Americké akcie v pátek zpevnily, mají za sebou nejlepší týden od listopadu 2020
Americké akcie v pátek opět posílily a v týdenním horizontu zaznamenaly nejvýraznější nárůst od listopadu 2020. Globální akciové trhy tento týden těžily z nadějí na pokrok v rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení konfliktu.
Index Dow se v pátek zvýšil o 0,80 % na 34 754,93 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,17 % na 4 463,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil dokonce o 2,05 % na 13 893,84 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,01 % na 23,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 2,153 %.
Páteční jednání amerického prezidenta Joea Bidena s čínským protějškem Si Ťin-pchingem nepřineslo žádné překvapení. Čínský prezident uvedl, že konflikty a konfrontace, jako jsou události na Ukrajině, nejsou v ničím zájmu, neoznačil však Rusko za viníka invaze.
Za celý týden si index Dow připsal zhruba 5,5 %, S&P 500 stoupl o 6,2 % a Nasdaq Composite zpevnil dokonce o 8,2 %
Dolar v pátek mírně zpevňoval
Dolar v pátek mírně posiloval díky výrokům představitelů americké centrální banky ohledně úrokových sazeb. Jednotná evropská měna kolem 21.30 SEČ vůči dolaru ztrácela zhruba 0,4 % na 1,105 USD. Vůči japonskému jenu se v závěru týdne dolar vyšplhal až na nové šestileté maximum.
Prezident Fedu v St. Louis James Bullard v pátek vyzval k dramatickému zvyšování úrokových sazeb, díky kterému by základní sazba v USA v letošním roce překročila 3 %. Fed tento týden podle očekávání základní sazbu zvýšil o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25-0,50 %. Zároveň předpověděl, že letos zvýší úroky celkem sedmkrát a že základní sazba se na konci roku bude nacházet v rozpětí 1,75-2,00 %.
Člen Rady guvernérů Fedu Chris Waller v pátek uvedl, že tento týden kvůli hospodářským rizikům souvisejícím s válkou na Ukrajině hlasoval pro zvýšení základní sazby o pouhou čtvrtinu procentního bodu, avšak v příštích měsících hodlá podporovat zvyšování o půl procentního bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating Ruska hlouběji do podřadného pásma z dosavadní známky CCC- na stupeň CC. Země oznámila, že má potíže se splácením dluhopisů. Tyto nesnáze jsou důsledkem mezinárodních sankcí vyvolaných invazí Moskvy na Ukrajinu. Ratingová agentura Fitch už minulý týden posunula rating Ruska do neinvestiční kategorie, stejně jako další americká agentura Moody's.
- Australský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil vyšetřování majitele Facebooku společnosti Meta Platforms kvůli údajně podvodným nebo zavádějícím reklamám na kryptoměny. Americké společnosti hrozí finanční a jiné postihy, uvedl zpravodajský web BBC.
- Argentinský senát ve čtvrtek večer schválil novou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem v objemu 45 miliard dolarů. Dohoda, která má podle vlády odvrátit riziko státního bankrotu, rozdělila vládní koalici a v uplynulých týdnech vyvolala protesty, uvedla agentura EFE. Návrh smlouvy už minulý týden schválila dolní komora, poslední slovo bude mít vedení měnového fondu.
- Prodeje starších domů v USA v únoru spadly o 7,2 % na celoročně přepočítané tempo 6,02 milionu jednotek (odhad: -1 % na 6,10 milionu, leden: +6,6 % na 6,49 milionu).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Sociální síť Instagram je od pondělí v Rusku nedostupná. Aplikaci nelze obnovit a na stránky se nelze dostat jinak než s použitím virtuální privátní sítě (VPN). Omezení přístupu na platformu, kterou provozuje americká společnost Meta Platforms (v pondělí -0,52 %), oznámil v pátek ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Po síti se podle něj šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči ruským občanům.
- Ruské ministerstvo financí schválilo dočasný postup pro splácení dluhu v cizí měně, ale varovalo, že platby budou prováděné v rublech, pokud sankce zabrání bankám hradit dluhy v jejich původní měně. Ministr financí Anton Siluanov současně popřel, že by Rusko nebylo schopno plnit dluhové závazky. Vláda má ve středu splatit 117 milionů USD ze dvou svých dolarových emisí dluhopisů.
- Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba v pondělí jmenoval více než 20 velkých západních firem a bank, které dále podnikají v Rusku, a zahraniční vlády a spotřebitele vyzval k jejich bojkotu. Dalších 378 firem se z Ruska podle ministra stáhlo jen částečně. Podle Kuleby je nemorální podnikat v zemi, která napadla svého souseda.
- Americká společnost Intel (v úterý +0,92 %) postaví v německém městě Magdeburg závod na výrobu mikročipů za 17 miliard eur. O výběru v úterý firma informovala na on-line tiskové konferenci. V Evropě pak hodlá do deseti let investovat až 80 miliard eur, zejména v Německu. Intel se v Evropě rozhodoval mezi více zeměmi. O jeho továrnu stála například Francie, Itálie nebo Polsko.
- První elektromobily Tesla (v úterý +4,63 %) vyrobené v závodě automobilky Gigafactory 4 u Berlína mají být předané příští úterý. Místní politici očekávají, že se celodenní akce zúčastní i šéf Tesly Elon Musk, napsal list Handelsblatt.
- Irská Komise pro ochranu dat (DPC) vyměřila americké internetové společnosti Meta Platforms (v úterý +2,89 %) pokutu 17 milionů eur v souvislosti se sérií narušení bezpečnosti osobních údajů v roce 2018. DPC to oznámila v úterní zprávě. Firma Meta Platforms provozuje sociální síť Facebook.
- Evropská komise schválila plán amerického internetového obchodu Amazon (v úterý +3,89 %) na převzetí věhlasného hollywoodského studia MGM za 8,5 miliardy dolarů. Komise ve zprávě uvedla, že transakce nepovede k omezení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru.
- AMC Entertainment (v úterý +6,78 %), která provozuje síť multikin, koupila zhruba 22% podíl ve společnosti Hycroft Mining (+9,35 %). To je malý těžař zlata a stříbra.
- Starbucks (v úterý +4,83 %) oznámila partnerství s Volvo Cars. Chtějí společně zkoumat možnosti vybudování sítě nabíjecích stanic pro elektrická auta u kaváren firmy napříč USA.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v březnu klesl na -11,8 bodu (odhad: +7 bodů, únor: +3,1 bodu).
- Index výrobních cen v USA v únoru meziročně vyskočil o 10 % (v souladu s odhady, leden: +9,7 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,8 % (odhad: +0,9 %, leden: +1 %).
- Měnový výbor americké centrální banky na březnovém zasedání podle očekávání posunul základní úrokovou sazbu z pásma 0-0,25 % do pásma 0,25-0,50 %. Jde o první zvýšení sazeb od roku 2018. Do konce letošního roku by se základní úrok podle nové predikce měnového výboru měl dostat až na 1,9 %.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že požádala Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení aplikace čtvrté dávky své vakcíny proti covidu-19 u lidí starších 65 let. Firma tvrdí, že data s Izraele, kde se již nějaký čas čtvrtou dávkou očkuje, naznačují přínosy další posilující injekce. Zásadní otázkou by v případě udělení povolení bylo, jak dlouho po třetí dávce by se doporučilo jít na očkování znovu.
- Do čela amerického kavárenského řetězce Starbucks se přechodně vrací jeho zakladatel Howard Schultz. Firma ve středu v tiskové zprávě uvedla, že dosavadní ředitel Kevin Johnson po pěti letech odchází do důchodu. Osmašedesátiletý Schultz do vedení podniku směřuje už potřetí, nemá však ambice zůstat ve funkci generálního ředitele natrvalo.
- Maloobchodní řetězec Walmart, který má ve Spojených státech 1,6 milionu zaměstnanců, tam do konce dubna přijme dalších 50 000 lidí. Nastoupí přímo do obchodů, do reklamy a zapojí se do jeho podnikání ve zdravotnictví. Firma o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Walmart je největší maloobchodní řetězec světa a zároveň největší soukromý zaměstnavatel ve Spojených státech. Oznámení přichází v čase, kdy jiné řetězce nábor po sváteční nákupní sezóně spíše omezují.
- Index cen dovozu do Spojených států v únoru meziročně vzrostl o 10,9 % (odhad: +8,4 %, leden: +10,7 %) a meziměsíčně stoupl o 1,4 % (odhad: +1,5 %, leden: +1,9 %). Index cen vývozu meziročně vyskočil o 16,6 % (odhad: +12,6 %, leden: +15,1 %) a meziměsíčně byl vyšší o 3 % (odhad: +1,6 %, leden: +2,8 %).
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: +0,4 %, leden: +4,9 %). Bez započtení prodejů aut se zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,9 %, leden: +4,4 %).
- Podnikové zásoby v USA v lednu podle finálních dat meziročně stouply o 1,1 % (flash: +1,1 %, prosinec: +2,4 %).
- Rusko ve středu podle plánu odeslalo 117 milionů dolarů jako úrok z dolarových dluhopisů. Ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že jeho platební příkaz byl přijat, ale zda peníze dorazily na účty věřitelů, oznámí později. Převod peněz pro účely těchto plateb zajišťuje Ruské federaci americký finanční ústav Citibank, informovala agentura Reuters.
- Americká softwarová společnost NortonLifeLock, která se chystá převzít českého vývojáře antivirového softwaru Avast, uvedla, že neplánuje britskému antimonopolnímu úřadu předkládat nové návrhy ohledně transakce, a proto očekává, že úřad přistoupí k hlubšímu přezkoumání spojení podniků, což fúzi významně zbrzdí. NortonLifeLock proto nově očekává dokončení fúze až v druhé polovině roku namísto dosud plánovaného 4. dubna. Britský úřad ve středu oznámil, že se obává, že spojení firem naruší hospodářskou soutěž.
- Ruská invaze na Ukrajinu by letos mohla ubrat více než jeden procentní bod z růstu světové ekonomiky, a naopak přidat 2,5 procentního bodu k inflaci. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V prosinci předpověděla, že globální hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním roce zvýší o 4,5 procenta.
- Americký prezident Joe Biden bude v pátek telefonicky hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Hlavními tématy rozhovoru budou ruská invaze na Ukrajinu a konkurence mezi Čínou a USA, informoval ve čtvrtek Bílý dům.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 12. března klesl na 214 tisíc z 229 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 227 tisíc), čekal se pokles na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 5. března klesl na 1,419 milionu z 1,490 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,494 milionu), čekal se pokles na 1,485 milionu.
- Průmyslová výroba v USA v únoru meziročně vyskočila o 7,5 % (odhad: +4,3 %, leden: +3,6 %), meziměsíčně se zvýšila o 0,5 % (odhad: +0,6 %, leden: +1,4 %).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v březnu stoupl na 27,4 bodu (odhad: 15 bodů, únor: 16 bodů).
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v únoru klesl o 1,9 % na celoročně přepočítané tempo 1,859 milionu (odhad: 1,850 milionu, leden: +0,5 % na 1,895 milionu). Zahájená výstavba v únoru stoupla o 6,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,769 milionu jednotek (odhad: 1,690 milionu, leden: -5,5 % na 1,657 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,70 USD (odhad: 2,60 USD), tržby 6,20 miliardy USD (odhad: 6,17 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 4Q: Zisk na akcii 2,57 USD (v souladu s odhady, loni: 2,62 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad 8,71 miliardy USD, loni: 8,41 miliardy USD).
- Výsledky GameStop v 4Q: Upravená ztráta na akcii 1,86 USD (odhad: zisk 0,85 USD), čisté tržby 2,25 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 4,59 USD (odhad: 4,65 USD), tržby 23,60 miliardy USD (odhad: 23,41 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK