Americké akcie v pátek zpevnily a znovu skončily v plusu i za celý týden

Americké akcie v pátek posílily a podruhé v řadě indexy zaznamenaly růst i za celý týden. Po zveřejnění výsledků hospodaření za čtvrté čtvrtletí loňského roku v pátek vzrostly akcie banky JPMorgan Chase a dalších finančních domů.
Index Dow si v pátek připsal 0,33 % a uzavřel na 34 302,61 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,40 % na 3 999,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,71 % na 11 079,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,55 % na 18,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 3,498 %.
Obavy z výsledků a výhledů společností udržovaly investory v opatrnosti. Podle údajů společnosti Refinitiv se předpokládá, že meziročně zisky společností z indexu S&P 500 v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o 2,2 %.
Největší americké banky si podle pátečních výsledkových zpráv vytvořily větší finanční rezervy kvůli možné recesi. Oznámily slabé výsledky investičního bankovnictví a projevily opatrnost stran výhledu růstu výnosů. Uvedly však, že vyšší sazby zvyšují zisky finančních společností a také že situace spotřebitelů zůstává dobrá.
Banky JPMorgan Chase (+2,52 %) a Bank of America (+2,20 %) překonaly odhady čtvrtletních zisků, zatímco Wells Fargo (+3,25 %) a Citigroup (+1,69 %) za odhady zaostaly.
Akcie společnosti Tesla v pátek klesly o 0,94 % a omezily růst indexu S&P 500 poté, co automobilka snížila ceny svých elektromobilů ve Spojených státech a Evropě až o 20 %.
Za celý týden index Dow posílil o rovná dvě procenta, S&P 500 přidal 2,67 % a Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 4,82 %.
Dolar v pátek klesl ke koši měn, vůči euru ale posílil
Na devizovém trhu v pátek v růstu pokračoval japonský jen. Spekuluje se o tom, že japonská centrální banka přehodnotí svou uvolněnou měnovou politiku.
Kolem 22.00 SEČ dolar vůči jenu oslaboval o 1,1 % na 127,88 JPY. Euro k jenu ve stejnou dobu odepisovalo 1,3 % na 138,52 JPY. Vůči dolaru jednotná evropská měna odepisovala 0,2 % na 1,0832 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pak klesal o 0,1 % a pohyboval se kolem 102,16 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Mezinárodní měnový fond pravděpodobně nezhorší svou říjnovou prognózu, podle které světová ekonomika v letošním roce vykáže růst o 2,7 %. Uvedla to šéfka fondu Kristalina Georgievová. Upozornila přitom, že situace na trzích práce zůstává příznivá a že se nenaplnily obavy z výrazného růstu cen ropy.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla snížil ceny svých vozidel ve Spojených státech a v některých evropských zemích až o 20 %, aby podpořil poptávku. S odkazem na aktualizovaný ceník firmy o tom v pátek informovaly zahraniční tiskové agentury. Odbyt vozů Tesla zaostal v loňském roce za očekáváním analytiků.
- Šéfovi americké společnosti Apple Timu Cookovi klesne v nynějším finančním roce celoroční odměna o více než 40 %. Podnik mu totiž přidělí méně firemních akcií, jak uvedl už loni v březnu v podkladech pro valnou hromadu a jak vyplynulo ze čtvrteční zprávy pro americké úřady. Děje se tak po kritice akcionářů a na Cookovo vlastní doporučení, uvedla BBC.
- Newyorský soud v pátek potrestal firmu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa The Trump Organization pokutou 1,6 milionu dolarů za daňové podvody. Informovala o tom agentura AP, podle níž to na jednu stranu je maximální trest, který soud mohl udělit, na druhou stranu však jen symbolická rána pro podnik s majetkem v hodnotě miliard dolarů. V případu šlo o porušení zákona ze strany manažerů společnosti. Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů věděl, co se dělo.
- Meziroční růst cen dovozu do USA v prosinci zrychlil, vývoz zdražil méně než v listopadu. Meziroční růst dovozních cen v souladu s očekáváním zrychlil na 3,5 % z listopadových 2,7 %, meziměsíčně se dovozní ceny zvýšily o 0,4 % (odhad: -0,8 %, listopad: -0,7 %). Meziroční růst vývozních cen naopak zpomalil na 5 % z 6,3 % v listopadu a meziměsíčně vývozní ceny klesly o 2,6 % (odhad: -0,5 %, listopad: -0,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat stoupl na 64,6 bodu (odhad: 60,5 bodu, listopad: 59,7 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky Bank of America v 4Q: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,77 USD), výnosy 24,5 miliardy USD (odhad: 24,2 miliardy USD).
- Výsledky JPMorgan Chase & Co v 4Q: Zisk na akcii 3,57 USD (odhad: 3,08 USD), výnosy 34,55 miliardy USD (odhad: 34,35 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup v 4Q: Zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,14 USD), výnosy 18 miliard USD (odhad: 17,96 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group v 4Q: Upravený zisk na akcii 5,34 USD (odhad: 5,17 USD), tržby 82,8 miliardy USD (odhad: 82,5 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 13,44 miliardy USD (odhad: 12,23 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo v 4Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,60 USD), výnosy 19,66 miliardy USD (odhad: 19,99 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 4Q: Upravený zisk na akcii 8,93 USD (odhad: 8,13 USD), výnosy 4,30 miliardy USD (odhad: 4,25 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká investiční banka Goldman Sachs (v pondělí +1,41 %) hodlá propustit zhruba 3 200 zaměstnanců. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Goldman Sachs na konci září zaměstnávala přes 49 000 lidí.
- Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca se dohodla na koupi americké biotechnologické společnost CinCor Pharma (v pondělí +143,97 %). Hodnota transakce by podle farmaceutického gigantu mohla dosáhnout 1,8 miliardy dolarů.
- Kanada koupí 88 bojových letounů F-35 od americké společností Lockheed Martin (v pondělí -3,01 %) za 14,2 miliardy dolarů. V pondělí o tom informovala agentura Reuters, podle níž to bude největší investice do kanadského letectva za více než 30 let.
- Inflační očekávání v USA v prosinci klesla na 5,0 % z listopadových 5,2 %. Jde o nejnižší úroveň od července 2021.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v listopadu vzrostl o 27,96 miliardy USD (odhad: +25 miliard USD) po říjnovém revidovaném růstu o 29,12 miliardy USD. Meziročně tak byl objem úvěrů vyšší o 7,1 %, v říjnu přibylo celkem 7,4 % úvěrů.
- Centrální banka musí proti vysoké inflaci bojovat i kroky, které jsou mezi politiky mnohdy nepopulární. Na akci pořádané švédskou Riksbank to prohlásil guvernér americké centrální banky Jerome Powell. Stran dalšího předpokládaného vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech Powell konkrétní nebyl.
- Světová banka v úterý zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 1,7 % ze 3 % předpokládaných v červnu. Poukázala na negativní hospodářské důsledky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a války na Ukrajině. Varovala, že v případě dalšího nepříznivého vývoje by světová ekonomika mohla sklouznout do recese.
- Wells Fargo plánuje odklon od hypotéčního byznysu. Nově již bude nabízet nemovitostní půjčky jen stávajícím klientům svých divizí, přestane s korespondenčními nabídkami hypoték a odprodá část svého hypotéčního portfolia. S tím vším bude souviset i propouštění. Uvedla to banka.
- Americká softwarová společnost Microsoft (v úterý +0,76 %) jedná o investici 10 miliard dolarů do společnosti OpenAI, která vlastní chatovacího robota ChatGPT. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval web Semafor. Microsoft se k věci odmítl vyjádřit.
- Bývalý šéf společnosti McDonald's (v úterý +0,62 %) Stephen Easterbrook dostal od amerického úřadu pro finanční dohled pokutu za to, že v roce 2019 uvedl investory v omyl v souvislosti s okolnostmi, za kterých jej firma propustila. McDonald's tehdy zjistil, že Easterbrook měl vztah s jednou zaměstnankyní, čímž porušil firemní politiku. Později se ale ukázalo, že zatajil další vztahy, aby získal odstupné. Easterbrook souhlasil se zaplacením pokuty 400 000 USD, aniž by obvinění uznal nebo vyvrátil.
- Americký internetový prodejce Amazon (v úterý +0,05 %) plánuje zavřít tři sklady v Británii. Zhruba 1 200 zaměstnancům nabídne, že je převede jinam, informovaly v úterý tiskové agentury. Británie je jedním z největších trhů Amazonu mimo Spojené státy.
- Americká kryptoměnová burza Coinbase (v úterý +12,96 %) zruší asi 950 pracovních míst, což je zhruba 20 % pracovní síly. Krok je součástí restrukturalizace, která má firmě umožnit uchovat si dostatek hotovosti v čase, kdy je trh s kryptoměnami v útlumu. Společnost to uvedla na svém blogu. Je to již třetí kolo propouštění za poslední měsíce, v listopadu firma zrušila přes 60 pozic a v červnu propustila 18 % zaměstnanců.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý -0,91 %) loni dodal zákazníkům 480 osobních a nákladních letadel, což je zhruba o 41 % více než v předchozím roce. Za evropským Airbusem ale americký podnik výrazně zaostal. Boeing zveřejnil údaje za rok 2022 v úterním sdělení. Airbus překonal číslo 480 již na podzim.
- Bývalý finanční ředitel firmy The Trump Organization amerického exprezidenta Donalda Trumpa Allen Weisselberg byl odsouzen k pětiměsíčnímu vězení za daňové úniky, informuje agentura AP.
- Velkoobchodní zásoby v USA v listopadu podle finálních dat meziměsíčně stouply o procento (flash: +1 %, říjen: +0,5 %).
- Americká společnost BlackRock (ve středu -0,18 %), která je největším světovým správcem aktiv, plánuje propustit 500 zaměstnanců, což představuje zhruba 2,5 % její celkové pracovní síly. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu pro zaměstnance, do které měla možnost nahlédnout. Firma se loni potýkala s prudkým poklesem na akciových a dluhopisových trzích.
- Společnost Western Union (ve středu +1,66 %) začíná po dvou letech zprostředkovávat platby na Kubu. Před přerušením v roce 2020 byla tato služba hojně využívaná kubánskými emigranty pro zasílání peněz blízkým, kteří zůstali na ostrově. Přerušení platebního styku oslabilo tento tok peněz, který je stěžejním zdrojem příjmů pro kubánské domácnosti, uvedla agentura EFE.
- Americká technologická společnost Apple (ve středu +2,11 %) se chystá od roku 2024 používat ve svých mobilních zařízeních přizpůsobené obrazovky vlastní výroby. S odkazem na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Bloomberg. Firma se chce zbavit závislosti na dodavatelích, jako jsou korejské firmy Samsung Electronics a LG.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +3,68 %) hodlá investovat téměř 776 milionů dolarů do rozšíření svého závodu v Texasu. Podle amerických médií to vyplývá z dokumentů, které automobilka předložila úřadům. Tesla chce v rámci této investice vybudovat například zařízení pro testování a výrobu bateriových článků, informoval server finanční televize CNBC.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla se chystá uzavřít předběžnou dohodu o vybudování závodu v Indonésii. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve středu informovala agentura Bloomberg. Jihoasijská země má čtvrtinu světových zásob niklu, klíčové suroviny pro výrobu baterií do elektromobilů. Továrna by měla vyrábět až milion vozů ročně, což je produkce, které se americký výrobce elektromobilů snaží dosáhnout ve všech svých závodech. Dohoda ještě nebyla podepsána a může z ní sejít, uvedly zdroje. O hodnotě investice se nezmínily.
- Společnost Twitter zvažuje, že kvůli zvýšení tržeb prodá některá uživatelská jména. Informoval o tom ve středu list The New York Times s odvoláním na obeznámené zdroje. Zaměstnanci podle nich tuto možnost probírají nejméně od loňského prosince, softwaroví inženýři debatují o jejich možném prodeji formou internetových aukcí. Není však jasné, zda se tento projekt uskuteční a zda se plán týká všech uživatelských jmen, nebo pouze nějaké části z nich, dodaly zdroje NYT.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 % z listopadové hodnoty 7,1 %. Míra inflace se tak snížila šestým měsícem v řadě a je teď na nejnižší úrovni od října 2021. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy amerického ministerstva práce. Proti listopadu se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 %, a zaznamenaly tak první pokles od května 2020.
- Americká technologická společnost Apple pracuje na dotykových displejích pro počítače Mac, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Zavést by je chtěla od roku 2025. Znamenalo by to odklon od dlouhodobé firemní strategie, protože zakladatel podniku Steve Jobs byl proti dotykovým displejům u počítačů kvůli jejich údajné ergonomické nevhodnosti.
- Firma Verily Life Sciences, která je zdravotnickou divizí společnosti Alphabet, propustí více než 200 zaměstnanců, což je přibližně 15 % celkové pracovní síly společnosti. Je to poprvé za nejméně šest let, kdy Alphabet nebo jeho dceřiná společnost oznámily propouštění, upozornila agentura Reuters.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením Subway zkoumá možnosti svého prodeje. S odvoláním na informované zdroje to napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Firma si podle něj k tomu najala poradce, hodnota společnosti by mohla činit více než deset miliard dolarů. Proces je teprve v počáteční fázi. Očekává se, že prodej by mohl přilákat jak firemní zájemce, tak soukromé investiční firmy. Je však stále možné, že k prodeji nakonec nedojde.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. ledna klesl na 205 tisíc z 206 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 204 tisíc), když se čekal výsledek 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 31. prosince klesl na 1,634 milionu z 1,694 milionu v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 1,705 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Bed Bath & Beyond v 3QFY2023: Upravená ztráta na akcii 3,65 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 1,26 miliardy USD (odhad: 1,43 miliardy USD). Firma oznámila záměr propouštět další zaměstnance.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK