Americké akcie ve čtvrtek po ztrátách technologických firem oslabily
Americké akcie ve čtvrtek klesly. Zlevňovaly hlavně technologické společnosti, protože investoři se snažili před začátkem zveřejňování hospodářských výsledků vydělat na jejich růstu v předchozích seancích a prodávali je. Ztrácely také zdravotnické firmy a výrobci spotřebního zboží.
Index Dow klesl o 0,49 % na 36 113,62 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,42 % na 4 659,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,51 % na 14 806,81 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,27 % na 20,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,701 %.
Nasdaq Composite v posledních třech seancích vzrostl o 1,7 %, předtím však naopak za čtyři obchodní dny klesl o 5,7 %, protože investoři sledovali směr vývoje úrokových sazeb. Vyhlídka na zvýšení úrokových sazeb centrální banky USA v letošním roce znepokojuje růstové sektory, jako jsou technologický a spotřebitelský.
V příštích týdnech začnou společnosti zveřejňovat výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí roku 2021. V pátek oznámí výsledky banky JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo.
Očekává se, že zisk firem z indexu S&P 500 v posledním čtvrtletí vzrostl ve srovnání s prvními třemi čtvrtletími roku pomaleji. Stále by však růst měl být silný, měl by činit 22,4 %, uvedla agentura Refinitiv.
Ve čtvrtek posílily akcie aerolinek Delta Air Lines (+2,12 %), protože výsledky hospodaření firmy za čtvrté čtvrtletí překonaly očekávání. Generální ředitel také předpověděl rychlé oživení po turbulenci způsobené variantou koronaviru omikron. Posílil také celý dílčí index S&P leteckých společnosti.
Dolar ve čtvrtek oslabil
Americký dolar ve čtvrtek oslabil a vůči měnovému koši se propadl až na nejnižší hodnotu za dva měsíce. Dolar začal klesat ve středu po zprávě o inflaci. Údaj byl v souladu s očekáváním, a nenabídl tak podle analytiků žádný nový impulz pro snahy americké centrální banky o normalizaci měnové politiky.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nakonec oslabil o 0,03 % na 94,89 bodu, když během dne se propadl až na 94,791 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 % na 1,1455 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Ruský rubl ve čtvrtek kvůli rostoucím obavám z napětí mezi Moskvou a Západem klesl, oslabily i ruské akcie. Rubl se dostal pod zvýšený tlak poté, co náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a že není důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu.
- Americká společnost Microsoft před koncem loňského roku zastavila výrobu všech herních konzolí řady Xbox One, aby se mohla soustředit na produkci konzolí nové generace Xbox Series X a Xbox Series S. Informoval o tom server The Verge, který se odvolává na sdělení jedné z manažerek firmy.
- Nejvyšší soud ve Spojených státech zablokoval protiepidemické opatření administrativy prezidenta Joea Bidena, které požaduje, aby lidé pracující v amerických firmách s více než stovkou zaměstnanců byli očkovaní proti covidu-19, nebo se pravidelně testovali na koronavirus. Soud ale Bidenově administrativě umožnil prosazovat nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků, uvádí se v rozhodnutí.
- Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zřejmě klesne na 4 % z loňských 5,5 %, což bylo maximum za více než 40 let. V příštím roce pak tempo růstu hrubého domácího produktu zřejmě klesne ještě více a dosáhne 3,5 %. Hlavním důvodem budou nové vlny infekce covidu-19, problémy na trhu práce, omezení v dodavatelských řetězcích a rostoucí inflace. Ve svém výhledu to ve čtvrtek uvedla Organizace spojených národů (OSN).
- Index výrobních cen v USA v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,2 % (listopad +1 %, odhad +0,4 %), meziročně se zvýšil o 9,7 % (listopad +9,8 %, odhad +9,8 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 8. ledna stoupl na 230 tisíc (předchozí týden 207 tisíc, odhad 200 tisíc). Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 1. ledna snížil na 1,559 milionu (předchozí týden 1,753 milionu, odhad 1,733 milionu).
Výsledková sezóna
- Americká letecká společnost Delta Air Lines měla v posledním loňském čtvrtletí vinou pandemie nemoci covid-19 ztrátu 408 milionů dolarů. Před oživením cestovního ruchu na jaře a v létě předpovídá ještě jeden ztrátový kvartál. Třetí největší aerolinky ve Spojených státech to uvedly ve svém čtvrtečním sdělení.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
