Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, celý týden byl ale pro ně ztrátový
Akcie ve Spojených státech zakončily týden, který byl poznamenán prudkými tržními výkyvy, silným růstem. Za celý týden ale hlavní akciové indexy oslabily vinou vysoké inflace a kvůli obavám, že americká centrální banka by mohla zpřísňovat svou měnovou politiku velmi agresivně.
Index Dow v pátek přidal 1,47 % na 32 196,66 bodu, širší S&P 500 stoupl o 2,39 % na 4 023,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 3,82 % na 11 805 bodů. Index volatility VIX spadl o 9,13 % na 28,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi jedenáct bazických bodů na 2,928 %.
Zisky vedly velké technologické společnosti, které se v nedávných seancích vyprodávaly v reakci na růst výnosů státních dluhopisů a na možnost, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby agresivněji, než se dříve očekávalo.
Akcie sociální sítě Twitter ztratily 9,72 % v reakci na oznámení Elona Muska, který se firmu chystá převzít za zhruba 44 miliard dolarů, že je obchod pozastaven kvůli nutnosti upřesnit situaci kolem falešných účtů.
Za celý týden Dow klesl o 2,1 %, S&P 500 se snížil o 2,4 % a Nasdaq Composite ztratil 2,8 %. Pro index Dow to byl už sedmý ztrátový týden v řadě, což je jeho nejdelší období poklesu od pozdní zimy roku 1980. Index S&P 500 vykázal šestý ztrátový týden, naposledy tento index takto dlouho oslaboval na podzim roku 2012. Šestý ztrátový týden zaznamenal i Nasdaq Composite, který podobně ztrácel naposledy na jaře roku 2011.
Dolar v pátek oslaboval, má za sebou ale i tak šestý růstový týden v řadě
Dolar v pátek sice oslaboval, ale má za sebou šestý růstový týden v řadě. Americká měna těží mimo jiné z pozice bezpečného přístavu v časech geopolitické nejistoty. Na nové pětileté minimum 1,035 USD sestoupilo euro, nejistota kolem dodávek ruského plynu nadále podporuje obavy ze zpomalení hospodářského růstu v eurozóně. Na pětileté maximum k euru se vyšplhal díky podpoře centrální banky ruský rubl.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,26 % na 104,57 bodu. Euro k dolaru ve stejný čas přidávalo 0,2 % na 1,0401 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Plán převzetí internetové společnosti Twitter zhruba za 44 miliard dolarů, které za podnik nabídl šéf americké společnosti Tesla Elon Musk, je pozastaven. Musk chce nejprve podrobnosti k podílu falešných a spamových účtů a ujistit se, že tvoří méně než pět procent všech účtů. Akcie Twitteru se v reakci na jeho sdělení propadly zhruba o 20 procent.
- Ruský rubl k americkému dolaru v pátek v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Měnu i nadále podporuje centrální banka, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce. Hlavní indexy ruských akcií jsou na maximech od února, než začala válka na Ukrajině.
- Předběžný květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl na 59,1 bodu z dubnových 65,2 bodu při odhadovaném snížení na 64 bodů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Jihokorejská automobilka Hyundai Motor plánuje vybudovat novou továrnu na výrobu elektromobilů ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s plány podniku. Automobilka podle nich jedná o umístění nového závodu s představiteli amerického státu Georgia. Firma potvrdila, že novou továrnu na výrobu elektromobilů v USA chystá, neposkytla ale další podrobnosti.
- Tabákový gigant Philip Morris International (v pondělí +0,94 %) jedná o akvizici evropského rivala Swedish Match. Dohoda by švédskou firmu, která vyrábí bezdýmný tabák, mohla ohodnotit na 15 miliard dolarů a více. Zprávu přinesl deník The Wall Street Journal a PMI ji posléze potvrdila. Philip Morris International by se převzetím konkurenta přiblížila svému cíli generovat více než 50 % příjmů z nekuřáckých výrobků.
- Velkoobchodní zásoby v USA v březnu také podle finálních dat stouply o 2,3 % (únor: +2,6 %).
- Zakázat Donaldu Trumpovi psaní příspěvků na Twitter (v úterý -1,21 %) byla chyba a napříště by tato sociální síť neměla trvalé zákazy vydávat, řekl v úterý na konferenci listu Financial Times o budoucnosti aut Elon Musk, který se firmu chystá koupit. Blokování Trumpových příspěvků hodlá miliardář a šéf automobilky Tesla zrušit, protože bylo podle něj morálně chybné a hloupé.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý +1,61 %) se po více než dvou desetiletích loučí se svým hudebním přehrávačem iPod. Firma oznámila, že poslední verzi tohoto přístroje - iPod Touch - bude prodávat pouze do doby, než vyčerpá nynější zásoby.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v úterý +1,66 %) koupí zhruba za 11,6 miliardy USD výrobce léku na migrénu Biohaven Pharmaceutical (+68,39 %). Pfizer to v úterý uvedl v tiskové zprávě. V současnosti je jedním z akcionářů Biohavenu a má v něm podíl 2,6 %.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +1,64 %) svolá ve Spojených státech zhruba 130 000 aut. Kvůli přehřívání u nich hrozí poruchy středového dotykového displeje, uvedla v úterý agentura Reuters, která se odvolává na sdělení Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).
- Hodnota největších technologických firem ve Spojených státech se kvůli propadu akciových trhů jen za poslední tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů. Týká se to firem, jako jsou Apple (v úterý +1,61 %), Microsoft (+1,86 %), Tesla (+1,64 %), Amazon (+0,06 %), NVIDIA (+3,81 %) či Meta Platforms (+0,73 %), které patří ve svém oboru zároveň i k největším na světě.
- Netflix (v úterý +2,63 %) se chystá v posledních třech měsících roku zavést levnější předplatné, které ale podmíní vysíláním reklamy. Podle zdrojů deníku The New York Times to internetová televize v úterý sdělila svým zaměstnancům. Původně firma tento krok plánovala až za rok až dva. Ve zprávě pro zaměstnance Netflix dále podle zdrojů NYT uvádí, že se zhruba ve stejnou dobu chystá zasáhnout proti sdílení hesel mezi uživateli.
- Americká společnost Meta Platforms (v úterý +0,73 %) uvažuje o snížení objemu peněz, který platí médiím. S odkazem na své zdroje to píše server The Information. Server uvádí, že Meta Platforms přehodnocuje partnerství, která uzavřela v posledních letech. Gigant sociálních médií podle zdrojů zaznamenal, že od loňska, kdy přestal být americkým prezidentem Donald Trump, kliká méně lidí na odkazy na články v médiích.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 8,3 % z březnových 8,5 %. Inflace ale zůstává poblíž 40letého maxima. Ve středeční zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici očekávali, že z březnové hodnoty 8,5 % inflace sestoupí zhruba na 8,2 %. Výsledek souvisí především s tím, že z dřívějších maxim sestoupily ceny benzinu.
- Společnost Google uzavřela smlouvy, na jejichž základě bude více než 300 vydavatelům v Německu, Francii a dalších čtyřech zemích Evropské unie platit za jejich zpravodajství. Zavede také nástroj, který usnadní registraci i dalším vydavatelům. Google to sdělil agentuře Reuters, oficiální oznámení se čeká ještě ve středu. Dvě třetiny této skupiny tvoří němečtí vydavatelé včetně Der Spiegel, Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Americko-švýcarský tabákový gigant Philip Morris International (PMI) potvrdil, že za konkurenta Swedish Match nabízí 16 miliard dolarů. Chce tak snížit svou závislost na prodeji cigaret. Švédská firma se specializuje na bezdýmný tabák, tedy takový, který se při používání nespaluje. Zprávy, že spolu firmy jednají, se objevily v předchozích dnech, Swedish Match zveřejnila nabídku PMI na svém webu.
- Americký Senát ve čtvrtek schválil další mandát pro stávajícího guvernéra americké centrální banky Jeromea Powella. Důvěru mu vyjádřila velká většina 80 senátorů. Jeho úkolem bude zkrotit inflaci, jež je nejvyšší za několik desetiletí, aniž by příliš oslabil ekonomiku a vyvolal recesi. Senát schválil i další Bidenovy kandidáty do sedmičlenné rady Fedu.
- Moskevští právníci žalují západní firmy, které odešly z Ruska. Podle nich podniky, které tak učinily poté, co Moskva 24. února napadla Ukrajinu, porušily práva ruských spotřebitelů. Společnost Chernyshov, Lukoyanov & Partners už v dubnu podala žalobu na Apple a Netflix a nyní hodlá potrestat i další podniky. Agentuře Reuters to sdělil partner firmy Konstantin Lukojanov.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. května stoupl na 203 tisíc z 202 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 200 tisíc), čekal se naopak pokles na 195 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. dubna klesl na 1,343 milionu z 1,387 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,384 milionu), čekal se pokles jen na 1,380 milionu.
- Index výrobních cen v USA v dubnu meziměsíčně stoupl v souladu s očekáváním o 0,5 % po březnovém zvýšení o 1,6 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Duke Energy (v pondělí -0,47 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 7,13 miliardy USD (odhad: 5,69 miliardy USD).
- Výsledky Palantir Technologies (v pondělí -21,31 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,02 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 446,4 milionu USD (odhad: 443,4 milionu USD).
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +2,22 %) v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,29 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 13,12 miliardy USD (odhad: 12,84 miliardy USD).
- Výsledky Norwegian Cruise Line Holdings (v úterý +1,76 %) v 1Q: Upravená ztráta na akcii 1,82 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 521,9 milionu USD (odhad: 737,5 milionu USD).
- Výsledky Peloton Interactive (v úterý -8,70 %) v 3QFY2022: Ztráta na akcii 2,27 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 964,3 milionu USD (odhad: 970 milionů USD).
- Výsledky Hyatt Hotels (v úterý +6,33 %) v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,33 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 1,28 miliardy USD (odhad: 1,11 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 19,25 miliardy USD (odhad: 20,05 miliardy USD).
- Výsledky Beyond Meat v 1Q: Ztráta na akcii 1,58 USD (odhad: -0,97 USD), tržby 109,5 milionu USD (odhad: 112,4 milionu USD).
- Výsledky WeWork v 1Q: Ztráta na akcii 0,57 USD (loni: -14,34 USD), tržby 765 milionů USD (loni: 598 milionů USD).
- Výsledky Motorola Solutions v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,70 USD (odhad: 1,58 USD), tržby 1,89 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
