Americké akcie vstoupily do druhého pololetí růstem, za celý týden ale opět oslabily
Akcie ve Spojených státech první den druhé poloviny roku posílily. Za první pololetí byl výkon všech tří indexů nejhorší za několik desetiletí. Objem obchodování byl ale v pátek nízký, protože finanční trhy v USA jsou v pondělí kvůli státnímu svátku zavřené a investoři na počátku třetího čtvrtletí hledají nový katalyzátor, který by rozhýbal trh.
Index Dow vzrostl o 1,05 % na 31 097,26 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,06 % na 3 825,33 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,90 % na 11 127,85 bodu. Index volatility VIX klesl o 7 % na 26,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 2,889 %. Ceny ropy se zvedly o více než dvě procenta, zlato uzavřelo na zelené nule, stříbro ztratilo bezmála dvě procenta a přidal asi tři procenta na 19 450 USD.
Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 nejvíce posílily poskytovatelé komunálních služeb. Naopak technologické firmy klesly, v čele se sektorem mikročipů. Ten zasáhlo varování firmy Micron Technology (-2,95 %) před ochlazením poptávky. Oslabily také akcie firmy Meta Platforms (-0,76 %), protože generální ředitel Mark Zuckerberg varoval zaměstnance, aby se připravili na hluboký hospodářský pokles.
V USA tento měsíc začne hlavní sezona výsledkových zpráv firem za druhé čtvrtletí. Analytici podle agentury Refinitiv očekávají celkový růst zisků firem z indexu S&P 500 o 5,6 %, na počátku druhého čtvrtletí předpokládali zvýšení zisků o 6,8 %. Investoři se zaměří i na výhledy firem kvůli obavám, že na ziskové marže bude mít negativní dopad rostoucí inflace a slábnoucí poptávka spotřebitelů.
Kromě výsledků hospodaření budou investoři tento měsíc také pozorně sledovat zprávu ministerstva práce o zaměstnanosti a zasedání měnového výboru centrální banky USA.
Páteční zpráva Institutu řízení dodávek (ISM) ukázala, že aktivita ve zpracovatelském sektoru USA v červnu zpomalila více, než se čekalo. Nové objednávky poprvé za dva roky klesly. Zpráva podpořila názor, že ekonomika ochlazuje a inflace by mohla mít svůj vrchol za sebou.
Za celý týden všechny tři hlavní akciové indexy klesly (Dow -1,28 %, S&P 500 -2,21 %, Nasdaq Composite -4,13 %).
Americký dolar v pátek posílil. Obavy z globální recese zvýšily poptávku po bezpečnějších aktivech, mezi která patří také americký dolar. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stoupl o 0,4 % na 105,11 bodu. Euro vůči dolaru kleslo o 0,5 % na 1,0432 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,3 % na 135,30 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,8 % na 141,10 JPY.
Páteční události na amerických trzích
- Index nákupních manažerů ISM v červnu klesl na 53 bodů z květnových 56,1 bodu a překonal odhadovaný pokles na 54,9 bodu.
- Stavební výdaje se v květnu meziměsíčně snížily o 0,1 % po dubnovém růstu o 0,8 %. Analytici předpokládali růst o 0,4 %.
Stalo se v Americe v uplynulém týdnu
- O zákazu dovozu zlata z Ruska, který v neděli oznámil na okraj summitu velkých světových ekonomik G7 americký prezident Joe Biden, bude Evropská unie jednat. V pondělním rozhovoru s televizí ZDF to řekl německý kancléř Olaf Scholz. Uvedl rovněž, že nadcházející summit největších světových ekonomik G20 je důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval před pádem do pasti ruského prezidenta Vladimira Putina, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.
- Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. V pondělí to na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.
- Americký nejvyšší soud v pondělí zamítl další odvolání firmy Bayer v kauze kolem herbicidu Roundup. Bayer se snaží odvrátit mnohamilionové požadavky na odškodné žalujících, kteří tvrdí, že jim tento produkt německého farmaceutického a chemického podniku způsobil rakovinu.
- Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v květnu meziměsíčně stouply o 0,7 % (duben +0,4 %, odhad +0,1 %).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v květnu meziměsíčně stouply o 0,7 % (duben: -4 %, odhad: -3,7 %), meziročně klesl o 13,6 % (duben: -9,2 %).
- Skupina velkých globálních ekonomik G7 vyčlení na potravinovou bezpečnost ve světě až pět miliard dolarů. Na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau to řekl novinářům jeden z představitelů americké vlády, který uvedl, že polovinou částky přispějí Spojené státy.
- Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl. Součástí sankcí je rovněž zákaz dovozu zlata z Ruska. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Nové sankce podle ministerstva zasáhnou schopnost Ruska vyvíjet a vyrábět "zbraně a technologie používané pro brutální válku Vladimira Putina proti Ukrajině".
- Obchodní bilance se zbožím v květnu -104,31 miliardy USD (duben: -106,7 miliardy USD).
- Spotřebitelská důvěra od Conference Board v červnu klesla na 98,7 bodu (květen: 103,2 bodu, odhad: 100,4 bodu).
- Vyšla i další makrodata, zejména indexy cen domů a velkoobchodní zásoby, ale výrazněji nepřekvapila.
zdroj: Trading Economics - Společnost Airbnb (v úterý -3,91 %) zavádí trvalý zákaz pořádání večírků v domech uvedených na jejích stránkách. Společnost zavedla v srpnu 2020 kvůli šíření nemoci covid-19 dočasný zákaz večírků a od té doby se o 44 procent snížil počet hlášení o nepovolených setkáních. Rozhodla se proto k trvalému zákazu, uvádí se v úterním prohlášení.
- Dlouholetý šéf Pinterestu (v úterním after-marketu +4,3 %) Ben Silbermann odstupuje z funkce. Vedení společnosti převezme Bill Ready, který dříve pracoval v Googlu.
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,6 %. Pokles způsobil rekordní schodek obchodní bilance, domácí poptávka ale byla silná. Ve své konečné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Dřívější odhad počítal s poklesem o 1,5 %.
- Americká centrální banka nenechá americkou ekonomiku sklouznout do "režimu vyšší inflace", i kdyby to mělo znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která ohrožuje růst. Na Fóru ECB o centrálním bankovnictví to řekl předseda Fedu Jerome Powell.
- Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mester uvedla, že pokud budou podmínky v ekonomice srovnatelné se současnými, bude na červencovém zasedání FOMC připravena hlasovat pro zvýšení základní sazby centrální banky o 75 bazických bodů.
- Hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi, a to vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Snížit inflaci a zároveň zajistit ekonomice takzvané hladké přistání je z historického hlediska těžký úkol a riziko recese je v současné době jednoznačně žhavým tématem. Reinhartová to řekla v rozhovoru s agenturou Reuters.
- Kvůli osobním údajům, které shromažďuje účet na prohlížeči Google (Alphabet ve čtvrtek -2,45 %), se desítka evropských organizací na ochranu práv spotřebitelů obrátila na orgány dohlížející na ochranu soukromí. Na svém webu o tom ve čtvrtek informovalo sdružení evropských spotřebitelů BEUC, které jednotlivé národní organizace zastřešuje. Na orgány dohlížející na ochranu osobních údajů se obrátily spotřebitelské organizace například ve Francii, Řecku, Česku, Norsku či ve Slovinsku.
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ubylo na 231 tisíc z 233 tisíc o týden dříve. Analytici počítali se snížením na 228 tisíc.
- Registrovaných nezaměstnaných ubylo na 1,328 milionu z 1,331 milionu o týden dříve. Čekalo se snížení na 1,310 milionu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Bed Bath & Beyond (ve středu -23,58 %) v 1FQ2023: Ztráta na akcii 2,83 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 1,46 miliardy USD (odhad: 1,51 miliardy USD). Šéf společnosti Mark Tritton rezignoval.
- Výsledky General Mills (ve středu +6,30 %) v 4FQ2022: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,01 USD), tržby byly také nad odhady, výhled na celý rok ale zaostal za očekáváním Wall Street.
- Výsledky Walgreens Boots Alliance (ve čtvrtek -7,27 %) v 3FQ: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD, tržby 32,6 miliardy dolarů (loni 34,03 miliardy, odhad 32,06 miliardy)
- Výsledky Constellation Brands (ve čtvrtek -4,36 %) v 1FQ: Upravený zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,52 USD), tržby 2,54 miliardy USD (odhad: 2,17 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
