Albert Edwards (opět) věští krveprolití na akciovém trhu
|

Albert Edwards (opět) věští krveprolití na akciovém trhu

Americké akcie jsou na historických maximech, ale družina zatvrzelých pesimistů nepolevuje v ponurých předpovědích. Koncem října vydal další takovou stratég ze Société Générale Albert Edwards.

Americké akcie Ocenění Zisky Investiční bubliny Panika na trzích

Snaha najít podobnosti mezi aktuálním vývojem na akciovém trhu a obdobím vrcholící internetové bubliny na přelomu tisíciletí je stará, inu, bezmála stejně jako 21. století. Albert Edwards, medvěd k pohledání, který v uplynulých deseti letech měl jen několik krátkodobých záchvatů radosti a pocitu zadostiučinění, našel další argument proti udržitelnosti růstu na akciovém trhu ve Spojených státech. Ne, nesmějte se, on a jemu podobní se nakonec dočkají.

Co je tedy v současnosti tak podobné období okolo roku 2000, že z toho Edwards vyvozuje i možnost obdobných důsledků? Zisky firem se povážlivě odchýlily od vývoje akciového indexu S&P 500. Při pohledu na graf nelze jinak, jen dát za pravdu, že takový rozdíl v dynamice vývoje zisků a cen akcií (na pozitivní straně) nebyl k vidění právě od roku 2000.

Co to znamená? "Chystá se krvavá lázeň," je přesvědčen Edwards. A varuje konkrétně před akciemi z technologického sektoru. "Jejich posilování při absenci podobně silného růstu ziskovosti přichází v nebezpečné době. Potenciální zisková recese odhalí některé falešné růstové hvězdy, v současnosti mimořádně nadhodnocené, a ty se následně zhroutí. A vezmou s sebou celé odvětví, v rámci trhu velice významné. Během výprodejů totiž investoři nebudou rozlišovat pomyslné zrno od plev. Na to bude čas později (a při nižších cenách)," varuje stratég.