Americké akcie v pátek oslabily, investory znepokojil krach banky SVB

Americké akcie v pátek zlevnily. Investoři si po krachu významného věřitele technologického sektoru kladou otázky ohledně zdraví amerických bank. Bankrot Silicon Valley Bank (SVB) svým dopadem přebil vliv zprávy o únorovém vývoji amerického trhu práce.
Index Dow v pátek klesl o 1,07 % a zakončil obchodování na 31 909,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,45 % na 3 861,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,76 % na 11 138,89 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,69 % na 24,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 22 bazických bodů na 3,704 %.
Kalifornské bankovní regulační orgány v pátek uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD a vklady 175,4 miliardy USD. Analytici nepředpokládají, že se krach SVB rozšíří na celé odvětví.
SVB se pokusila posílit svou rozvahu prodejem akcií, který byl navržen ve středu pozdě večer, ale neuspěla. Ve stejný den oznámila konec činnosti banka Silvergate Capital zaměřená na kryptoměny. Nepřenesla se přes obrovské ztráty, které utržila po kolapsu kryptoměnové burzy FTX.
"Když spojíte debakl Silvergate s kolapsem Silicon Valley Bank, spouští to řetězově obavy o celkovou stabilitu trhu," řekl analytik Michael James ze společnosti Wedbush Securities.
Americká ekonomika v únoru vytvořila více pracovních míst, než se očekávalo, ukázala zpráva amerického ministerstva práce. Míra nezaměstnanosti se pak zvýšila na 3,6 % z lednových 3,4 %, což byla nejnižší hodnota za více než půl století. Ve srovnání s předchozím měsícem průměrná hodinová mzda stoupla o 0,2 %, v lednu se meziměsíčně zvýšila o 0,3 %.
Zmírnění situace na trhu práce oslabilo obavy, které dříve tento týden vyvolal svým vystoupením v Kongresu šéf americké centrální banky Jerome Powell. Řekl mimo jiné, že Fed bude pravděpodobně muset zvýšit sazby více, než se očekává. Investoři se poté přiklonili k možnosti, že Fed v březnu zvýší svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.
Za celý uplynulý týden index Dow spadl o 4,44 %, S&P 500 se snížil o 4,55 % a Nasdaq Composite odepsal 4,71 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Na devizových trzích v pátek oslabil dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.50 SEČ odepisoval 0,7 % na 104,59 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,7 % na 1,0651 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v únoru vzniklo 311 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek jen asi 205 tisíc míst po vzniku přibližně 504 tisíc míst v lednu (revidováno z 517 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v únoru zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 3,6 %, čekala se přitom její stagnace, v lednu byla s 3,4 % na nejnižší úrovni od roku 1969. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje zrušit ve své továrně ve španělské Valencii zhruba 1 100 pracovních míst z celkových přibližně 6 000. V pátek to uvedl mluvčí automobilky. Propouštění je součástí změn ve výrobě aut v Evropě. Automobilka se rozhodla ukončit ve Valencii montáž minidodávek Galaxy a vozů S-Max.
- Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD a vklady 175,4 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters nepředpokládají, že by se měl krach SVB rozšířit na celé odvětví.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Provozovatel chatovací aplikace WhatsApp slíbil, že po stížnostech na změnu pravidel ochrany soukromí bude transparentnější a že bude plně dodržovat pravidla Evropské unie. Ve svém sdělení to v pondělí uvedla Evropská komise, která jako exekutivní orgán EU plní i roli antimonopolního úřadu. WhatsApp je součástí americké technologické společnosti Meta Platforms (v pondělí -0,19 %).
- Americká tabáková společnost Altria Group (v pondělí +1,42 %) koupí zhruba za 2,75 miliardy USD začínajícího výrobce elektronických cigaret NJOY Holdings. Firma to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Výrobce cigaret Marlboro tak opět sází na rychle rostoucí trh s elektronickými cigaretami, i když jeho předchozí investice do firmy Juul ho připravila o miliardy dolarů.
- Americká analytická společnost Qualtrics (v pondělí +0,76 %) dostala nabídku na převzetí za 12,4 miliardy dolarů od soukromé investiční společnosti Silver Lake a kanadského penzijního fondu CPPIB. S odvoláním na pondělní oznámení společnosti Qualtrics o tom informovala agentura Reuters.
- Tisíce uživatelů sociální sítě Twitter v pondělí hlásily potíže, nefungovaly jim webové odkazy. Problémy podle firmy způsobila interní změna s nezamýšlenými důsledky. Twitter převzal loni za 44 miliard dolarů americký miliardář Elon Musk. Od jeho příchodu se počet zaměstnanců společnosti snížil přibližně o 70 %. To se podle některých kritiků odráží na funkčnosti platformy i regulaci jejího obsahu.
- Sociální síť Twitter po vlně propouštění již nedokáže chránit uživatele před dětskou pornografií, obtěžováním nebo dezinformačními kampaněmi, řekli bývalí i současní zaměstnanci jejího provozovatele zpravodajské společnosti BBC. Týmy potírající obsah spojený se sexuálním zneužíváním dětí a vlivové operace se podle nich dramaticky zmenšily, oddělení zabývající se opatřeními proti nenávistným příspěvkům bylo údajně rozpuštěno úplně. Miliardář Elon Musk, který loni platformu převzal a změny inicioval, v reakci zjištění nezpochybnil.
- Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt zhruba o sedm procent, respektive o sedm bilionů dolarů. Uvádí to zpráva společnosti Moody's Analytics. Při aktuálním tempu ale podle ní vyrovnání rozdílu potrvá 132 let.
- Průmyslové zakázky v USA v lednu meziměsíčně klesly o 1,6 % (odhad: -1,8 %, prosinec: +1,7 %).
- Americká internetová společnost Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, propustí další tisíce zaměstnanců. Uvedla to agentura Bloomberg, podle níž by tak firma mohla učinit ještě tento týden. Cílem kroku je větší efektivita společnosti.
- Americký prezident Joe Biden chce zvýšit daně bohatým a posílit mechanismus vyjednávání s výrobci léčiv ve snaze zajistit na následující dekády financování pro systém veřejného zdravotního pojištění Medicare. Oznámil to v úterý v komentáři publikovaném na webu listu The New York Times. Plán je součástí nového návrhu rozpočtu, jehož odhalení se čeká ve čtvrtek.
- Centrální banka USA bude pravděpodobně muset v reakci na poslední silnou statistiku zvýšit úrokové sazby mnohem více, než se čeká. Je také připravena postupovat razantněji, pokud souhrn přicházejících informací naznačí, že je třeba přijmout tvrdší opatření, aby se podařilo dostat inflaci pod kontrolu. Šéf Fedu Jerome Powell to řekl v projevu před senátním výborem pro bankovnictví a bydlení.
- Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo žalobu, jejímž prostřednictvím chce zamezit tomu, aby letecká společnost JetBlue Airways převzala svého rivala Spirit Airlines. Transakce v hodnotě 3,8 miliardy dolarů podle resortu omezí přístup k leteckému cestování mnoha lidem, kteří si dávají pozor na výdaje. Žaloba podaná u soudu v Bostonu uvádí, že JetBlue plánuje odstranit 10 až 15 % sedadel z každého letadla společnosti Spirit.
- Americká společnost Intel chce od německé vlády získat dalších pět miliard eur dotací, aby mohla pokračovat v budování závodu na čipy na východě země. S odvoláním na informované zdroje to v úterý napsala agentura Bloomberg.
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu v souladu s odhady klesly o 0,4 % (prosinec: +0,1 %).
- Ekonomika Spojených států za sebou má silný začátek nového roku, stabilní výdaje spotřebitelů a stabilní výrobní aktivita potvrzují její odolnost. Celková ekonomická aktivita v USA se na začátku roku 2023 mírně zvýšila, uvedla americká centrální banka v pravidelné situační zprávě o stavu americké ekonomiky zvané Béžová kniha. Vyhlídky jsou však podle Fedu méně optimistické.
- Guvernér americké centrální banky Jerome Powell při středečním vystoupení před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů potvrdil jestřábí postoj, který předvedl již v úterý během vystoupení před senátním výborem pro bankovnictví a bydlení. Zopakoval, že Fed bude muset zřejmě zvýšit sazby více, než se čeká, a znovu také řekl, že je ve hře i návrat ke zvyšování sazeb vyšším tempem než o 0,25 procentního bodu v jednom kroku. Zároveň ale zdůraznil, že rozhodnutí ještě nepadla a že Fed bude nadále všechny kroky činit v závislosti na datech.
- Generální ředitel americké ropné společnosti ExxonMobil (ve středu -1,48 %) Darren Woods kritizoval energetickou politiku Evropské unie. Podle něj zašla příliš daleko a represivní opatření proti fosilním palivům v Evropě teď velké energetické společnosti nutí, aby přehodnotily své plány a případně investovaly jinde. Woods to řekl na každoroční konferenci CERAWeek, která se v těchto dnech koná v Houstonu.
- Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se bude zabývat 120 000 vozy Model Y automobilky Tesla (ve středu -3,04 %). Vedla k tomu dvě hlášení, podle nichž dvěma vozům při jízdě odpadl volant. O zahájení předběžného vyšetřování ve středu informovala agentura Reuters. Výrobce elektrických vozů na žádost o komentář nereagoval.
- Evropská unie žádá miliardáře Elona Muska, aby zaměstnal více lidí na moderování obsahu sociální sítě Twitter. S odkazem na své zdroje to napsal deník Financial Times. Unii znepokojuje, že firma na hlídání tweetů najímá více dobrovolníků a umělé inteligence.
- Počet pracovních míst v soukromém sektoru USA se podle dat ADP v únoru zvýšil o 242 tisíc (odhad: +200 tisíc, leden: +119 tisíc).
- Obchodní bilance USA za leden vykázala schodek 68,3 miliardy USD (odhad: -68,9 miliardy USD, prosinec: -67,2 miliardy USD).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v lednu 10,82 milionu (odhad: 10,58 milionu, prosinec: 11,01 milionu).
- Mateřská společnost americké kryptoměnové banky Silvergate Capital se rozhodla ukončit její operace a zahájit její dobrovolnou likvidaci. Akcie banky po středečním uzavření burz odepsaly 35 %. Podnik utrpěl ztráty po dramatickém kolapsu kryptoburzy FTX, a je tak další z řady obětí turbulencí na krpytoměnovém trhu.
- Americký prezident Joe Biden navrhuje 25% daň pro miliardáře, více zdanit chce i bohaté investory a korporace. Příjmy státu z kapitálového majetku by se tak podle jeho plánu téměř zdvojnásobily. S odkazem na zdroje v Bílém domě to ve čtvrtek uvedly agentura Bloomberg a další média. Biden chce podle tohoto návrhu také zrušit daňové úlevy pro podniky a pro bohaté, které zavedl předchozí prezident Donald Trump. Pravděpodobnost, že Kongres tento záměr schválí, ale není vysoká.
- Propouštění v amerických firmách dosáhlo v lednu a únoru nejvyšší úrovně od srovnatelného období roku 2009. Přes třetinu z více než 180 000 propuštěných připadá na technologický sektor, ukázala čtvrteční zpráva společnosti Challenger, Gray & Christmas. Jen v únoru americké firmy propustily 77 770 lidí, což je ve srovnání s loňským únorem více než pětinásobek.
- Americký prezident Joe Biden představil svůj rozpočtový plán, který by v příštím desetiletí měl snížit deficit o 2,9 bilionu dolarů. To je vyšší cíl, než jaký slíbil ve svém projevu minulý měsíc, kdy uvedl, že plánuje snížení deficitu o dva biliony dolarů. Plán počítá hlavně s vyššími daněmi pro bohaté. Je však již jasné, že republikáni návrh odmítnout.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. března vzrostl na 211 tisíc ze 190 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 195 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 25. února stoupl na 1,718 milionu z 1,649 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,655 milionu), když se čekal výsledek 1,659 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Ciena (v pondělí +3,54 %) v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 1,06 miliardy USD (odhad: 959 milionů USD).
- Výsledky Dick's Sporting Goods v 4QFY2023: Upravený zisk na akcii 2,93 USD (odhad: 2,88 USD), tržby 3,60 miliardy USD (odhad: 3,45 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup (ve středu +1,94 %) v 2QFY2023: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,44 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman (ve středu -4,17 %) v 3QFY2023: Čistý zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 1,08 miliardy USD (odhad: 1,02 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 4QFY2023: Ztráta na akcii 0,75 USD (odhad: -0,41 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK