venezuelskému lidu. Stalo se tak krátce po americké vojenské operaci z 3. ledna, při níž byl zadržen venezuelský prezident Nicolás Maduro. Trump gesto veřejně ocenil a Bílý dům zveřejnil fotografii, na níž prezident drží zarámovanou medaili.
Instituce spojené s udělováním Nobelovy ceny se od tohoto kroku distancovaly. Nobelovo mírové centrum v Oslu uvedlo, že medaile může změnit majitele, nikoli však samotný titul laureáta. Norský Nobelův výbor i Nobelův institut opakovaně zdůrazňují, že cenu nelze převést, sdílet ani odebrat.
Část norských politiků se snažila situaci uklidnit s tím, že vlastnictví medaile nic nemění na tom, komu byla cena udělena. Podle předsedy Strany středu Trygveho Slagsvolda Veduma přijetí medaile vypovídá spíše o Trumpovi než o ocenění samotném.
Zdroj: CNBC


