Americké akcie v pátek třináctého sice převážně oslabovaly, ale černé pověry se nenaplnily. Týden uzavřely hlavní indexy smíšeně
Americké akcie v pátek zakončily volatilní týden v červených číslech a byly pod tlakem rostoucích cen ropy a pokračujících obav spojených se zvýšenými inflačními očekáváními. Index S&P 500 přesto za celý týden vykázal mírný zisk a navázal na růst z předchozího týdne. Nedařilo se technologickým titulům, naopak dobře si vedly cenné papíry ze zdravotnického a energetického odvětví.
Index Dow si v pátek připsal 0,12 % a zakončil obchodování na 33 670,29 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,50 % na 4 327,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 1,23 % na 13 407,23 bodu. Index volatility VIX v závěru týdne vyskočil o výrazných 15,76 % na 19,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 4,615 %. Ceny ropy vyskočily o šest procent a zlato se stříbrem přidaly shodně 3-4 %.
Hlavní indexy začaly v průběhu seance klesat ze svých denních maxim poté, co byla v pátek zveřejněna data o spotřebitelském sentimentu. Podle ostře sledovaného průzkumu Michiganské univerzity se spotřebitelská nálada ve Spojených státech v říjnu již třetí měsíc za sebou zhoršila. Index spotřebitelské nálady se snížil na rovných 63 bodů ze zářijových 68,1 bodu. Pokles indikátoru byl mnohem výraznější, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters říjnovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 67,2 bodu.
Trh se nyní také soustředí na sledování výnosů státních dluhopisů. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA během dne klesl o 9 bazických bodů na 4,62 %. Dvouleté státní bondy vynášely o 2 bazické body méně (5,05 %). "Pokud výnos 10letého státního dluhopisu neklesne alespoň na 4,35 %, můžeme být ještě v říjnu svědky velice turbulentního obchodování s velkými cenovými výkyvy," řekl k tomu stratég z LPL Financial Adam Turnquist.
Do výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí vykročily dobře finanční instituce. Americké banky JPMorgan Chase (+1,56 %), Wells Fargo (+3,07 %) i Citigroup (-0,24 %) vykázaly v třetím kvartálu vyšší zisky.
Investoři dále budou bedlivě sledovat vývoj ozbrojeného konfliktu na Blízkém východě. Izraelská armáda v pátek oznámila, že zahájila omezené pozemní operace v Pásmu Gazy.
Za celý týden index Dow vzrostl o 0,79 %, S&P 500 posílil o 0,45 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,18 %.
Dolar v pátek mírně posiloval
Na devizovém trhu v pátek americký dolar mírně posiloval. Čtvrteční údaje o vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech podpořily očekávání, že americká centrální banka bude držet úrokové sazby po delší dobu na vysoké úrovni, z čehož může dolar nadále těžit. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba desetinu procenta a obchodovalo se mírně nad 1,05 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká softwarová společnost Microsoft (v pátek -1,04 %) po dlouhém přezkumu kontrolních úřadů dokončila dohodu o převzetí vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard v hodnotě 69 miliard dolarů. Je to největší transakce Microsoftu v jeho 48leté historii, firmě má umožnit zvětšit její pozici na trhu videoher a lépe konkurovat lídrovi trhu, společnosti Sony. Microsoft rozptýlil obavy evropských regulačních orgánů z konkurence a získal příznivé rozhodnutí amerického soudu. Informoval o tom server CNBC.
- Společnost Meta Platforms (v pátek -2,92 %) reaguje na válku Izraele s palestinským hnutím Hamás sestavením nového expertního týmu, zásahy proti statisícům příspěvků na svých platformách a dočasnými změnami ve vymáhání pravidel ve snaze zabránit šíření obsahu s rukojmími. Firma provozující Facebook či Instagram to v pátek uvedla v prohlášení na svém webu. Smazaných příspěvků v hebrejštině a arabštině podle ní dramaticky přibylo.
- Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila svůj výhled růstu poptávky po ropě na příští rok. Na spotřebu budou podle ní mít vliv horší globální ekonomické podmínky a pokrok v oblasti energetické účinnosti. IEA to uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě.
