Americké akcie ve středu zpevnily, zpráva o prosincové inflaci byla v souladu s očekáváním
Americké akcie v polovině týdne posílily. Spotřebitelské ceny v USA v prosinci sice silně vzrostly, nicméně to bylo v souladu s očekáváním. Investoři proto počítají s tím, že americká centrální banka nezpřísní měnovou politiku více, než se čeká. Většině sektorů také pomohlo, že výnosy amerických státních dluhopisů s delší splatností klesly.
Index Dow stoupl o 0,11 % a uzavřel na 36 290,32 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,28 % na 4 726,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,23 % na 15 188,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,29 % na 17,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 1,752 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne uvedlo, že míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispěly dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale rovněž náklady na potraviny, benzin a další zboží. Údaj však byl v souladu s očekáváním analytiků. Zpráva podpořila očekávání, že by Fed mohl začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu.
Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 %. V listopadu vzrostly o 0,8 %. Analytici v anketě agentury Bloomberg očekávali zvýšení meziroční inflace na sedm procent. Ve srovnání s předchozím měsícem předpokládali růst cen o 0,4 %.
"Dnešní zpráva o inflaci potvrzuje trajektorii Fedu a znamená, že centrální banka nemusí postupovat agresivněji, než se očekává," konstatoval analytik Anthony Saglimbene ze společnosti Ameriprise Financial.
Dolar ve středu oslabil
Na devizových trzích ve středu po zprávě o vývoji spotřebitelských cen v USA za prosinec oslabil dolar a propadl se na nejnižší hodnotu za dva měsíce. Kolem 22.10 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,7 % na 94,94 bodu a euro vůči dolaru rostlo o 0,7 % na 1,145 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Nejnovější údaje naznačují, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu, upozornila agentura Bloomberg.
- Tchajwanská společnost Foxconn ve středu začala obnovovat provoz ve své indické továrně na výrobu telefonů iPhone americké firmy Apple, který minulý měsíc přerušila kvůli protestům zaměstnanců v reakci na otravu jídlem. Agentuře Reuters to sdělil představitel firmy, který si nepřál být jmenován. Upozornil, že bude trvat déle než dva měsíce, než bude závod vyrábět na plný výkon.
- Americká internetová společnost Google nabídla, že z obecných výsledků vyhledávání v Německu odstraní obsah News Showcase. Chce tak ukončit vyšetřování, které s firmou kvůli tomuto produktu vede německý antimonopolní úřad.
- Rozpočtový schodek Spojených států se v prosinci meziročně snížil o 85 % na 21 miliard dolarů. Jedná se o nejmenší měsíční schodek za poslední dva roky. Příjmy do státní kasy z daně z příjmu fyzických osob prudce vzrostly díky zvýšené zaměstnanosti. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