- Index cen dovozu do USA v září meziročně klesl o 1,7 % (srpen: -2,9 %, revidováno z -3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,5 %, srpen: +0,6 %). Index cen vývozu z USA meziročně klesl o 4,1 % (srpen: -5,7 %, revidováno z -5,5 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,5 %, srpen: +1,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných dat klesl na 63 bodů (odhad: 67,2 bodu, září: 68,1 bodu).
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co (v pátek +1,56 %) v třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 13,15 miliardy dolarů z 9,74 miliardy dolarů ve stejném období loni. Těžila z vyšších úrokových sazeb, které zvedly její příjmy z úvěrů. Vyšší zisk vykázaly za třetí kvartál i konkurenční Wells Fargo (+3,07 %) a Citigroup (-0,24 %).
- Výsledky UnitedHealth Group (v pátek +2,64 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 6,56 USD (odhad: 6,33 USD), tržby 92,36 miliardy USD (odhad: 91,41 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock (v pátek -1,34 %) v 3Q: Zisk na akcii 10,91 USD (odhad: 8,20 USD), tržby 4,52 miliardy USD (odhad: 4,51 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Farmaceutická společnost Bristol-Myers Squibb koupí za 5,8 miliardy USD výrobce léků na rakovinu Mirati Therapeutics. Rozšíří tak své onkologické podnikání a získá léky, u kterých doufá, že jí pomohou kompenzovat očekávané ztráty tržeb kvůli vypršení platnosti patentů na některé její hlavní přípravky v tomto desetiletí.
- Americký internetový prodejce Amazon v Británii utratí 170 milionů liber na vyšší mzdy. Zvednout je zaměstnancům se chystá nadvakrát v příštích šesti měsících. Podle agentury Reuters to může přitáhnout pozornost britské centrální banky, která bedlivě hlídá inflační tlaky. Firma, pro niž v Británii pracuje 75 000 lidí, také uvedla, že se před svátky chystá nabrat více než 15 000 sezónních zaměstnanců.
- Nobelovu cenu za ekonomii letos získala Američanka Claudia Goldinová za prohloubení znalostí o uplatnění žen na trhu práce. Je teprve třetí ženou, která ocenění obdrží. Oznámila to v pondělí švédská Královská akademie věd.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing v září dodal zákazníkům nejméně letadel 737 MAX za dva roky. Problémy má jeden z jeho klíčových dodavatelů. Výroba nejprodávanějšího letadla firmy za více než 100 milionů dolarů, která tvoří většinu produkce, přitom běží přibližně na polovinu cíle společnosti. Podnik to podle agentury Reuters uvedl v úterním sdělení. Boeing v září dodal leteckým společnostem 15 letounů 737 MAX.
- Mezinárodní měnový fond v podzimní prognóze mírně snížil odhad růstu globální ekonomiky v příštím roce, výhled na letošek nechal beze změny. Předpokládá, že hrubý domácí produkt se letos zvýší o 3 % a příští rok o 2,9 %. Výhled na rok 2024 fond snížil o 0,1 procentního bodu.
- Přibližně pět procent bank na celém světě by mohlo mít problémy, pokud úrokové sazby centrálních bank zůstanou delší dobu vyšší, přestože se turbulence v tomto sektoru v posledních měsících zmírnily. Dalších 30 % bank, včetně těch největších na světě, může mít problémy, pokud by světová ekonomika vstoupila do období nízkého růstu a vysoké inflace, tedy stagflace. Ve své zprávě o globální finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond.
- Index optimismu malých firem v USA (NFIB) v září klesl na 90,8 bodu (odhad: 91,4 bodu, srpen: 91,3 bodu).
- V New Yorku se ve středu začalo na burze obchodovat s akciemi německého výrobce obuvi Birkenstock. Akcie otevřely na ceně 41 dolarů, což je o 11 % méně, než byla cena v primární veřejné nabídce (IPO). Podle agentury Reuters je to známka opatrnosti investorů, kteří si pamatují, že se s problémy při vstupu na burzu potýkalo v poslední době několik významných společností. Na základě otevírací ceny trh firmu ocenil na 8,32 miliardy dolarů.
- Americká ropná společnost ExxonMobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 miliardy USD se uskuteční formou výměny akcií a je největším převzetím společnosti od spojení původních podniků Exxon a Mobil Oil v roce 1998 a největší akvizicí v letošním roce. ExxonMobil se díky převzetí stane největším producentem na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby, uvedla agentura Reuters.
- Index výrobních cen v USA v září meziročně vzrostl o 2,2 % (odhad: +1,6 %, srpen: +2 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,5 % (odhad: +0,3 %, srpen: +0,7 %).
- Americké internetové společnosti Google, Amazon a Cloudflare uvedly, že přečkaly největší známý útok na dostupnost služeb, tzv. denial of service (DoS), na internetu a varují před novou technikou, která by snadno mohla způsobit rozsáhlé narušení. Všechny tři firmy informovaly, že útok začal koncem srpna. Google dodal, že útok stále pokračuje, uvedla agentura Reuters.
- Americký odborový svaz zaměstnanců v automobilovém průmyslu UAW pokračuje v rozšiřování stávek v automobilovém průmyslu. Nejnověji přerušilo práci 8 700 zaměstnanců největšího závodu Fordu ve Spojených státech, protože Ford odmítl další vyjednávání o kolektivní smlouvě.
- Americký internetový gigant Google se bude bránit pokusům Evropské unie přimět ho prodat jeho reklamní byznys. Podle zdrojů agentury Bloomberg firma ze skupiny Alphabet vyjádří do konce roku formální nesouhlas s hrozbou Evropské komise, která odprodej její technologické divize považuje za jediný možný způsob, jak obnovit hospodářskou soutěž. Podle Bloombergu se tak schyluje k antimonopolní bitvě, která by se mohla podobat boji, jaký Google už vede doma v USA s americkým ministerstvem spravedlnosti.
- Americký daňový úřad (IRS) požaduje po společnosti Microsoft doplatit za roky 2004 až 2013 na daních 28,9 miliardy USD plus penále. Požadavek úřadu souvisí s kontrolou, jak firma rozdělovala svůj zisk mezi různé země a jurisdikce, oznámil Microsoft. Dodal, že se závěry IRS nesouhlasí, bude je rozporovat, a bude-li to nutné, obrátí se na soud.
- Americká internetová společnost Google bude německé autorské společnosti Corint Media platit 3,2 milionu eur ročně za využívání jejího tiskového obsahu. Firma zastupuje největší evropský mediální dům Axel Springer, který vydává deníky Bild a Die Welt, ale také několik regionálních vydavatelů. Částka je nižší, než Corint Media požadovala původně, ale dohoda je jen prozatímní. Ve čtvrtek o tom s odkazem na blog Googlu informuje agentura DPA.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 3,7 %, tedy stejným tempem jako v srpnu. Vyplývá to z čtvrteční zprávy amerického ministerstva práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali zpomalení růstu na 3,6 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. října zůstal na hodnotě 209 tisíc z předchozího týdne (revidováno z 207 tisíc), když se čekal růst na 210 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. září vzrostl na 1,702 milionu z 1,672 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,664 milionu), když se čekal růst na 1,680 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo vzrostl v třetím čtvrtletí čistý zisk o 14,4 % na téměř 3,1 miliardy USD. Společnost současně zvýšila výhled na celý rok, letos již potřetí, díky růstu cen na hlavních trzích a odolné poptávce po jejích nápojích a občerstvení.
- Zisk americké letecké společnosti Delta Air Lines vzrostl v třetím čtvrtletí téměř o 60 %. Mezinárodní cestování vykázalo v tomto období růstový trend, což se ve finančních výsledcích společnosti kladně odrazilo. Dopravce se minulý měsíc dostal pod palbu kritiky od zákazníků po oznámení, že bude obtížnější získat věrnostní status elitního cestujícího. Zisk Delta Air Lines vzrostl navzdory skokovém nárůstu cen pohonných hmot.
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 4QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 35,42 miliardy USD (odhad: 34,79 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK